• Publicitate

Oameni buni,in ce oras sa ne stabilim?

Integrarea si viata in provincia Ontario (Toronto, Kitchener, London, Windsor). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Mesajde alex73ro » 25 Mar 2011, 12:53

Nu am citit toate paginile cu raspunsuri si cu ricul de a repeta ce s-a mai spus iti recomand Mississauga. Deasemenea ce as vrea sa adaug este, daca veti putea, sa stati aproape de autostrada 401 precum si de o statie de GO Transit si pe cat posibil la distanta de mers pe jos. Poate acum nu vi se pare mare lucru, dar o sa conteze
Sometimes the greatest journey is the distance between two people
alex73ro
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 1 data

Publicitate

Mesajde loglive » 23 Apr 2011, 18:02

Oameni buni, in ce oras v-ati stabili tot nu veti fi multumiti... deci ramaneti mai bine acasa caci oricum regula numarul unu a imigrantului roman canadian este ca nu se va adapta imediat si daca e si manelist nu se va adapta deloc... si intotdeauna va fi nemultumit: in Canada se plictiseste si in Manelia stie el...
Acum, daca totusi e prea tarziu sa mai dati inapoi (inca) si v-a intrat in cap o idee fixa, eu zic sa va tineti pe centru, cam unde se agata harta Greater Toronto Area in cui.... de acolo veti putea sa va miscati oriunde cu serviciul... bineinteles cu o masina (pe care ati putea s-o capatati pe gratis de la cineva care nu mai are nevoie. Personal am aruncat una, vedeti pe freecycle.org).
Deci, Oak Ridges e locul pentru viitorii Romani. Punct.
loglive
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

I s-a multumit: 0 data

Dornic si cu spor

Mesajde TzocTzoc » 03 Iun 2011, 14:21

Sunt nou pe forum, nou si in ideea de imigrare si tanar. Anul acesta fac 23 de ani si anul viitor termin U.P.T. Facultatea de Constructii/Cai ferate Drumuri si Poduri. Vreau ca pana ajung la varsta de 25 de ani sa emigrez in Canada(partea engleza de preferat) dar inca nu sunt lamurit cu sansele mele acolo... adica termin facultatea, probabil o sa lucrez in ceva proiectare aici(in Romania) si apoi ajung in Toronto(locatia preferata) si lucrez ca waiter sau ceva asemanator? Eu inca nu inteleg cum functioneaza toata treaba asta cu emigrarea, am fost si la sediul Via Canada(Timisoara) si saraca domnisoara nu stia sa ma lamureasca. Stiu ca e greu, mai complicat, dar as vrea ceva informatii in legatura cu ce joburi as putea avea, in ce salar m-as incadra, cum as reusi acolo. Daca se poate sa ma lamuriti, va multumesc.
TzocTzoc
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde pga » 09 Iun 2011, 13:50

georgesirbu scrie:
ok2000ro scrie:Toronto e f bine pentru inceput, usor cu scoala. plus ca mai toti bucuresteni pe care ii cunosc nu le prea place prin orasele micute de pe linga Toronto.

dar de ce bucurestenilor nu le "place" in orasele mici...de pe langa Toronto...cumva ca vin ei din mega-metropola bucuresti...?..by the way....ca tot am schimbat si eu "orasele" din gta...care e diferenta intre ele...ca eu nu am reusit sa imi dau seama prea bine...poate ma luminez...

eu stau in oras mic si il urasc. totul e trist,pustiu,plictisitor autobuzele merg goale,putine cladiri, ma stringe de git linistea asta. sint din bucuresti unde sint obisnuita cu forfota aia de oameni ,masini ,multe magazine etc
pga
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde cabral-florin » 26 Iun 2013, 13:46

[quote="sandus"]Salutare,

Intr-adevar, alegerea e foarte subiectiva si depinde foarte mult de o multime de lucruri daca si cand iti gasesti un job si in ce domeniu...in Kitchener sunt o multime de romani, procentual aici traiesc cei mai multi romani intre toate orasele canadiene, si sunt foarte mult nou veniti. Chestia cu joburi multe in Toronto e adevarata, dar cam toti gandesc la fel si deci si concurenta e uriasa. Eu unul am fost sfatuit sa ma mut de urgenta din Kitchener daca vreau sa-mi gasesc job(sunt curator) atunci cand am venit, toti imi spuneau sa ma mut in Toronto , ca nu am nici o sansa in Kitchener...acum sunt exact ceea ce mi-am dorit , si tot in Kitchener....

Bafta multa, Vladimir! dar in constructii,care ar fi orasul cu cele mai multe sanse,in ontario sau pe langa Toronto?
cabral-florin
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Mihai Petru » 17 Mar 2014, 10:17

Ce parere aveti? In Ontario conteaza experianta de munca de 3 ani din Quebec?
Mihai Petru
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Ontario - Rubrica locala