• Publicitate

Kitchener, London, Windsor or Niagara Falls ?

Integrarea si viata in provincia Ontario (Toronto, Kitchener, London, Windsor). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Kitchener, London, Windsor or Niagara Falls ?

Mesajde contactliviu » 26 Noi 2012, 19:06

Salutare, planuim sa ne mutam anul viitor din Vancouver in South Ontario.
British Columbia este beautiful...atunci cand nu ploua! Nu ne-am decis in ce oras sa ne stabilim; nu vrem Toronto dar nici nu vrem la tara. Vrem sa lucram in contabilitate si health care. Poate cineva din zona sa ne dea ceva sfaturi referitoare la alegerea orasului?
contactliviu
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde alex73ro » 27 Noi 2012, 15:25

Niciunul. Iti propun Milton, Mississauga, Burlington, Oakville
Sometimes the greatest journey is the distance between two people
alex73ro
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 1 data

Mesajde contactliviu » 27 Noi 2012, 21:45

Multumesc, alex73ro! Cand ai timp, poate imi spui care sunt motivele pentru care le recomanzi? Suntem deschisi pentru orice oras, acum caut info pe net despre toate.
contactliviu
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde alex73ro » 28 Noi 2012, 11:34

Toate orasele pe care le-ai mentionat sunt cam sarace si urate. Populatia este destul de saraca, un procentaj foarte mare din populatie este pe ajutoare sociale. Downtown core este mort, te duci la plimbare nu vezi decat saraci pe la colturi, nu este o atmosfera placuta.
Despre Windsor nu stiu ce personalitate declara saptamana trecuta ca este "c..ur..ul" canadei. Windsor este singurul oras pe care nu il stiu foarte bine dintre toate pe care le-ai mentionat, dar stiu ca merge downhill de cand cu problemele cu industria auto.
Daca ar fi sa aleg strict din orasele mentionate de tine as alege Niagara Falls. Daca esti dispus sa renunti la ele, as alege intre Burlington si Milton.
Avantajele ar fi ca esti la mijlocul distantei dintre Toronto si Kitchener - Waterloo deci ai posibilitatea sa iti alegi unde lucrezi. Daca te duci in Kitchener esti f departe de Toronto si majoritatea joburilor sunt acolo. Ca exemplu noi am stat 8 ani exclusiv in Toronto, vreo doi in Mississauga si vreo doi inspre Kitchener dar nu chiar in Kitchener. Acum ne cautam casa inapoi in Missisauga sau Milton. Si mai e o problema in zona asta. Apa e foarte dura, iti trebuie un water softener foarte bun. Problema este ca daca ai piscina sau hot tub este un continu struggle sa le mentii cu apa asta dura.
alex73ro
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde contactliviu » 30 Noi 2012, 22:17

Multam' de informatii. Poti sa-mi spui ceva de pretul la case? Aici, preturile cresc mult, chiar se dubleaza, in functie de apropierea de Vancouver.
contactliviu
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde alex73ro » 06 Dec 2012, 07:47

Pai stii cum e, depinde de zona si de ce tip de casa vrei. Daca ai 400K iti iei un 3bdrm townhouse cam pe la 1800sqft in milton, burlington. Mississauga e ceva mai scump. Daca iti mai permiti 100K in plus iti poti lua detached in Milton. Deasemenea te-as sfatui sa stai cat mai aproape de hwy401. Desi este foarte aglomerata la rush hour este totusi cea mai buna optiune
alex73ro
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Următorul

Înapoi la Canada - Ontario - Rubrica locala