• Publicitate

Este cineva in Oakville?

Integrarea si viata in provincia Ontario (Toronto, Kitchener, London, Windsor). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Este cineva in Oakville?

Mesajde menutza » 06 Iul 2011, 04:40

Buna ziua. As fi interesata de cateva informatii legate de Oakville. Locuieste cineva acolo?
DCS-21.06.2010 V-17.08.2011
Calgary din 20.09.2011
menutza
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde Marius_BV » 15 Sep 2011, 10:25

Este..
Marius_BV
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 1 data

Este cineva in Oakville?

Mesajde adilu » 26 Noi 2011, 10:12

Bineinteles, si aici vrem sa ramanem multa vreme!
Cat ne-or tine! E frumos, suntem la varsta cand juniorii si junioarele aleg deja liceul, sesiuni de informatii-reclama-oras sigur si bineinteles mai scump; are un usor iz de promenade francaise, dar noua tocmai asta ne place! Am mai avut aceasta senzatie, aici in Canada, in Quebec City.
adilu
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde 2ANA » 16 Feb 2014, 04:05

Buna,
Si eu intentionez sa ajung in Oakville la vara, cel mai probabil...
Va intreb despre scoli, gradinite...cat de greu se intra, am sanse sa inscriu fetele de 5 si 11 ani in vara pentru toamna? Sa incerc mai devreme?
DCS: 12.2010
CSQ: 11.2012
D2_retransmis: 02.2013
UCI+AM: 04.2013
IV:
2ANA
Imi place aici si raman...

A multumit: 1 data

Mesajde irisbvro » 18 Feb 2014, 19:37

2ANA scrie:Buna,
Si eu intentionez sa ajung in Oakville la vara, cel mai probabil...
Va intreb despre scoli, gradinite...cat de greu se intra, am sanse sa inscriu fetele de 5 si 11 ani in vara pentru toamna? Sa incerc mai devreme?

Inscrierile la scoala, respectiv la gradinita se fac la inceputul lunii februarie. Nu iti fa probleme, iti vei inscrie copii cand vei veni, poate nu pe timpul vacantei, ca nu este nimeni la secretariat, e vacanta. In Canada iti primeste copilul la scoala oricand, nu este problema ca in Romania (ma refer la gradinite, cand e foarte greu sa gasesti un loc acolo). Le vei inscrie la gradinita, scoala din cartierul in care vei locui...
irisbvro

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 21 ori

Mesajde nimo » 15 Apr 2014, 15:00

Buna, am cateva intrebari legate de Oakville, multumesc celor care isi fac timp sa raspunda.
Asadar, vara aceasta intentionam sa cumparam o casa in Oakville(locuim momentan cu chirie in Toronto), ar fi de mare ajutor daca recomandati cateva zone\cartiere decente... ma intereseaza zone unde locuiesc familii tinere( am un copil de 2 ani si vreau sa si poate face prieteni in vecinii), curat, spatiu verde, un community centre nu f departe si un catholic school cu un ranking ok. O sa fac mai mult reserch on line, dar as aprecia orice parere intrucat noi romanii cam avem aceleasi viziuni, pareri, opinii si am incredere in puterea noastra de analiza a societatii canadieni.
nimo
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Următorul

Înapoi la Canada - Ontario - Rubrica locala