• Publicitate

Kitchener, London, Windsor or Niagara Falls ?

Integrarea si viata in provincia Ontario (Toronto, Kitchener, London, Windsor). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Mesajde cancerus » 10 Ian 2013, 20:59

alex73ro scrie:Pai stii cum e, depinde de zona si de ce tip de casa vrei. Daca ai 400K iti iei un 3bdrm townhouse cam pe la 1800sqft in milton, burlington. Mississauga e ceva mai scump. Daca iti mai permiti 100K in plus iti poti lua detached in Milton. Deasemenea te-as sfatui sa stai cat mai aproape de hwy401. Desi este foarte aglomerata la rush hour este totusi cea mai buna optiune

Pentru preturi la case recomand mls.ca sau comfree.com. Cu 400k, in zona KW iti iei casa noua din 2013 3bdr+3 bai, cu 100k nici nu mai vorbesc :)
Cu profesiile topicstarterului nu vad nici o problema de a-si gasi de lucru imediat, si cu salarii foarte OK. Highway 7, 8, 401. O ora pina in Toronto. Adica pina la traficul din Toronto. Distante rezonabile pina la obiectivele majore din Ontario. Populatia pe sociale gasesti in tot SW Ontario, dar in KW nu prea gasesti zone colorate, adica unde sa predomine "minoritari". Sint 3 orase, practic unite, Kitchener, Waterloo, Cambridge, 10 minute pina in Guelph. http://www.arta.ca/
Cu munca ca peste tot in Ontario.
Daca undeva sint mai multe joburi, cred ca sint si mai multi pretendenti la acel job. Salariile corespund cu preturile la case si la restul.
IMHO.
Daca ai rabdare vezi aici
http://www.realizat.com/viewtopic.php?t=46796
sau intreaba, sint sigur ca iti vor raspunde.
D I-27.03.10
CSQ-01.12.10
D II-04.01.11
CB-10.02.11
CM-04.07.11
IV-27.12.11
V-27.01.12
cancerus
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde contactliviu » 14 Ian 2013, 18:51

Multumim de sfaturi, Alex si Cancerus. La sfarsitul lui Martie termin scoala si ne gandim sa facem o vizita prin South Ontario inainte de a aplica ptr. joburi. By the way, cand incepe primavara pe la voi?
contactliviu
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Mihai Petru » 04 Apr 2014, 08:50

Si eu va rog sa imi dati ceva sfaturi cu privire la orase in care sa ma stabilesc. Sunt de 3 ani in Montreal si vrem sa plecam din QC cat mai repede... spre Ontario... intr-un oras mult mai mic decat Montrealul.... ce imi recomandati?
Va multumesc mult!
Mihai Petru
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Anterior

Înapoi la Canada - Ontario - Rubrica locala