• Publicitate

Dupa 4 ani de Canada - am vrea o noua schimbare

Locul de discutie pentru cei care se gandesc sa continue calatoria, Canada nefiind pentru ei ultima statie. Destinatia lor: Europa, USA, Australia, Noua Zeelanda, inapoi in Romania, sau oriunde altundeva. Joburi, acte, locuinta, transport bunuri personale, informatii juridice, samd. Atentie: aceasta rubrica NU este destinata discutiilor pro/contra Canada, topicele lansate fiind sterse sau mutate in rubrica potrivita!
Răspunde

Re: Dupa 4 ani de Canada - am vrea o noua schimbare

Mesajde vele » 02 Dec 2013, 16:38

Sly scrie:
sebulba scrie:Sincer... de ce ne-ar primi Canada daca nu ar avea si de castigat de pe urma noastra? Nu ti se pare normal? Noi avem de castigat la capitolul "nivel de trai", Canada are de castigat la capitolul "forta de munca" si toata lumea e multumita. Ar fi culmea sa ne invite sa traim mai bine in detrimentul Statului canadian!
Daca tot ai adus vorba de business... nu stiu ce are de castigat Canada de pe urma zecilor de mii de imigranti in Quebec care stau pe social si freaca patrunjelul cat e ziua de lunga...

Eu nu am spus ca nu e bine din punctul de vedere al emigrantului,am spus doar ca este un business,adica nu e nimic pe gratis sau cum mai spun unii de pe aici "sa nu musit mana care te hraneste"
Fiecare decide pentru el cat de bine sau mai putin bine iese din tranzactia asta,insa se pare ca sunt multi care uita ca e vorba doar de un business.
Cat despre aia care zici ca stau pe welfare,sunt the cost of doing business si iti garantez eu ca sunt nesemnificativi ca si cheltuiala raportat pe cat se castiga de pe urma emigratiei.

Perfect adevarat, Sly. Atata doar ca unii uita sa puna in balanta toate costurile, ori le minimalizeaza pe unele si le umfla pe altele, ca sa dea bine la socoteala :lol: . Valoarea intrinseca a afacerii nu are nici o relevanta, importanta este valoarea pe care i-o da fiecare personal...

@ sebulba - Vei fi surprins, insa chiar si aia care ''freaca patrunjelul'' pe social sunt utili (intr-o anumita masura) societatii canadiene. Ei consuma aici, platesc anumite taxe pe ceea ce consuma, exista un intreg sistem administrativ care face ca masina sa mearga, iar toate aceste fonduri intra in circuitul economic. Statul priveste la nivel macro, si, economic vorbind, cata vreme populatia nu caraie (prea tare), faptul ca ia de la tine (prin impozit) si da la altul (ajutorul social, ori alte forme de ajutoare) nu e altceva decat o forma de redistribuire a finantelor.
Preferabil sa-i dea unuia in nevoie un mic ajutor, decat cortegiul de probleme care apar cand cineva e pus cu spatele la zid, si nu mai are nici o alternativa decat sa comita diverse infractiuni...........

E adevarat ca exista si destui care ''fenteaza', sistemul, insa asta e alta poveste. Cum zicea si Sly, cheltuiala per ansamblu e nesemnificativa, chiar si daca ar fi sa ne raportam doar la castigurile aduse de emigratie!!!
Si inca ceva, welferistii care provin din emigratie (recenta ori ceva mai indepartata) sunt nesemnificativi ca si numar in raport cu cei provenind din populatia nascuta aici.........
vele
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 12 ori

Publicitate

Mesajde sebulba » 02 Dec 2013, 19:32

vele scrie:@ sebulba - Vei fi surprins, insa chiar si aia care ''freaca patrunjelul'' pe social sunt utili (intr-o anumita masura) societatii canadiene. Ei consuma aici, platesc anumite taxe pe ceea ce consuma, exista un intreg sistem administrativ care face ca masina sa mearga, iar toate aceste fonduri intra in circuitul economic.

Daca un "smecher" din Quebec primeste de la Stat 850 de dolari si ii cheltuie, returneaza Statului 14,975%, adica $128.29, paguba produsa Statului rezumandu-se, deci, la 850 - $128.28 = $691.72. Unde e, deci, profitul Statului? Cu ce contribuie "smecherii" la prograsul Canadei? Sa nu mai vorbim ca mai fac si 2-3 copii, care sunt priviti ca o sursa de venit datorita alocatiilor primite. In plus, mai merg parazitii si la doctor, isi mai trimit copiii la scoala, etc... toate astea platite din buzunarul fraierilor care platesc taxe si impozite si isi lasa la Stat cate 35-40% din salar. Un calcul simplu arata ca daca muncesti cinstit in Quebec, practic doar 7 luni / an muncesti pentru tine, restul de 5 luni /an le muncesti ca sa le platesti welfare-ul "smecherilor".
Nu am nimica impotriva unui om care nu POATE munci, din diveste motive (medicale, nu-si gaseste slujba pe masura calificarii, urmeaza cursuri de reconversie profesionala, etc). Ceea ce i se pare insa o bataie de joc este acordarea pe termen nelimitat a ajutorului social, care incurajeaza putorile sa dea curs chemarii lor interioare la lene! Nu o data mi s-a intamplat sa ofer cate unui "amarat" care statea pe social un loc de munca, dar de cele mai multe ori am primit raspunsuri de genul "E la negru? Pentru ca altfel nu vreau sa pierd ajutorul social..."
UBI BENE, IBI PATRIA!
sebulba
Imi place aici si raman...

I s-a multumit: 0 data

Re: Ochi Albastri

Mesajde sebulba » 02 Dec 2013, 19:37

Gator scrie:Sebulba, Lihet, voi pe ce lume traiti? Stiti vorba aia: What goes around comes around. Uitati-va mai adinc in voi insiva si o sa vedeti de ce vi se intimpla voua.

Spune-ne mai multe, invata-ne cate ceva! Postarile tale anterioara arata un nivel de inteligenta extrem de ridicat, asa incat sunt convins ca ai multe sa ne inveti! Uimeste-ne cu intelepciunea ta!
UBI BENE, IBI PATRIA!
sebulba

Mesajde Gator » 03 Dec 2013, 09:44

sebulba scrie:
Gator scrie:Sebulba, Lihet, voi pe ce lume traiti? Stiti vorba aia: What goes around comes around. Uitati-va mai adinc in voi insiva si o sa vedeti de ce vi se intimpla voua.

Spune-ne mai multe, invata-ne cate ceva! Postarile tale anterioara arata un nivel de inteligenta extrem de ridicat, asa incat sunt convins ca ai multe sa ne inveti! Uimeste-ne cu intelepciunea ta!

Pai am zis: uita-te adinc in tine insuti.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Mesajde sebulba » 03 Dec 2013, 09:52

Gator scrie:
sebulba scrie:

Pai am zis: uita-te adinc in tine insuti.

Ok, ma uit imediat, dar tu tot nu m-ai uimit cu intelepciunea ta! Mai baga o fisa!
UBI BENE, IBI PATRIA!
sebulba

Mesajde togo » 03 Dec 2013, 10:01

sebulba scrie:
vele scrie:@ sebulba - Vei fi surprins, insa chiar si aia care ''freaca patrunjelul'' pe social sunt utili (intr-o anumita masura) societatii canadiene. Ei consuma aici, platesc anumite taxe pe ceea ce consuma, exista un intreg sistem administrativ care face ca masina sa mearga, iar toate aceste fonduri intra in circuitul economic.

Daca un "smecher" din Quebec primeste de la Stat 850 de dolari si ii cheltuie, returneaza Statului 14,975%, adica $128.29, paguba produsa Statului rezumandu-se, deci, la 850 - $128.28 = $691.72. Unde e, deci, profitul Statului? Cu ce contribuie "smecherii" la prograsul Canadei? Sa nu mai vorbim ca mai fac si 2-3 copii, care sunt priviti ca o sursa de venit datorita alocatiilor primite. In plus, mai merg parazitii si la doctor, isi mai trimit copiii la scoala, etc... toate astea platite din buzunarul fraierilor care platesc taxe si impozite si isi lasa la Stat cate 35-40% din salar. Un calcul simplu arata ca daca muncesti cinstit in Quebec, practic doar 7 luni / an muncesti pentru tine, restul de 5 luni /an le muncesti ca sa le platesti welfare-ul "smecherilor".
Nu am nimica impotriva unui om care nu POATE munci, din diveste motive (medicale, nu-si gaseste slujba pe masura calificarii, urmeaza cursuri de reconversie profesionala, etc). Ceea ce i se pare insa o bataie de joc este acordarea pe termen nelimitat a ajutorului social, care incurajeaza putorile sa dea curs chemarii lor interioare la lene! Nu o data mi s-a intamplat sa ofer cate unui "amarat" care statea pe social un loc de munca, dar de cele mai multe ori am primit raspunsuri de genul "E la negru? Pentru ca altfel nu vreau sa pierd ajutorul social..."

Habar nu au unii cat de bine le merge la cei de pe ajutor social,nu platesc taxe serioase,nu investesc in economie ,si au mai multe avantaje decat cei care lucreaza legal si platesc jumatate din ce li se cuvine .
Plus ca cei pe ajutor social mai nou merg in vacante ,au proprietati perin alte parti si nimeni nu le are grija.Aceasta categorie si cu cei din guverne si cei cu care fac afaceri din banii contribuabililor sunt cei mai fericiti,in schimb patura de mijloc ,noii saraci cu joburi fulltime ,platesc pentru amandoua categorii.Sincer pana la urma cei mai fraieri sunt cei care doresc sa traiasca normal .Iar in acest context nu vad nici o diferenta fata de Romania.Doar daca nu doresti sa vezi adevarul sau cum sunt multi vad doar ghiocei dintre alei in dumul lor spre munca si casa.
togo
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 74 ori
I s-a multumit: 28 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Ramas bun, calatoria continua