• Publicitate

Ajutor social, alocatie copil, univ. tuition ontario (?)

Integrarea si viata in provincia Ontario (Toronto, Kitchener, London, Windsor). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Ajutor social, alocatie copil, univ. tuition ontario (?)

Mesajde DorinVO » 04 Oct 2011, 06:13

Impreuna cu sotia si un copil am trecut interviul pentru emigrare pe Quebec. Suntem nehotarati in ce provincie sa ne stabilim: Ontario sau Quebec. Va rugam sa ne dati informatii despre:
1. Care sunt conditiile de acordare a ajutorului social Ontario? Care este valoarea acestuia??
2. Ce suma este alocatia copil Ontario?
3. Intre ce sume se situeaza taxa la universitati (tuition) pentru Master, in Ontario?
Sotia este profesoara Engleza Romania si doreste sa aiba aceeasi profesie si in Canada. In care din aceste doua provincii sunt sansele mai mari de gasire a unui job in acest domeniu dar si in alte domenii .. in general?
Va multumim![/b]
DorinVO
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Ajutor social, alocatie copil, univ. tuition ontario (?)

Mesajde comisaru » 04 Oct 2011, 06:30

DorinVO scrie:Impreuna cu sotia si un copil am trecut interviul pentru emigrare pe Quebec. Suntem nehotarati in ce provincie sa ne stabilim: Ontario sau Quebec. Va rugam sa ne dati informatii despre:
1. Care sunt conditiile de acordare a ajutorului social Ontario? Care este valoarea acestuia??
2. Ce suma este alocatia copil Ontario?
3. Intre ce sume se situeaza taxa la universitati (tuition) pentru Master, in Ontario?
Sotia este profesoara Engleza Romania si doreste sa aiba aceeasi profesie si in Canada. In care din aceste doua provincii sunt sansele mai mari de gasire a unui job in acest domeniu dar si in alte domenii .. in general?
Va multumim![/b]

1. Se acorda greu ...Ma intreb de ce va ganditi la asa ceva dinainte de a trece oceanul ?
2. Depinde de varsta copilului si de cat castiga parintii .
3. Pentru asta trebuie sa intri la fiecare universitate in parte pe site sa cauti .
Sansa de afi profesoara de engleza este cam aceasi a unui canadian care va veni in Romania sa predea romana :). Ti-ai da copilul sa invete romana in Romania de la un canadian?
comisaru
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 1 data

Multumesc pentru raspunsul de pana acum..

Mesajde DorinVO » 06 Oct 2011, 04:13

1. Dar daca nu gasim de lucru nici unul dintre noi - ni s-ar da ajutor social Ontario? Cam cat?
2. Daca copilul are 1 an si parintii nu lucreza nici unul (sau maxim unul dintre noi ar lucra cu un salariu de sa zic.. 1500-1700 dol pe luna) - cat este alocatia pe luna in ON?
3. Credeti ca sunt sanse mai mari ca sotia sa fie prof Engleza in Quebec decat in Ontario?
4. In Quebec se acorda mai usor ajutorul social decat in Ontario?
Multumim!
(Intrebati de ce vreau sa stiu raspunsurile la aceste intrebari inainte de a ajunge in Canada - deoarece trebuie sa aplicam pentru un Teaching permit si dorim sa aplicam din Romania pentru el si .. dorim sa aterizam din start in locul mai prielnic pentru noi)
DorinVO
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde cristina1511 » 06 Oct 2011, 07:20

- Ar fi bine sa va stabiliti acolo unde aveti prieteni, cunostinte, rude. Networking-ul e la mare pret aici, iar daca aveti pe cineva sa va recomande, sansele sa va gasiti un job de a 2-a zi de la aterizare cresc.
- Ajutor social se acorda si in Ontario, dar nu mai devreme de 3 sau 6 luni de la aterizare, cu conditia sa cheltui toti banii cu care ai venit (trebuie sa justifici cu chitante).
- Alocatia poate varia in functie de veniturile declarate. Noi, in primul an am primit pe luna 483$ pentru 2 copii +100 $ pentru cel mic, pana la 6 ani. Acum, nu mai primim decat 72 $/2copii/luna. In Quebec am inteles ca alocatiile sunt mai mari.
Cautati pe link-ul asta, cred ca o sa gasiti ceva informatii:
http://www.cra-arc.gc.ca
- Prof de engleza poate sa fie sotia ta. Pentru asta se mai studiaza un an la universitate. Problema e la gasirea unui loc de munca. Stiu o persoana care a schimbat provincia (s-a mutat in Manitoba) ca sa prinda un loc ca profesor, dar am auzit si de cazuri fericite. Depinde de norocul fiecaruia. Mai exista si varianta ca profesor pentru ESL (English as Second Language) sau la scolile private. Pentru asta am inteles ca nu e nevoie sa fii membru al Colegiului Prof.
cristina1511
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

I s-a multumit: 1 data

Multumesc!

Mesajde DorinVO » 06 Oct 2011, 08:36

- Si totusi cat ar fi ajutorul social Ontario daca nu avem nici unul de lucru?
(Noi avem un prieten in QC dar noi am fi preferat ON deoarece se vb. Engleza. Dar oricum din aceste doua provincii am alege acolo unde sansele ca sotia sa fie prof. Engleza sunt mai mari si, cel putin pt. inceput, ajutorul din partea statului - alocatie/ajutor social este mai bun..)
Multumesc!
DorinVO
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Continuare..

Mesajde DorinVO » 06 Oct 2011, 08:43

.. dar cum de aveti doar 72 dol/2 copii? Asta include si partea federala si cea Ontario?
DorinVO
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Următorul

Înapoi la Canada - Ontario - Rubrica locala