• Publicitate

Ajutor social, alocatie copil, univ. tuition ontario (?)

Integrarea si viata in provincia Ontario (Toronto, Kitchener, London, Windsor). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Re: Continuare..

Mesajde cristina1511 » 07 Oct 2011, 09:13

DorinVO scrie:.. dar cum de aveti doar 72 dol/2 copii? Asta include si partea federala si cea Ontario?

Da. acum asta e toata alocatia pentru 2 copii.
cristina1511
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 1 data

Publicitate

Imi spuneti..

Mesajde DorinVO » 07 Oct 2011, 11:02

1. Imi spuneti va rog cat ar fi ajutorul social in Ontario daca:
- nu am lucra niciunul (varianta asta ma intereseaza mai mult..)??;
- am lucra numai unul cu .. sa zic max 1500 dol pe luna. (?)
Multumesc!
2. Pot ateriza in Ontario. primi rezidenta acolo chiar daca am emigrat pe Quebec? Daca Da - pot beneficia de alocatie copil/ajutor social in acest caz?
3. Este diferenta mare de clima Ontario - Quebec?
Multumesc!
DorinVO
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Re: Imi spuneti..

Mesajde sorro » 07 Oct 2011, 15:51

DorinVO scrie:1. Imi spuneti va rog cat ar fi ajutorul social in Ontario daca:
- nu am lucra niciunul (varianta asta ma intereseaza mai mult..)??;
- am lucra numai unul cu .. sa zic max 1500 dol pe luna. (?)
Multumesc!
2. Pot ateriza in Ontario. primi rezidenta acolo chiar daca am emigrat pe Quebec? Daca Da - pot beneficia de alocatie copil/ajutor social in acest caz?
3. Este diferenta mare de clima Ontario - Quebec?
Multumesc!

1. Nu am idee (locuiesc in Montreal). Dar cred ca vei supara pe multi aici pe forum (si, probabil mult mai important, vei pleca la drum cu stangul) daca ideea cu care pleci este aceea de a sta pe ajutor social. Vezi tu, ajutorul social se plateste din impozitele colectate de la cei care muncesc si a-l cere in cazul in care poti munci si nu vrei este IMHO nu foarte departe de furt.

Desigur, exista motive legitime pentru a cere si primi ajutor social (btw, faptul ca faci studii nu este printre ele)... Dar este cel putin ciudat ca prima intrebare pe care o pui pe forum sa fie "Cat e ajutorul social? Sunt interesat sa vin in Canada, dar nu sa muncesc in Canada..." :)

2. Viza este federala. Odata aterizat, te poti stabili in orice provincie vrei. Primirea ajutorului social si a alocatiei depinde de venit, nr. de copiii etc. si nu de provincia prin care ai intrat in Canada. Cuantumul alocatiei provinciale pentru copii si a ajutorului social depinde insa de provincia in care locuiesti. De principiu, Quebecul este mai "generos" in privinta asta...

3. Clima este cvasi-identica in Toronto sau Montreal.
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 696 ori
I s-a multumit: 463 ori

Multumesc ..dar..

Mesajde DorinVO » 08 Oct 2011, 07:40

1. Vis-a-vis de intrebarea mea despre cat ar fi ajutorul social: vreau sa va spun ca NU INTENTIONEZ SA NU MUNCESC! Am intrebat doar ca sa stiu pe ce ajutor/bani pot conta de la provincia Ontario IN CAZUL IN CARE NU NE GASIM DE LUCRU!!! Deci, inca o data va rog frumos, poate ma ajuta cineva cu raspuns..:
- Cam cat ar fi ajutorul social in Ontario in cazul in care nici unul dintre noi (cu un copil) nu ne-am gasi de lucru (pentru inceput..)???

Multumesc!
DorinVO
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Re: Multumesc ..dar..

Mesajde sorro » 08 Oct 2011, 19:22

DorinVO scrie:1. Vis-a-vis de intrebarea mea despre cat ar fi ajutorul social: vreau sa va spun ca NU INTENTIONEZ SA NU MUNCESC! Am intrebat doar ca sa stiu pe ce ajutor/bani pot conta de la provincia Ontario IN CAZUL IN CARE NU NE GASIM DE LUCRU!!! Deci, inca o data va rog frumos, poate ma ajuta cineva cu raspuns..:
- Cam cat ar fi ajutorul social in Ontario in cazul in care nici unul dintre noi (cu un copil) nu ne-am gasi de lucru (pentru inceput..)???

Multumesc!

Uriasa majoritate a celor veniti in Canada isi gasesc de lucru. Poate nu in domeniul lor, poate nu bine platit, poate nu din prima, poate nu usor sau convenabil. Dar de muncit exista. A se vedea: http://www.realizat.com/viewtopic.php?t=251166 si sutele de oferte de tot felul de pe site-urile de joburi (care, btw, sunt doar vreo 10-20% din oferta efectiva de joburi, multe din restul se acceseaza pe baza de networking).
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro

A multumit: 696 ori
I s-a multumit: 463 ori

Nelamurit..

Mesajde DorinVO » 10 Oct 2011, 01:28

Este cineva pe acest forum care sa-mi raspunda la intrebare, va rog:
- Presupunand ca nu am gasi nimic de lucru - cam cat ar fi ajutorul social in Ontario (cu un copil..)?
Multumesc!
DorinVO
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Ontario - Rubrica locala