• Publicitate

Taxe in afara Canadei pentru cetateni Ro si Ca

Integrarea si viata in provincia Ontario (Toronto, Kitchener, London, Windsor). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Re: Taxe in afara Canadei pentru cetateni Ro si Ca

Mesajde utilizatorgmx » 17 Mar 2017, 14:25

Tavi scrie:
utilizatorgmx scrie:Studiu de caz
O persoana a intrat anul trecut in Ca, face actele de rezidenta, SIN, nu face acte sanatate etc. si pleaca inapoi in tara. Nu a avut venit in Ca in aceste saptamani. Nu a declarat nimic la institutiile canadiene referitor la plecarea sa din Ca. S-a reintors la viata normala, serviciu etc. in tara din care a plecat. Poate isi cumpara o casa, un auto etc.
Nu a declarat la fisc sau alta parte ca pleaca din Ca.
Persoana aceasta vrea sa plece anul acesta sau anul viitor sau peste 2 ani in Ca.
Sa spunem ca vom avea aceleasi legi si peste 2 ani.
Ce probleme intampina din punct de vedere fiscal? Sau alte probleme?

Probabil nu va intampina nicio problema. Nu a stat >183 zile in Canada pe anul fiscal respectiv (cand a ajuns si si-a facut rezidenta). Intrebarea de 100p e daca in scurtul timp cat a stat in Canada a realizat sau nu venituri link-uite SIN-ului :)

Sa ne "jucam" putin. Sa punem ambele cazuri:
1 Nu a avut venituri in Ca.
2 A avut venituri in Ca.
Ai spus ca nu e pb ca a avut venituri in Ro. dupa ce a facut rezidenta in Ca., dar fara venituri in Ca in saptamanile care a stat. Reconfirmi?
utilizatorgmx
Imi place aici si raman...

A multumit: 31 ori
I s-a multumit: 20 ori

Publicitate

Mesajde Gator » 17 Mar 2017, 17:40

utilizatorgmx scrie:Sa ne "jucam" putin. Sa punem ambele cazuri:
2 A avut venituri in Ca.
Ai spus ca nu e pb ca a avut venituri in Ro. dupa ce a facut rezidenta in Ca., dar fara venituri in Ca in saptamanile care a stat. Reconfirmi?

Domnul: Domnu-i acasa?
Feciorul: Da, dar mi-a poruncit sa spui, daca l-o cauta cineva, c-a plecat la tara.
.............................
Domnul: ...deoarece nu plecase inca matusa persoanei care s-a dus pentru ca sa dea arvuna tutorelui minorilor, si el nu aflase inca, deoarece nu-i spusese nepotul cucoanei, cu care era afacerea ca si terminata, daca mai avea rabdare pana luni seara, cand trebuie neaparat sa se-ntoarca avocatul, fiindca s-a dus cu o hotarnicie; dar acuma, cu regret, este imposibil din mai multe puncte de vedere, care le stie dumnealui... Asa sa-i spui.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Mesajde capsunar » 17 Mar 2017, 17:55

utilizatorgmx scrie:
Tavi scrie:
utilizatorgmx scrie:Studiu de caz
O persoana a intrat anul trecut in Ca, face actele de rezidenta, SIN, nu face acte sanatate etc. si pleaca inapoi in tara. Nu a avut venit in Ca in aceste saptamani. Nu a declarat nimic la institutiile canadiene referitor la plecarea sa din Ca. S-a reintors la viata normala, serviciu etc. in tara din care a plecat. Poate isi cumpara o casa, un auto etc.
Nu a declarat la fisc sau alta parte ca pleaca din Ca.
Persoana aceasta vrea sa plece anul acesta sau anul viitor sau peste 2 ani in Ca.
Sa spunem ca vom avea aceleasi legi si peste 2 ani.
Ce probleme intampina din punct de vedere fiscal? Sau alte probleme?

Probabil nu va intampina nicio problema. Nu a stat >183 zile in Canada pe anul fiscal respectiv (cand a ajuns si si-a facut rezidenta). Intrebarea de 100p e daca in scurtul timp cat a stat in Canada a realizat sau nu venituri link-uite SIN-ului :)

Sa ne "jucam" putin. Sa punem ambele cazuri:
2 A avut venituri in Ca.

Stiu mai multe cazuri concrete foarte aproape de ce spui tu. Respectivii au plecat din Ca fara sa anunte nicaieri si unii nu au mai venit niciodata si altii s-au intors. In ambele cazuri respectivii nu si-au mai facut taxele la CRA desi ar fi trebuit.
Cei care s-au intors cand au revenit in Ca i-a pus sa-si refaca taxele pe toti anii din urma. Ceilalti care nu au venit sant bine mersi, nu i-a intrebat nimeni de sanatate de mai bine de 10 ani.
In cazul celor re-veniti aici nu avut mai nimic de plata ca asa cum se spunea mai devreme, ANAFUL are probleme mari si nu-si bate capul sa transmita canadezilor cat castiga cetatenii canadezi de pe teritoriul romaniei prin urmare am o senzatie ca respectivii au uitat sa declare ce sau daca au castigat in Ro.

Ca fapt ajutator din ce am vorbit cu cunostintele care chiar lucreaza la CRA, mi-au zis ca nus- bat capul sub 100 de marafeti. Peste 100 depinde cat de complicat e.

Referitor la ce o sa fie petste cativa ani, eee.. aici devine interesant. Legile vor ramane cam la fel da am citit pe undeva ca ANAF o sa faca schimb de date cu CRA de prin 2017 sau 2018 ca parte a tratatului semnat de curand.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde Tavi » 17 Mar 2017, 18:40

2 A avut venituri in Ca.

Incep cu disclaimer-ul: ma consider suficient de competent pentru a-mi vedea de propria situatie fiscala cu brio, dar nu sunt un consultant fiscal, asa ca nu ma pretind unul pentru situatiile altora. Aici discutam discutii si ne ajutam unii pe ceilalti in interpretarea codului fiscal.

Inapoi la oile noastre: rezidenta permanenta nu are absolut nimic de-a face cu rezidenta fiscala. Persoana la care faci tu referire este rezident fiscal in Romania iar scurta incursiune in Canada poate fi clasificata ca si 'turism'. Deci daca n-au fost castiguri in Canada, nu e nimic problema in niciuna dintre cele doua tari.

Daca insa au fost efectuate castiguri in Canada, avem doua variante:

1. au fost ilegale. Rau pentru ambele tari. Bad, bad, bad. Risky. Te prinde, poti avea probleme la obtinerea cetateniei.

2. au fost legale. S-a platit impozit la sursa in Canada. Ar trebui declarate in Romania (chiar daca nu vor fi platite taxe, trebuiesc declarate).

O exceptie ar fi daca persoana s-a declarat imediat rezident fiscal canadian la CRA. De exemplu, daca a sosit in Canada pe 1 iunie, putea trimite imediat formularul respectiv, fara a astepta anul fiscal urmator si completarea primei declaratii fiscale - avantajul e ca astfel putea accesa (daca se califica) GST credit, CCTB, si posibil alte credite.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Mesajde Tavi » 17 Mar 2017, 18:45

capsunar scrie:din ce am vorbit cu cunostintele care chiar lucreaza la CRA, mi-au zis ca...

LOL, asta-i din ciclul .ro gen "stiu dar nu spun" :)

Interesant cum cunostintele tale calca in picioare secretul de serviciu si iti spun tie care-s criteriile care trigger-uie audituri.

P.S. Deciziile astea oricum se iau aici, nu acolo.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Mesajde utilizatorgmx » 18 Mar 2017, 06:48

Gator scrie:
2 A avut venituri in Ca.

Domnul: Domnu-i acasa?
Feciorul: Da, dar mi-a poruncit sa spui, daca l-o cauta cineva, c-a plecat la tara.
.............................
Domnul: ...deoarece nu plecase inca matusa persoanei care s-a dus pentru ca sa dea arvuna tutorelui minorilor, si el nu aflase inca, deoarece nu-i spusese nepotul cucoanei, cu care era afacerea ca si terminata, daca mai avea rabdare pana luni seara, cand trebuie neaparat sa se-ntoarca avocatul, fiindca s-a dus cu o hotarnicie; dar acuma, cu regret, este imposibil din mai multe puncte de vedere, care le stie dumnealui... Asa sa-i spui.

Cred ca flexibilitatea se pierde o data cu varsta. Sau o fi de la frig... :)
Scuza-ma...daca o poti face.
Sa ai o zi frumoasa! :)
utilizatorgmx

A multumit: 31 ori
I s-a multumit: 20 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Ontario - Rubrica locala