• Publicitate

Oameni buni,in ce oras sa ne stabilim?

Integrarea si viata in provincia Ontario (Toronto, Kitchener, London, Windsor). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Oameni buni,in ce oras sa ne stabilim?

Mesajde vladimyr » 04 Noi 2010, 13:22

Salut tuturor,sunt nou pe acest forum si nu stim ce oras sa alegem din provincia Ontario,avem un baietel de 2 ani,avem studii superioare eu si sotia si cautam un oras primitor.Va multumim!!!
vladimyr
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde kyofighter » 04 Noi 2010, 14:41

Probabil nimeni nu va fi in masura sa va lamureasca 100%. Sunt prea multe de luat in considerare iar parerile pot fi subiective.
Din experienta personala pot sa spun ca undeva pe langa Toronto este ideal, mai ales daca cauti de lucru. Noi am stat o luna in Mississauga iar acum ne-am mutat in partea de nord a Torontoului , North York. Inca nu suntem stabiliti definitiv si posibil sa ne mai mutam inca odata poate chiar si mai sus nord in Vaughan sau Richmond Hill.
Ar fi bine sa va gasiti ceva temporar la cineva o luna sau doua sa va da-ti seama singuri ce si cum, sa vedeti la fata locului.
Bafta.
kyofighter
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

Re: Oameni buni,in ce oras sa ne stabilim?

Mesajde ionnutz26 » 04 Noi 2010, 18:52

vladimyr scrie:Salut tuturor,sunt nou pe acest forum si nu stim ce oras sa alegem din provincia Ontario,avem un baietel de 2 ani,avem studii superioare eu si sotia si cautam un oras primitor.Va multumim!!!

eu as alege daca as fi in locul vostru mississauaga pentru inceput, dupa care m-as inscrie intr-un co-op daca as sti engleza de nivel 4-5 ,
e un program care iti ofera cam 50-70 la suta sanse sa-ti gasesti o slujba in domeniul tau, daca asta va doriti
criterii important de ales un loc de locuit: -posibilitatea sa-ti gasesti usor un survive job, o chirie cat mai eftina pentru inceput ,aproape de mijloacele de transport in comun si un bridge program care sa te ajute sa-ti gasesti un loc de munca in domeniul tau mai usor
ionnutz26
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde vladimyr » 05 Noi 2010, 01:23

va multumim,pentru noi orice parere conteaza!
vladimyr
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde ok2000ro » 05 Noi 2010, 18:59

Toronto e f bine pentru inceput, usor cu scoala. plus ca mai toti bucuresteni pe care ii cunosc nu le prea place prin orasele micute de pe linga Toronto.
ok2000ro
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde can-rom » 06 Noi 2010, 20:24

Eu as pleca in Ottawa daca as putea da timpul inapoi... curat, nu pute a izmene pachistaneze si safe.

Cu lucrul poate fi un pic mai greu luind in consideratie ca 80-90% sunt joburi guvernamentale, dar va descurcati. In Toronto tot nimeni nu garanteaza un loc de munca la inceput luind in consideratie concurenta mare.
Life is a journey - wear comfortable shoes...
can-rom
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Următorul

Înapoi la Canada - Ontario - Rubrica locala