• Publicitate

Ajutor social, alocatie copil, univ. tuition ontario (?)

Integrarea si viata in provincia Ontario (Toronto, Kitchener, London, Windsor). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Mesajde comisaru » 24 Feb 2012, 06:54

Domnilor , alocatia de cresterea a copilului este un drept al mameu care decurge din faptul ca a cotizat la un fond . Aceea este dreptul mamei si e ok sa fie incasat atat timp cat nu munceste .
Alocatia copilui este un drept ce pleaca din REZIDENTA primara a parintilor copilului . Nu poti avea doua rezidente primare . De aceea ii si ofera Canada alocatie . Pentru ca a ales rezidenta in Canada .
Teoretic nu ai dreptul de a incasa alocatie din doua tari atat timp cat parintii copilului locuiesc doar intr-una (nu mai spun ca la varsta scolara alocatia in Romania este conditionata si de prezenta copilului inscoala ) .
DEci moral si legal alocatie copilul nu poate lua decat dintr-un singur loc ... Cum exista deja acorduri intre Romania si Canada la modul teoretic poate fi controlat faptul ca un copil ia alocatie din 2 tari .Practic e mai rar .
Dar e o problema de morala dupa parerea mea . Fiecare face cum ii dicteaza verticalitatea personala .
Canada ii da alocatie nu ca e canadian ci ca este REZIDENT aici parintele. Romania la fel ...

Citeste aici
http://www.sfin.ro/articol_13453/alocat ... atate.html
comisaru
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 1 data

Publicitate

Mesajde catalin_b » 27 Feb 2012, 23:33

comisaru, aș avea câteva observații la ceea ce ai precizat.
Aș începe cu partea morală. Citind ce ai scris mi-am amintit de următoarele fraze, pe care ni le-a expus statul român cu o anumită ocazie:

In Romania statul ocroteste casatoria si familia; el sprijina, prin masuri economice si sociale, dezvoltarea si consolidarea familiei.
Statul apara interesele mamei si copilului si manifesta deosebita grija pentru cresterea si educarea tinerei generatii.

Îți sună cunoscut? Sunt convins că ai zâmbit când ai citit și ți-ai amintit de perioada petrecută în România. Pentru că dacă te-ai fi simțit ocrotit/ă, nu am fi discutat acum pe acest forum. Sigur că ai dreptate la faza cu "Fiecare face cum ii dicteaza verticalitatea personala". Eu consider că între două entități, chestia numită morală trebuie să fie bijectivă, ca să mă exprim în termeni matematici. Sau, după cum era o vorbă când eram prin liceu, să se aplice legea lui Ohm: Ești om cu mine, sunt om cu tine.

Referitor la partea legală, recunosc că legislația nu este domeniul meu. Totuși, pot să citesc și să diger (mai greu sau mai ușor) o lege, sau chestii similare. Referitor la Regulamentul CEE 1408 la care se face referire în articolul precizat, din start am considerat că se aplică numai țărilor membre UE. Nu am găsit la o căutare rapidă conținutul lui, dar formularul E411 pe care trebuie să-l completezi în baza acestui regulament spune la instrucțiuni:
Sigla ţării căreia aparţine instituţia care completează formularul: BE = Belgia; CZ = Republica Cehă; DK = Danemarca ; DE = Germania; EE = Estonia; GR = Grecia; ES = Spania; FR = Franţa; IE = Irlanda; IT = Italia; CY = Cipru; LV = Letonia; LT= Lituania; LU = Luxemburg; HU = Ungaria; MT = Malta; NL = Ţările de Jos; AT = Austria; PL = Polonia; PT = Portugalia; SI = Slovenia; SK = Slovacia; FI = Finlanda; SE = Suedia; UK = Regatul Unit; IS = Islanda; LI = Liechtenstein; NO = Norvegia; CH = Elveţia
Deci eu zic că "pică" chestia asta...

Referitor la "Teoretic nu ai dreptul de a incasa alocatie din doua tari, atat timp cat parintii copulului locuiesc doar intr-una", nu am reușit să descopăr chestia asta pe undeva. Dacă ne referim la Legea nr. 61/1993 privind alocatia de stat pentru copii, republicata 2009 văd următoarele:

Art. 1
(1) Se instituie alocatia de stat pentru copii ca forma de ocrotire a statului acordata tuturor copiilor, fara discriminare.
(2) Beneficiaza de alocatie de stat pentru copii toti copiii in varsta de pana la 18 ani.
(3) Alocatia de stat pentru copii se acorda si tinerilor care au implinit varsta de 18 ani, care urmeaza cursurile invatamantului liceal sau profesional, organizate in conditiile legii, pana la terminarea acestora.
(4) Tinerii prevazuti la alin. (3) care repeta anul scolar nu beneficiaza de alocatie de stat, cu exceptia celor care repeta din motive de sanatate, dovedite cu certificat medical.

Art. 3
..............................
(2) Titular al dreptului la alocatie de stat pentru copii este copilul.

De aici nu reiese că alocația s-ar plăti numai dacă copilul locuiește în România, ci din contră "se acordă tuturor copiilor, fără discriminare". În plus, nu cred că este relevant unde au părinții reședinta, atât timp cât titularul dreptului de alocație de stat este copilul.

Fiindcă îmi amintec că există și norme de aplicare, am dat o căutare și după acestea și am găsit Hotarare nr. 577/2008 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 61/1993 spune:

Art. 16
(1) Dreptul la alocatia de stat pentru copii inceteaza incepand cu luna urmatoare celei in care nu mai sunt indeplinite conditiile de acordare. Dreptul la alocatia de stat pentru copii inceteaza in una dintre urmatoarele situatii:
a) decesul copilului sau, dupa caz, al tanarului;
b) tanarul nu mai urmeaza cursurile liceale sau profesionale organizate in conditiile legii;
c) copilul cetatenilor straini sau apatrizi prevazuti la art. 1 alin. (2) nu mai locuieste in Romania.
(2) In situatia in care dupa incetarea dreptului sunt indeplinite din nou conditiile de acordare, alocatia de stat pentru copii se acorda incepand cu luna urmatoare depunerii cererii.

Aici nu mai am nici un comentariu, cred că este suficient de clar. Dacă cineva are cunoștință de vreo versiune mai nouă, vă rog să prezentați.

În încheiere, aș reveni la partea morală... După ce declară că "manifesta deosebita grija pentru cresterea si educarea tinerei generatii" statul nu face nimic în cazul acestui copil. Sigur că sunt argumentele lui Boc, gen atât ne putem permite acum, sau alte aberații, dar te întreb: ți se se pare moral ?
Failure is not an option!
D1: 06.04
D2: 14.07
FM/AM: 14.08 / 08.09
Viza: 01.11
Canada: 18.03.11
catalin_b
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde comisaru » 28 Feb 2012, 07:51

Mai catalin ...exista o singura vorba romaneasca despre copilul care suge de la doua vaci .... Cam asta sperati sa faceti ...
De ce crezi ca DOUA tari ar fi obligate sa sustina un singur si acelasi copil ? Ce ar fi daca Canada ti-ar zice nu iti dau alocatie ca inca nu e al nostru ci e al Romaniei ?
Asta e una .A doua observatie este ca mi se pare penibil sa te apuci sa tragi in piept o lege pentru 25 de dolari pe luna . Hai sa fim seriosi ! Daca e sa suntezi legea macar sa o suntezi pe ceva serios ,nu :) !
comisaru
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Mesajde catalin_b » 28 Feb 2012, 21:12

La cursul CAD-RON, 40 sau 42 de lei (nu mai știu cât este) cred că înseamnă vreo 12,5CAD ...
catalin_b
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde comisaru » 28 Feb 2012, 21:18

catalin_b scrie:La cursul CAD-RON, 40 sau 42 de lei (nu mai știu cât este) cred că înseamnă vreo 12,5CAD ...

:)) Si mai putin deci ...pai nu-i aiurea sa te folosesti de ilegalitate (ptr ca legal nu e ,asta e clar ) ca sa obtii mareata suma de 12.5 dolari ?
comisaru
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Mesajde catalin_b » 28 Feb 2012, 22:37

comisaru, deși nu am studii juridice, nu văd de unde reiese "clar" că ar fi ilegal. De-asta am dat ca exemple articolele alea din lege, pentru că eu nu văd să scrie undeva că este ilegal... Dacă ai un exemplu cu text din lege, subscriu, altfel, nu întotdeauna ceea ce nu este moral este și ilegal. Parlamentul României ne-a dat un exemplu clar prin faimoasa numărătoare efectuată de doamna Anastase; n-a fost moral dar legea a fost adoptată.
catalin_b
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

AnteriorUrmătorul