• Publicitate

Din Montreal in Toronto

Integrarea si viata in provincia Ontario (Toronto, Kitchener, London, Windsor). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Re: Din Montreal in Toronto

Mesajde sorro » 11 Mai 2014, 08:07

Dupa mine, fiecare provincie si zona in Canada are atractivitatea ei, in functie de ce cauti. Intr-o parte e un sistem social mai generos, dar taxe mai mari; in alta parte sunt case mai scumpe, dar taxe mai mici; in alta parte iarna este mai blanda, dar casele foarte scumpe. Depinde mult si de limba, cultura, vecinii pe care ii preferi, la fel cum depinde si de meseria pe care o ai. Si de noroc si de multe altele... Migratii inter-provinciale au loc tot timpul, in special cand dupa se muta dupa un job. Desigur, unii pleaca si pe motive ideologice, politice etc.

Concluzia mea: Nu-i deloc un "bai" sa te muti acolo unde crezi ca iti va fi mai bine, conform propriilor criterii. (Si asta nu include doar Canada.)
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 734 ori
I s-a multumit: 492 ori

Publicitate

Mesajde irisbvro » 11 Mai 2014, 18:37

laurentiu irimia scrie:Eu i-am inscris pe copii la scoli catolice franceze. Sunt exact ca in Montreal, totul se invata in franceza.
E intr-adevar o provocare, dar a stii ca are mai multe oportunitati in Ontario.
\

Cum ai reusit sa-ti inscrii copii la scoli catolice? Sunteti catolici? As vrea sa-mi inscriu si eu copilul la una catolica...la publica e singura "of her kind", cel putin in clasa ei..
irisbvro
Imi place aici si raman...

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 21 ori

Mesajde Petrica Rusu » 11 Mai 2014, 21:14

sorro scrie:Dupa mine, fiecare provincie si zona in Canada are atractivitatea ei, in functie de ce cauti. Intr-o parte e un sistem social mai generos, dar taxe mai mari; in alta parte sunt case mai scumpe, dar taxe mai mici; in alta parte iarna este mai blanda, dar casele foarte scumpe. Depinde mult si de limba, cultura, vecinii pe care ii preferi, la fel cum depinde si de meseria pe care o ai. Si de noroc si de multe altele... Migratii inter-provinciale au loc tot timpul, in special cand dupa se muta dupa un job. Desigur, unii pleaca si pe motive ideologice, politice etc.

Concluzia mea: Nu-i deloc un "bai" sa te muti acolo unde crezi ca iti va fi mai bine, conform propriilor criterii. (Si asta nu include doar Canada.)

Sorro, sa inteleg ca parerile si opiniile tale sin bazate fix pe 0 minute locuite (ca resident, desi oricum nu prea ai vizitat mare lucru din ce spui) in alte provincii canadiene. Ce spune lumea pe forumuri sau niste linkuri sint de ajuns ca tu sa poti concluziona ceva. Well done and keep un the good work.
Petrica Rusu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 69 ori
I s-a multumit: 71 ori

Mesajde budu_ioana » 29 Iul 2014, 03:07

Buna Tuturor,

Dar..pentru o persoana singura, ce zona/cartier din Toronto imi recomandati ? As dori o zona cat de cat safe si nu f scumpa. In cazul in care as dori sa ma mut pe viitor in Toronto as vrea sa ma documentez un pic.

Multumesc anticipat.
DCS.Oct.10
Acte supl./Amanare interv.
CSQ-31.03.14
D2-28.04.14
IUC-21.07.14
FM...Loading
budu_ioana

A multumit: 46 ori
I s-a multumit: 6 ori

Mesajde ordyk » 07 Aug 2014, 03:12

budu_ioana scrie:Buna Tuturor,

Dar..pentru o persoana singura, ce zona/cartier din Toronto imi recomandati ? As dori o zona cat de cat safe si nu f scumpa. In cazul in care as dori sa ma mut pe viitor in Toronto as vrea sa ma documentez un pic.

Multumesc anticipat.

De ce vrei sa fie neaparat Toronto? Poti largi area la tot GTA-ul, sau chiar zona Kitchener-Waterloo... Daca tii neaparat sa fie Toronto iti recomand North York. Dar oriunde vei alege va fi mai scump decat in Montreal ca si chirie
D II 21.10.2010 CB 29.10.2010
FM 28.02.2011 AM 10.03.2011
ordyk
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 1 data

Mesajde budu_ioana » 07 Aug 2014, 03:18

ordyk scrie:
budu_ioana scrie:Buna Tuturor,

Multumesc anticipat.

De ce vrei sa fie neaparat Toronto? Poti largi area la tot GTA-ul, sau chiar zona Kitchener-Waterloo... Daca tii neaparat sa fie Toronto iti recomand North York. Dar oriunde vei alege va fi mai scump decat in Montreal ca si chirie

Multumesc pt raspuns. As vrea sa ma pot folosi de mij.de transport in comun, si avand in vedere ca sunt singura mi se pare o idee mai buna. Zonele ca si Kitchener mi se par mult prea liniștite , mai mult pt familii si copii. Prob ca voi alege zona aia peste câțiva ani :). Merci oricum...o sa mai lărgesc zona cat pot demult. Mă uit pe North York atunci.
DCS.Oct.10
Acte supl./Amanare interv.
CSQ-31.03.14
D2-28.04.14
IUC-21.07.14
FM...Loading
budu_ioana

A multumit: 46 ori
I s-a multumit: 6 ori

Anterior