• Publicitate

Oameni buni,in ce oras sa ne stabilim?

Integrarea si viata in provincia Ontario (Toronto, Kitchener, London, Windsor). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Mesajde sandus » 01 Ian 2011, 20:05

Salutare,

Intr-adevar, alegerea e foarte subiectiva si depinde foarte mult de o multime de lucruri daca si cand iti gasesti un job si in ce domeniu...in Kitchener sunt o multime de romani, procentual aici traiesc cei mai multi romani intre toate orasele canadiene, si sunt foarte mult nou veniti. Chestia cu joburi multe in Toronto e adevarata, dar cam toti gandesc la fel si deci si concurenta e uriasa. Eu unul am fost sfatuit sa ma mut de urgenta din Kitchener daca vreau sa-mi gasesc job(sunt curator) atunci cand am venit, toti imi spuneau sa ma mut in Toronto , ca nu am nici o sansa in Kitchener...acum sunt exact ceea ce mi-am dorit , si tot in Kitchener....

Bafta multa, Vladimir!

Tu in ce domeniu ai vrea sa lucrezi?
sandus
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde vladimyr » 02 Ian 2011, 11:23

In primul rind multumesc pentru informatii,La multi ani si succes in continuare...eu lucrez de 10 ani in vanzari insa sunt genul care fac mai mult chestii tehnice ...ideea este ca pot lucra oriunde nu am prferinte,mai conteaza numai pe ce bani...
vladimyr
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mississauga

Mesajde el pero » 14 Mar 2011, 14:32

Mississauga mi se pare un loc potrivit. Dar poate sunt subiectiv
el pero
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde pana eduard » 16 Mar 2011, 23:02

Eu locuiesc in Mississauga de 9 luni si cunosc bine tot GTA-ul. In afara de Toronto, toate celelalte orase sunt seci si plictisitoare...acum depinde de ce vrei de la viata...eu ma voi muta in Toronto curand.
pana eduard
Imi place aici si raman...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 4 ori

Mesajde dobrecf » 22 Mar 2011, 02:46

SI eu sunt la inceput de drum pt acte...am fost insa in Canada ded vreo 2 ori , in Toronto am stat vreo 2 saptamani, pe vremea ce eram student la MBA in State.
Din cate am vazut acolo Toronto ar fi si alegerea mea pentru Canada. Adevarat ca sunt multi emigranti care nu stiu o boaba de engleza sua franceza, cineva zicandu-mi ca-n Toronto 50% din locuitori nu stiu engleza.
Cum au mai zis multi de pe forum depinde de ce doresti de la orasul adoptiv: liniste, slujbe mai greu de gasit/ oras relativ mic vs oras mare-metropolitan/ slujbe multe, concurenta mare/ oportunitati de realizare mai multe...
dobrecf

A multumit: 5 ori
I s-a multumit: 2 ori

Mesajde chrislord » 25 Mar 2011, 11:55

Stau in Mississauga (lipit de Toronto) de aproximativ 2 ani.

Pro:

- Relativ sigur.. doar 3 crime violente in primele 2 luni ale anului, comparativ cu Toronto care a avut 14
- Drumuri largi (foarte largi pe alocuri) , si bine intretinute.
- O multime de joburi, partea de nord (Meadowvale) este cam ca un Silicon Valley al Americii... IT, farmaceutica, productie alimentara
-Foarte aproape de Toronto
- Un oras " aerisit", intins , fara prea multe cladiri de locuit inalte
-Starsky, un supermarket polonez unde gasesti mezeluri " ca acasa"
- aproape de aeroportul international Pearson, daca iti vine familia des, nu iti ia decat vreo jumate de ora cu masina sa-i iei sau duci de la / la aeroport (depinde si de unde stai in mississauga , eu am pus o medie)
etc

Cons:

-Chirii si preturi la case mari
-Foarte multi indieni din India si pakistanezi (cand spun foarte multi inseamna mult prea multi), in special in partea de nord si centrala, unde sunt joburile.. ... la petreceri sunt bine , cu munca au o problema. si sunt in expansiune .
-Multe accidente , in special iarna si in intersectii, mai ales datorita obiceiurilor de condus al celor din zonele calde si orientale.
- aproape de aeroportul international Pearson, o sa le faci cu mana la pasagerii din avioane , in special daca stai in partea de nord a orasului...
etc
chrislord
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 1 data

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Ontario - Rubrica locala