• Publicitate

Taxe in afara Canadei pentru cetateni Ro si Ca

Integrarea si viata in provincia Ontario (Toronto, Kitchener, London, Windsor). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Re: Taxe in afara Canadei pentru cetateni Ro si Ca

Mesajde Tavi » 17 Mar 2017, 10:09

capsunar scrie:Eu am sunat la CRA, pe vremea aia da fiindca aveam suficiente "ties" cu Ca mi-au zis ca o sa fiu deem resident si ca o sa platesc la fel ca si cum as fi in Ca.
Cum afirmi ca la mine e talmes balmes, desi eu m-am referit strict la taxe da e posibil sa fii gresit, te rog sa clarifici care e diferenta din pct de vedere al taxelor platite in Ca intre deem resident si normal resident.

Raspunsul CRA 'o sa platesc la fel ca si cum as fi in Ca' e un pic mai nuantat. Dar sa incepem cu sfarsitul - diferenta din pct de vedere al taxelor platite in Ca intre deem resident si normal resident. Factual resident plateste taxe dar are si anumite drepturi - protectia statului (sistemul medical, protectia sociala samd.), dreptul de a contribui la RSP, TFSA, daca e self-employment income poate alege sa contribuie voluntar la EI, CPP/QPP. Lucruri de care un deemed resident nu prea se poate bucura, nefiind aici, fiindca acel 'deemed' e mai degraba la nivel federal, iar unele dintre serviciile enumerate sunt la nivel provincial (ex. sistemul medical, scoala gratuita pentru copii/adolescenti, CCTB, diverse subventii). As zice ca a fi 'deemed resident' e destul de dezavantajos, dar inteleg (si aprob) de ce statul face asta.

De exemplu, in cazul anterior, daca persoana ar avea cele 10 proprietati valorand total 10mil in Vancouver si ar locui cu familia in CR unde ar avea un palat de 100mil si copiii ar merge la scoala acolo, probabil ca CRA nu il va considera deemed resident. Daca citesti atent, "residency is determined on a case-by-case basis by the Canada Revenue Agency". Deci persoana respectiva ar putea face un appeal la CRA.

Pe de alta parte, atat CA cat si RO au un stance destul de lejer privind rezidenta fiscala, aceasta fiind data primordial de prezenta fizica in teritoriu. In timp ce alte state (ex. SUA) o 'leaga' si de cetatenie - si astfel se ajunge la situatia in care cetateni nativi renunta la cetatenia cu care s-au nascut dupa ce se muta in alta jurisdictie - tocmai ca sa nu mai plateasca impozite tarii in care s-au nascut dar unde nu mai locuiesc.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 358 ori
I s-a multumit: 296 ori

Publicitate

Mesajde capsunar » 17 Mar 2017, 10:38

Tavi scrie:
capsunar scrie:Eu am sunat la CRA, pe vremea aia da fiindca aveam suficiente "ties" cu Ca mi-au zis ca o sa fiu deem resident si ca o sa platesc la fel ca si cum as fi in Ca.
Cum afirmi ca la mine e talmes balmes, desi eu m-am referit strict la taxe da e posibil sa fii gresit, te rog sa clarifici care e diferenta din pct de vedere al taxelor platite in Ca intre deem resident si normal resident.

Raspunsul CRA 'o sa platesc la fel ca si cum as fi in Ca' e un pic mai nuantat. Dar sa incepem cu sfarsitul - diferenta din pct de vedere al taxelor platite in Ca intre deem resident si normal resident. Factual resident plateste taxe dar are si anumite drepturi - protectia statului (sistemul medical, protectia sociala samd.), dreptul de a contribui la RSP, TFSA, daca e self-employment income poate alege sa contribuie voluntar la EI, CPP/QPP. Lucruri de care un deemed resident nu prea se poate bucura, nefiind aici, fiindca acel 'deemed' e mai degraba la nivel federal, iar unele dintre serviciile enumerate sunt la nivel provincial (ex. sistemul medical, scoala gratuita pentru copii/adolescenti, CCTB, diverse subventii). As zice ca a fi 'deemed resident' e destul de dezavantajos, dar inteleg (si aprob) de ce statul face asta.

De exemplu, in cazul anterior, daca persoana ar avea cele 10 proprietati valorand total 10mil in Vancouver si ar locui cu familia in CR unde ar avea un palat de 100mil si copiii ar merge la scoala acolo, probabil ca CRA nu il va considera deemed resident. Daca citesti atent, "residency is determined on a case-by-case basis by the Canada Revenue Agency". Deci persoana respectiva ar putea face un appeal la CRA.

Pe de alta parte, atat CA cat si RO au un stance destul de lejer privind rezidenta fiscala, aceasta fiind data primordial de prezenta fizica in teritoriu. In timp ce alte state (ex. SUA) o 'leaga' si de cetatenie - si astfel se ajunge la situatia in care cetateni nativi renunta la cetatenia cu care s-au nascut dupa ce se muta in alta jurisdictie - tocmai ca sa nu mai plateasca impozite tarii in care s-au nascut dar unde nu mai locuiesc.

Poate inteleg eu romana mai greu da nu ai raspuns,
Deci pana la urma plateste mai mult s-au mai putin in Ca cel cu casele din Vancouver daca e resident, deem resident sau daca e non resident?
Nu vreau sa te contrazic cand spui ca nu ai dreptul la RRSP, uite un articol foarte bun in care spun clar ca poti sa contribui la RRSP si chiar si ca non resident.
http://torontocasolutions.com/media/Res ... Canada.pdf

P.S, eu can citesc BS de genul asta (case by case) inteleg ca regula e data dupa cum le iese lor mai in avantaj. Statele care leaga taxele de cetatenie sant doar 2, SUA si Eritreea, cel putin asa a spus la Tv. :lol:

@karpo Articolul asta e f bun: http://torontocasolutions.com/media/Res ... Canada.pdf
Cel mai important aspect e cel despre proprietati.

@Sorro, mersi de copy/paste, ar fi interesant cat e diferenta intre surtaxul federal vs taxa provinciala.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 408 ori

Mesajde sorro » 17 Mar 2017, 11:18

capsunar scrie:@Sorro, mersi de copy/paste, ar fi interesant cat e diferenta intre surtaxul federal vs taxa provinciala.

Uite ce zice aici (nu stiu daca e corect sau nu) -- http://www.taxtips.ca/personaltax/whopaystax.htm

When a non-resident or deemed resident files a Canadian tax return, they are taxed at the current federal tax rates, plus a surtax of 48% of the federal tax, unless income was earned from a business with a permanent establishment in Canada. In this case, provincial or territorial tax is paid on that income.
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 734 ori
I s-a multumit: 492 ori

Mesajde Tavi » 17 Mar 2017, 11:39

capsunar scrie:Deci pana la urma plateste mai mult s-au mai putin in Ca cel cu casele din Vancouver daca e resident, deem resident sau daca e non resident?

Nu avem suficiente date pentru a determina care plateste cel mai putin in cazul de fata, ne trebuie cifrele privind veniturile globale pentru a determina in ce clasa de impozitare se afla respectivul. La prima vedere, NR (non-resident) va plati Canadei cel mai putin din cele trei categorii.

capsunar scrie:Nu vreau sa te contrazic cand spui ca nu ai dreptul la RRSP, uite un articol foarte bun in care spun clar ca poti sa contribui la RRSP si chiar si ca non resident.
http://torontocasolutions.com/media/Res ... Canada.pdf

Poti contribui daca ai contribution room, dar nu poti deduce - e mai bine sa contribui dupa ce (si daca) revii in Canada ca si rezident fiscal.

capsunar scrie:P.S, eu can citesc BS de genul asta (case by case) inteleg ca regula e data dupa cum le iese lor mai in avantaj. Statele care leaga taxele de cetatenie sant doar 2, SUA si Eritreea, cel putin asa a spus la Tv. :lol:

De acord, nu-i cut and dry - dar (devil's advocate) daca ar fi un set de reguli foarte clar probabil ca 1% le-ar 'circumnaviga' fara probleme.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Mesajde utilizatorgmx » 17 Mar 2017, 11:49

Studiu de caz
O persoana a intrat anul trecut in Ca, face actele de rezidenta, SIN, nu face acte sanatate etc. si pleaca inapoi in tara. Nu a avut venit in Ca in aceste saptamani. Nu a declarat nimic la institutiile canadiene referitor la plecarea sa din Ca. S-a reintors la viata normala, serviciu etc. in tara din care a plecat. Poate isi cumpara o casa, un auto etc.
Nu a declarat la fisc sau alta parte ca pleaca din Ca.
Persoana aceasta vrea sa plece anul acesta sau anul viitor sau peste 2 ani in Ca.
Sa spunem ca vom avea aceleasi legi si peste 2 ani.
Ce probleme intampina din punct de vedere fiscal? Sau alte probleme?
utilizatorgmx
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 37 ori
I s-a multumit: 21 ori

Mesajde Tavi » 17 Mar 2017, 12:52

utilizatorgmx scrie:Studiu de caz
O persoana a intrat anul trecut in Ca, face actele de rezidenta, SIN, nu face acte sanatate etc. si pleaca inapoi in tara. Nu a avut venit in Ca in aceste saptamani. Nu a declarat nimic la institutiile canadiene referitor la plecarea sa din Ca. S-a reintors la viata normala, serviciu etc. in tara din care a plecat. Poate isi cumpara o casa, un auto etc.
Nu a declarat la fisc sau alta parte ca pleaca din Ca.
Persoana aceasta vrea sa plece anul acesta sau anul viitor sau peste 2 ani in Ca.
Sa spunem ca vom avea aceleasi legi si peste 2 ani.
Ce probleme intampina din punct de vedere fiscal? Sau alte probleme?

Probabil nu va intampina nicio problema. Nu a stat >183 zile in Canada pe anul fiscal respectiv (cand a ajuns si si-a facut rezidenta). Intrebarea de 100p e daca in scurtul timp cat a stat in Canada a realizat sau nu venituri link-uite SIN-ului :)
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Ontario - Rubrica locala