• Publicitate

Din Montreal in Toronto

Integrarea si viata in provincia Ontario (Toronto, Kitchener, London, Windsor). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Re: Din Montreal in Toronto

Mesajde andreEa346 » 10 Mai 2014, 15:36

Petrica Rusu scrie:
andreEa346 scrie:Ziua buna!

Indraznesc si eu pe aici cu ceva intrebari. Dupa un an de Canada/ Montreal, ne bate gandul la modul serios sa mai facem o mutare in directia Toronto.

Numai ca nu avem idee pe unde sa ne stabilim.

Cum nu stim mare lucru despre zone si cartiere pe acolo, incerc sa-mi fac o parere de la voi.

Asadar:

- cam ce cartier sfatuiti? Nu vrem in downtown evident, dar nici extrem de departe - am dori acces nu foarte dificil catre spitalul de copii (avem o fetita cu un diagnostic si e posibil sa fie nevoie sa urmeze anumite proceduri la spital); adica as fi ok sa ma deplasez cu ea (caci poate) si prin mijloace de transport in comun, dar sa le am cumva in zona;
-alt motiv pt apropiere de downtown ar fi ca as dori sa fac ceva scoala, un colegiu; ok, aici ma adaptez eu, sunt mare, ma descurc;
- ne intereseaza o scoala buna pt copila - avand diagnostic are anume cerinte situatia ei - aici ne-am lovit la inscriere de directori care au ridicat din umeri la problemele ei; cerintele pt ea nu-s pietre de moara - sau ba da, pt unii "oameni";
Stim, am putea sa-i "obligam" prin anumite interventii (asistenta sociala, spital), dar nu, multumim! Un director de scoala care are un anumit comportament, o anumita gandire pt copiii "cu probleme" nu ne merita nervii si eforturile si nici etichetarea copilei.
- cat de rau/ bine se sta pe piata joburilor in constructii pe acolo?

Ma tot uit eu pe harti pe acolo si imi atrag atentia zonele/cartierele North York, Upper Village sau pe acolo. Ce spuneti voi, cei care cunoasteti zonele? Ce recomandati?
Incerc sa gasesc o zona cat de cat asemanatoare zonei in care locuim acum (Mont Royal/ TMR), nu stiu dc cineva stie si zona asta si pe cele de acolo, pt a ma lamuri dc e ok pe ce ma uit eu.....

Merci!

Iti recomand cu caldura High Park area. Un 2 bedroom in blocurile alea inalte de linga metrou costa in jur de 1800 pe luna cred ca cu parcare cu tot. De acolo in dt faci 20 min.

Mersi mult!

Notat zona. O vom studia azi. Dc fac 20 minute cu mijloace de transport in comun, nu e rau. Acum, de unde locuim, fac aproximativ 40 minute si nu ma vaiet, nu mi se pare greu. Deci si putin mai departisor ar fi ok. Asta in ideea ca masina e una singura si nu ma pot baza pe ea. Deci.... e de "atacat" traseul spre spital cu metrou/ autobuz.
andreEa346
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde andreEa346 » 10 Mai 2014, 15:38

laurentiu irimia scrie:eu am poposit in Markham de o vreme.
Dar ca orice alb, imi iau talpasita mai la nord in Newmarket

Notat si aceste doua zone. Merci!
andreEa346
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde laurentiu irimia » 10 Mai 2014, 15:44

Eu i-am inscris pe copii la scoli catolice franceze. Sunt exact ca in Montreal, totul se invata in franceza.
E intr-adevar o provocare, dar a stii ca are mai multe oportunitati in Ontario.
traiasca micii, berea si voia buna
laurentiu irimia
Imi place aici si raman...

I s-a multumit: 6 ori

Mesajde andreEa346 » 10 Mai 2014, 16:31

laurentiu irimia scrie:Eu i-am inscris pe copii la scoli catolice franceze. Sunt exact ca in Montreal, totul se invata in franceza.
E intr-adevar o provocare, dar a stii ca are mai multe oportunitati in Ontario.

Mersi, Laurentiu!
E o idee asta cu scoala catolica. Doar ca....fata mea nu stie franceza. Gradinita unde merge ea este in limba engleza. Fac ei, grupa mare, si franceza, zilnic; dar la ea baza e engleza. Stiu, va prinde. Deci, e o idee. Chiar am mai auzit de parinti multumiti de scolile catolice.

Daca are mai multe oportunitati, inca nu stim.

Uite, indraznesc sa te intreb pe tine (si numai) si sper sa nu deschid o cutie a Pandorei aici (ca nu asta doresc, chiar intreb pt ca vreau sa pricep): care o fi baiul/ faza cu partea federala, cu Ontario? Ca cine aude ca planuim o asa mutare, isi da ochii peste cap si prima chestie spusa este ca viata acolo e mai scumpa. Ne intrebam in ce sens e viata acolo mai scumpa? Din cat vedem pe net, chiriile sunt si mai scumpe si mai ieftine, depinde de zona/ locatie; mancarea o vad cam la aceleasi preturi prin magazine. Ni se spune ca vaaaaiiii vom "pierde" alocatiile, ca fata nu va mai primi "atatea" alocatii; noi nu traim din ele; nici pe social nu traim, daca nici ala nu e valabil acolo; nici de la banca alimentara nu ne hranim, dc astea n-or exista pe acolo. Deci, de ce e bau-bau acolo? Cica aici e mai bine, sunt mai multe oportunitati. Noi credem ca depinde de unde / din ce unghi privim situatia.
Dar tot ne intrebam in ce sens e viata mai scumpa acolo?
andreEa346
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde laurentiu irimia » 10 Mai 2014, 18:49

Nu e nici un bau.
Singura treaba mai scumpa e casa. In mtl stateam intr un townhouse in ile bizard (deci departe) n o z0na foarte frumoasa si plateam 1100 $ pe luna + util. Ne am mutat in aurora si platim 1650. Utilitatile sunt aceleasi.
Dar, diferenta la pretul casei o acoper din taxele mai mici. Adica raman cu mai multi bani.
Altfel totul e la fel de scump/ ieftin.
Eu am alec scoli frtanceze pt ca ai mei plozi merg la scoli francewze in mtl. 5aca vrei scoala engelza, oferyta e mai generoasa.
In rest totul e mai frumos.
E , daca vrei, acea tara dezvoltata la care am visat cand am aplicat pt emigrare.
laurentiu irimia

Mesajde laurentiu irimia » 11 Mai 2014, 06:54

Cat despre alocatii si alte alea, le veti pierde si in Quebec pe masura ce veniturile voastre vor creste.
Cum spuneam intr-o alta postare: daca ati venit sa munciti si sa va faceti un rost, nu sa stati pe social, atunci ati gresit tara. Quebec nu e tara care sa ofere egalitate de sanse.
laurentiu irimia

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Ontario - Rubrica locala