• Publicitate

Din Montreal in Toronto

Integrarea si viata in provincia Ontario (Toronto, Kitchener, London, Windsor). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Din Montreal in Toronto

Mesajde andreEa346 » 17 Apr 2014, 14:30

Ziua buna!

Indraznesc si eu pe aici cu ceva intrebari. Dupa un an de Canada/ Montreal, ne bate gandul la modul serios sa mai facem o mutare in directia Toronto.

Numai ca nu avem idee pe unde sa ne stabilim.

Cum nu stim mare lucru despre zone si cartiere pe acolo, incerc sa-mi fac o parere de la voi.

Asadar:

- cam ce cartier sfatuiti? Nu vrem in downtown evident, dar nici extrem de departe - am dori acces nu foarte dificil catre spitalul de copii (avem o fetita cu un diagnostic si e posibil sa fie nevoie sa urmeze anumite proceduri la spital); adica as fi ok sa ma deplasez cu ea (caci poate) si prin mijloace de transport in comun, dar sa le am cumva in zona;
-alt motiv pt apropiere de downtown ar fi ca as dori sa fac ceva scoala, un colegiu; ok, aici ma adaptez eu, sunt mare, ma descurc;
- ne intereseaza o scoala buna pt copila - avand diagnostic are anume cerinte situatia ei - aici ne-am lovit la inscriere de directori care au ridicat din umeri la problemele ei; cerintele pt ea nu-s pietre de moara - sau ba da, pt unii "oameni";
Stim, am putea sa-i "obligam" prin anumite interventii (asistenta sociala, spital), dar nu, multumim! Un director de scoala care are un anumit comportament, o anumita gandire pt copiii "cu probleme" nu ne merita nervii si eforturile si nici etichetarea copilei.
- cat de rau/ bine se sta pe piata joburilor in constructii pe acolo?

Ma tot uit eu pe harti pe acolo si imi atrag atentia zonele/cartierele North York, Upper Village sau pe acolo. Ce spuneti voi, cei care cunoasteti zonele? Ce recomandati?
Incerc sa gasesc o zona cat de cat asemanatoare zonei in care locuim acum (Mont Royal/ TMR), nu stiu dc cineva stie si zona asta si pe cele de acolo, pt a ma lamuri dc e ok pe ce ma uit eu.....

Merci!
andreEa346
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde cristina1511 » 19 Apr 2014, 07:19

Am locuit o vreme in North York, zona Fairview Mall. E aproape de Seneca College, North York Hospital (la intersectia Leslie cu Sheppard). Sunt si multi romani in zona, dar in minoritate in comparatie cu chinezii care s-au inmultit in zona aia in ultimii 5-6 ani. Nu stiu insa ce scoli speciale sunt in zona. Incearca sa cauti pe site-ul Ministerului Educatiei din Ontario:

http://www.edu.gov.on.ca/eng/

Legat joburile din constructii, nu am idee cum e, dar stiu ca s-au construit/se construiesc multe condo in Toronto downtown.

Bafta!
cristina1511
Imi place aici si raman...

I s-a multumit: 1 data

Din Montreal in Toronto

Mesajde andreEa346 » 21 Apr 2014, 12:27

Cristos a inviat!

Cristina, multumesc pt raspuns!

Trebuie sa precizez insa ca fetita nu are nevoie de scoala speciala. Diagnosticul ei nu e atat de urat. E ok si la o scoala "normala", doar va avea nevoie de logoped - sau nu, daca vom merge la spital pt logoped, nu cred ca va face si in scoala; si va avea nevoie sa stea iarna in scoala - stiu ca aici copiii ies si iarna o ora afara, pentru ea si situatia ei asta e un mare Nu, cel putin inca un an, doi (depinde de cum recupereaza sistemul ei imunitar, cum se reface ea, cum raspunde ea la terapii); si va merge la spital pt ceva fizioterapie si am inteles ceva innot.

Am auzit de treaba cu chinezii.........acuma ce sa zic.......nu zic nimic. Am ales sa traim in Canada, nu ma astept sa ma "lovesc" doar de romani.

De constructii intrebam evident pt sot - in asta are experienta si ceva studii prin tara; aici in asta lucreaza; firma la care e aici nu are filiala acolo. Dar daca nu va gasi nimic, poate va incepe scoala acolo, tot in domeniu. Presupun ca si acolo se fac studii pe imprumut si bursa.
Ca tot aud ca totul pe federal e diferit / opus de ceea ce e aici.

"Pe" Seneca College il vizez eu pt mine. Dar vedem. Eu sunt mare, ma descurc sa ajung la scoala cu mijloace de transport, pt noi e important sa ma pot deplasa cu copila pt terapii la spital. Pt ca spitalul de aici va transfera dosarul ei la Toronto Childrens Hospital.

Uof!
andreEa346
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde cristina1511 » 25 Apr 2014, 18:47

Se fac si aici studii cu imprumut, doar ca fata de Montreal studiile sunt mult mai scumpe. Daca ati putea sa mai amanati plecarea, adica sa faceti studiile acolo si pe urma sa va mutati in Ontario, cred ca ar fi mult mai bine (dpdv financiar, ca pentru restul nu stiu).

Aici gasesti info despre imprumut pentru studii in Ontario (OSAP se cheama)
https://osap.gov.on.ca/OSAPPortal
cristina1511

Din Montreal in Toronto

Mesajde andreEa346 » 28 Apr 2014, 11:19

Mersi, Cristina!

Planul initial chiar ala era: stat aici cativa ani pt studii si apoi mutat.
Numai ca desi eu pot studia fara probleme in limba franceza, sotul meu nu are acel nivel de franceza; iar pe domeniul lui, constructiile, se cam tot loveste de asta; in cazul lui, o solutie ar fi intai sa ajunga la un nivel de limba ok pt a studia; asta se poate prin colegii, pe imprumut si bursa; apoi ar urma o perioada de studii in colegiu, tot pe imprumut si bursa; si daca tragem linie, ne intindem in timp si ca datorii. Si mi-e ca tot pe acolo ajungem. Ca sa stam aici cat fac eu ceva studii si apoi ne mutam si sa faca si el.........nu mai suntem la prima tinerete ca sa le facem pe rand, sa zicem ca ne putem intinde asa vreo zece ani. Plus ca nu cred ca ce as face eu aici ar fi luat de bun acolo, deci m-ar astepta si pe mine, cred, inca ceva timp de studii.

In plus, copila mi-e sa nu fie ametita de creieri; adica sa stam aici inca ceva ani, ea incepe scoala in franceza, limba ce-i va deveni principala; ca apoi sa ne mutam si sa treaca inapoi la engleza principal.........stiu, nici un copil nu moare din asta, nu pateste nimic; doar ca ea stie mai bine engleza; printr-un "facut" am prins loc la sosire la o gradinita privata in limba engleza si pt ca-i place aici, nu am mutat-o; au inceput cu grupa ei, ce va merge la scoala, si franceza, o stie, e doritoare sa o vorbeasca, dar in mod automat tot engleza ii vine la-ndemana ca sa zic asa.

Adunat si tras linie, mutarea pare mai ok pt acum; doar ca nu vrem nici sa o facem la repezeala, pe fuga, pt ca avem copilul; de-asta tot caut info, sa nu ne trambalam prea mult. Daca eram doar noi, ar fi fost mai simplu.
andreEa346
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Re: Din Montreal in Toronto

Mesajde cristina1511 » 04 Mai 2014, 18:59

Intr-un fel ai dreptate, daca stai mai mult intr-un loc e mai greu sa te desprinzi, mai ales cu un copil care se obisnuieste cu scoala si colegii.
Dar oare nu ar putea sotul sa studieze in engleza? Stiu pe cineva care a studiat in engleza la universitatea Concordia, ca sa nu zic de McGill. Poate sunt si colegii in engleza, nu stiu. Cat despre recunoasterea studiilor nu cred ca sunt probleme atata vreme cat si alti canadieni de pe aici se duc sa studieze in Quebec, dar cu toate astea am impresia ca si ei sunt taxati mai mult decat cei care locuiesc efectiv in Quebec.
Daca mai tarziu va bate gandul de mutat in Ontario, exista si aici scoli franceze (100% french sau 50%french-50% english).
Oricum voi hotarati si sper sa luati decizia care vi se potriveste mai bine.
cristina1511

Următorul

Înapoi la Canada - Ontario - Rubrica locala