• Publicitate

Din Montreal in Toronto

Integrarea si viata in provincia Ontario (Toronto, Kitchener, London, Windsor). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Re: Din Montreal in Toronto

Mesajde laurentiu irimia » 05 Mai 2014, 07:19

Nu mai sta,
Plecati din Quebec, si asta cat mai repede.
Si nu va speriatei de chinezii din ontario,; sunt mult mai ok decat quebecosii din Montreal.
eu tocmai am facut pasul din Montrela in Torornto.
Nu regret nimic. Decat faptul ca am asteptat atata vreme pana sa-mi iau talpasita din Quebec.
traiasca micii, berea si voia buna
laurentiu irimia
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 6 ori

Publicitate

Mesajde Petrica Rusu » 05 Mai 2014, 09:04

andreEa346 scrie:Ziua buna!

Indraznesc si eu pe aici cu ceva intrebari. Dupa un an de Canada/ Montreal, ne bate gandul la modul serios sa mai facem o mutare in directia Toronto.

Numai ca nu avem idee pe unde sa ne stabilim.

Cum nu stim mare lucru despre zone si cartiere pe acolo, incerc sa-mi fac o parere de la voi.

Asadar:

- cam ce cartier sfatuiti? Nu vrem in downtown evident, dar nici extrem de departe - am dori acces nu foarte dificil catre spitalul de copii (avem o fetita cu un diagnostic si e posibil sa fie nevoie sa urmeze anumite proceduri la spital); adica as fi ok sa ma deplasez cu ea (caci poate) si prin mijloace de transport in comun, dar sa le am cumva in zona;
-alt motiv pt apropiere de downtown ar fi ca as dori sa fac ceva scoala, un colegiu; ok, aici ma adaptez eu, sunt mare, ma descurc;
- ne intereseaza o scoala buna pt copila - avand diagnostic are anume cerinte situatia ei - aici ne-am lovit la inscriere de directori care au ridicat din umeri la problemele ei; cerintele pt ea nu-s pietre de moara - sau ba da, pt unii "oameni";
Stim, am putea sa-i "obligam" prin anumite interventii (asistenta sociala, spital), dar nu, multumim! Un director de scoala care are un anumit comportament, o anumita gandire pt copiii "cu probleme" nu ne merita nervii si eforturile si nici etichetarea copilei.
- cat de rau/ bine se sta pe piata joburilor in constructii pe acolo?

Ma tot uit eu pe harti pe acolo si imi atrag atentia zonele/cartierele North York, Upper Village sau pe acolo. Ce spuneti voi, cei care cunoasteti zonele? Ce recomandati?
Incerc sa gasesc o zona cat de cat asemanatoare zonei in care locuim acum (Mont Royal/ TMR), nu stiu dc cineva stie si zona asta si pe cele de acolo, pt a ma lamuri dc e ok pe ce ma uit eu.....

Merci!

Iti recomand cu caldura High Park area. Un 2 bedroom in blocurile alea inalte de linga metrou costa in jur de 1800 pe luna cred ca cu parcare cu tot. De acolo in dt faci 20 min.
Petrica Rusu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 69 ori
I s-a multumit: 71 ori

Mesajde irisbvro » 06 Mai 2014, 19:10

laurentiu irimia scrie:Nu mai sta,
Si nu va speriatei de chinezii din ontario,; sunt mult mai ok decat quebecosii din Montreal.
Nu regret nimic. Decat faptul ca am asteptat atata vreme pana sa-mi iau talpasita din Quebec.

care chinezi?? sigur nu sunteti pe undeva prin British Columbia? :D
eu din cate stiu si vad pe aici, pe la noi, predomina Punjabi si filipinos
irisbvro

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 21 ori

Mesajde laurentiu irimia » 06 Mai 2014, 20:52

eu am poposit in Markham de o vreme.
Dar ca orice alb, imi iau talpasita mai la nord in Newmarket
traiasca micii, berea si voia buna
laurentiu irimia

I s-a multumit: 6 ori

Mesajde andreEa346 » 10 Mai 2014, 15:27

cristina1511 scrie:Intr-un fel ai dreptate, daca stai mai mult intr-un loc e mai greu sa te desprinzi, mai ales cu un copil care se obisnuieste cu scoala si colegii.
Dar oare nu ar putea sotul sa studieze in engleza? Stiu pe cineva care a studiat in engleza la universitatea Concordia, ca sa nu zic de McGill. Poate sunt si colegii in engleza, nu stiu. Cat despre recunoasterea studiilor nu cred ca sunt probleme atata vreme cat si alti canadieni de pe aici se duc sa studieze in Quebec, dar cu toate astea am impresia ca si ei sunt taxati mai mult decat cei care locuiesc efectiv in Quebec.
Daca mai tarziu va bate gandul de mutat in Ontario, exista si aici scoli franceze (100% french sau 50%french-50% english).
Oricum voi hotarati si sper sa luati decizia care vi se potriveste mai bine.

Mersi din nou, Cristina!

Nu ne-ar fi greu sa ne desprindem, pana la urma si-n tara am trait "o viata" si am venit aici. De copil ne este de fapt cu desprinsul asta.

Sotul poate studia in engleza. Dar domeniul lui, constructiile (arhitectura/ drafting) este numai in franceza. Am cautat inclusiv la colegii anglofone. Si chiar daca am gasi ceva, odata finalizate acele studii, pt recunoasterea oficiala in domeniu, se va lovi de franceza. Nu neaparat ordin, dar orice atestat. Ca din cate intelegem noi, doar diploma de la colegiu nu ar fi suficienta.

Recunoasterea studiilor facute aici - eu asa am inteles, ca pe federal nu "scap asa usor" cu o diploma obtinuta aici. Eu trag acum la preliminare pt nursing. Si din cate am inteles, dc as face aici studiile, acolo tot as mai avea nevoie de ceva obtinut acolo, diferente. Daca am inteles gresit, ceea ce nu m-ar mira, poate e careva pe aici sa ma lumineze.

Mersi mult pt timpul pe care ti-l faci cu mine, si pt urari!
Asa e, decizii, decizii............
andreEa346
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde andreEa346 » 10 Mai 2014, 15:33

laurentiu irimia scrie:Nu mai sta,

Mersi si tie, Laurentiu!

De plecat inclinam noi sa plecam. Cat de repede........oarecum mai greut cand si copilul in discutie. Trebuie gandit bine, ales, organizat, miscat incet si sigur. Ar fi fost mult mai simplu fara copil, bagajele in tir si drumul in fata; cu copil insa ne gandim si din perspectiva lui - alta mutare, alt oras, alta casa, alta rutina, alta scoala, alt ... totul; si nu putem ignora ca are si copilul sentimentele lui; stiu, asa cum si-a gasit prieteni aici, isi va gasi si acolo si oriunde, asa cum ne-am adaptat aici, ne vom adapta si acolo.

Nu ma sperii de chinezi. Si pe aici sunt. Dc sunt mai buni decat unii sau altii.........habar nu avem.....oameni si ei........
andreEa346
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Ontario - Rubrica locala