• Publicitate

Ajutor social, alocatie copil, univ. tuition ontario (?)

Integrarea si viata in provincia Ontario (Toronto, Kitchener, London, Windsor). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Re: Nelamurit..

Mesajde Giuliano72 » 12 Oct 2011, 09:09

DorinVO scrie:Este cineva pe acest forum care sa-mi raspunda la intrebare, va rog:
- Presupunand ca nu am gasi nimic de lucru - cam cat ar fi ajutorul social in Ontario (cu un copil..)?
Multumesc!

Nu este nimeni care poate sa-ti ofer un raspuns exact.
Presupun guvernul canadian te ajuta daca ramai in impas financiar.
Giuliano72
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde monik_g » 01 Noi 2011, 09:51

uite aici un link, banuiesc ca trebuie sa suni si sa dai date personale pt a afla o cifra mai exacta http://www.mcss.gov.on.ca/en/mcss/progr ... ility.aspx si http://www.mcss.gov.on.ca/en/mcss/progr ... tance.aspx
Anticipate the difficult by managing the easy.
monik_g
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde orsi1987 » 21 Feb 2012, 15:38

buna,
as avea o intrebare legat de alocatie.urmeaza sa ajungem in Canada la sfarsitul verii inceput de toamna cu uun copil de 3 ani si un bebe de doar cateva luni acuma urmeaza sa nasc.ca sa primesc alocatie in Canada trebuie sa renunti la cea din Romania sau pot sa primesc si in Romania aloca si indemnizatia de crestere de copil care aici as primi pana la varsta de doi ani la bebe intreb ca sa vedem cum sa ne aranjam treburile pentru ca suma primita aici ara coperi rata de la apartamentul din Romania pe care inca nu vrem sa vindem .va multumesc anticipat.mentionezi ca dorim sa mergem in Toronto.
orsi1987
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde catalin_b » 22 Feb 2012, 20:48

orsi1987, nu-ti pot da link-uri oficiale, dar ce te sfatuiesc eu:
- fa-ti un cont la o banca care ofera card ce se poate folosi in Canada + se afla pe lista celor agreate pentru virarea alocatiei copilului de 3 ani. Astfel alocatia lui (parca e 42 lei acum?) intra automat pe cardul ala, cat timp o mai intra.
- dupa ce se naste cel de-al doilea copil fa acelasi lucru pentru alocatia celui mic + indemnizatia de crestere copil.
- nu trebuie sa declari vre-unei autoritati/institutii din Ro faptul ca pleci in Canada, asta e evident...
- Banca Transilvania ofera 2 carduri pe acelasi cont, unul Visa altul Mastercard si in plus pentru 1 lei / luna ai acces la aplicatia web de gestionare a contului. Daca Banca Transilvania se regaseste in lista bancilor acceptate pentru virarea alocatiei copilului, poti folosi un card aici in Canada si al doilea sa-l lasi in tara persoanei care se va ocupa de plata ratelor. Ambele carduri sunt utilizabile in Canada (vorbesc din experienta proprie, zona Mississauga / Toronto)
- alocatia pe care o vei primi in Canada pentru copil depinde de veniturile din anii anteriori realizate in Romania. Pot sa-ti spun ca pentru 1 copil primim ~380$, am impresia ca este aproape de maximul care se poate oferi. Probbabil pentru 2 copii vei primi dublu, poti sa-ti dau niste link-uri sa te informezi.
Poate alti colegi de forum vin si cu alte precizari...

Bafta multa!
Failure is not an option!
D1: 06.04
D2: 14.07
FM/AM: 14.08 / 08.09
Viza: 01.11
Canada: 18.03.11
catalin_b
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde orsi1987 » 23 Feb 2012, 02:20

multumesc frumos pentru informatii.am la banca transilvania cont si este acceptat de la cei de la alocatii am si internet banking cu token adica pot sa imi verific contul oriunde am acces de internet.
orsi1987
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Multumesc Orsi1987!

Mesajde DorinVO » 23 Feb 2012, 06:05

Ai spus ca pentru alocatia si indemnizatie crestere celui de-al doilea copil sa fac tot asa - sa primesc si din Ro. Intrebarea mea este - cum sa depun actele pentru alocatie copil si indemnizatie crestere copil daca el (cel de-al doilea copil) se va naste in Canada?
Merci
DorinVO
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Ontario - Rubrica locala