• Publicitate

Pentru cei stabiliti in Mississauga

Integrarea si viata in provincia Ontario (Toronto, Kitchener, London, Windsor). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Mesajde chrislord » 26 Noi 2010, 15:33

kyofighter scrie:Nu prea ai cum sa descrii orasul. Este destul de mare ( in jur de 600 de mii ) la aproximativ 30 min de Toronto, are o populatie mare de indieni .

Populatia este acuma de 800mii + iar indienii ii gasesti in nord la granita cu Bramton, spre centru se mai disipeaza si apar chinezii iar la sud (porthope /lakeshore) devine o portiune blonda.
chrislord
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 1 data

Publicitate

Mesajde kyofighter » 27 Noi 2010, 09:04

Eu am observat ca in Mississauga si Brampton sunt mai multi indieni ca in alte zone. Nu ca as avea ceva cu ei , doar o simpla constatare. Acum ca am mai umblat si prin alte zone am vazut diferenta. Spre exemplu daca mergi la Square One sau la Vaughan Mills se vede clar ce spun,dar asta e Canada.
kyofighter
Imi place aici si raman...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde Mariana2012 » 29 Noi 2010, 09:55

Draga Valdimir,

Locuim in Mississauga de 6 ani, dupa ce am stat 2 ani in North York (nord Toronto).

Pentru nou-veniti, este greu in Mississauga, asta pentru ca ai nevoie de masina. Transportul local nu este la fel de acoperitor ca in Toronto, si dureaza mult (multe trasee de autobuze deviaza pe stradute laterale ca sa serveasca o zona de case, doar ca sa revina la aceeasi strada principala in acelasi loc). Iar in afara orelor de varf, ciucula foarte rar.

O alta problema pentru nou veniti: Mississauga este in vest GTA. Eu ca nou venit am preferat sa fiu in centrul GTA, ca sa nu refuz nici un job initial pe motiv de distanta. Daca locuiesti in Mississauga si gasesti job in Toronto est, nu poti ajunge fara masina. Si chiar cu masina, conduci 2-3 ore pe zi minim. E un ritm greu de sustinut pe termen lung.

De ce noi am preferat Mississauga in loc de Toronto?

In primul rand, sotul lucra in Mississauga cand ne-am mutat aici, iar eu in vest Toronto. In al doilea rand, poti cumpara case noi si spatioase la pret rezonabil, in zone bune. In Toronto, casele in stare buna, in zone bune, sunt foarte scumpe. Si cand zic zone buna, ma refer in primul rand la calitatea scolilor. Parerea mea e ca scolile de calitate sunt in general in zone fara cladiri de apartamente de inchiriat, si cu mutle case (cel putin asta am obervat in Mississauga, in Toronto s-ar putea sa fie diferit). De aici si multe familii cu copii preferea sa inchirieze in subsolul unei case, decat intr-un apartament.

In ceea ce priveste nationalitatile, eu am incetat de mult sa trag concluzii pe acest criteriu. Este vorba de nivelul de educatie si a celor 7 ani de acasa, si nu de tara de provenienta a cuiva.

Mult succes!
Mariana2012
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde vladimyr » 08 Dec 2010, 01:23

Mariana imi cer scuze pentru ca nu am apucat sa iti multumesc pentru informatii.Sper sa nu te superi :oops:
vladimyr
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde DCSAN20 » 24 Sep 2011, 19:29

Cred ca le-a trecut de prietenii sau o sa le treaca in curand cand o sa se lamureasca ce e cu Canada
ETOBICOKE Toronto
DCSAN20
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde irisbvro » 09 Mar 2014, 19:28

Noi ne-am lamurit cu Mississauga :)
irisbvro

A multumit: 20 ori