• Publicitate

Taxe in afara Canadei pentru cetateni Ro si Ca

Integrarea si viata in provincia Ontario (Toronto, Kitchener, London, Windsor). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Re: Taxe in afara Canadei pentru cetateni Ro si Ca

Mesajde krapoo2004 » 15 Mar 2017, 22:42

Multumesc pentru raspunsuri. Much appreciated.
D1-4iul2011-Inv:Sep2011-Csq:2Dec2011
D2-Syd25ian2012
Fm4iul2012
Am18iulSupl19oct
V15nov.VI21dec
krapoo2004
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 26 ori
I s-a multumit: 8 ori

Publicitate

Mesajde Tavi » 16 Mar 2017, 08:04

capsunar scrie:
Tavi scrie:
Isostar scrie:Da , cunoastem. Canada si Romania nu aplica dubla impozitare, adica daca platesti taxe in Romania nu mai platesti taxe in Canada. Dar totusi trebuie sa-ti depui dosarul la taxe in Canada, chiar daca cu venit 0. Avand in vedere ca nu trebuie sa da bani la stat, nu patesti nimic daca nu depui. Dar in cazul in care te intorci in Canada si incepi sa ai din nou venit acolo, trebuie sa recuperezi totul din urma si va fi bataie de cap.

Iso, am crezut ca te pricepi la taxe.

Deci:

1. evitarea dublei impozitari nu se aplica in cazul de fata. Evitarea dublei impozitari se aplica de pilda cuiva care e rezident fiscal in Canada dar are si venituri din Romania (chirii, dividende, etc.). Romania ii va lua ~21% (16%+5% - impozit, asigurare medicala, asigurare sociala-pensie - mai nou astea se aplica la mai orice venituri, dar nu stiu cuantumurile exacte fiindca s-au tot schimbat, dar sunt pe-aproape), iar Canada daca respectiva personana se incadreaza la categoria impozit marginal 35% va mai lua si ea 14% (35-21) din suma obtinuta in Romania.

2. revenind la intrebarea lui krapoo - ca sa fii in asentimentul CRA (Canada Revenue Agency) trebuie sa ii anunti cand pleci, sa completezi declaratia fiscala in anul urmator (deci daca pleci in 2016, o completezi in 2017), dupa care cu acordul lor devii fiscal emigrant, adica non-resident, dupa care intr-adevar nu mai trebuie sa completezi declaratii anuale pana cand (si daca) revii in Canada ca rezident fiscal. In perioada in care esti non-resident nu poti face contributii la TFSA&RSP, iar debitarea din contul RSP va fi taxata la sursa cu 25% si trebuie declarata in tara unde esti rezident fiscal. Pe perioada cat esti non-rezident fiscal canadian poti insa pastra deschise toate conturile din banci canadiene, e dreptul tau adica.

3. daca revii in Canada dpdv fiscal, tot ceea ce trebuie sa faci e sa informezi din nou CRA ca ai revenit. Astfel redevii rezident fiscal canadian. Avantajul e ca esti considerat rezident fiscal pe toata perioada anului respectiv ptr. drepturi de genul creditarea contului TFSA. De exemplu, daca esti non-resident fiscal si revii in Canada in decembrie 2017, va trebui sa completezi declaratia fiscala in 2018 (pe anul fiscal 2017) si acolo vei marca luna si anul in care ai revenit in Canada - fix la fel ca prima daca cand ai ajuns in Canada. Cetatenia canadiana nu are absolut nimic de-a face cu rezidenta fiscala canadiana.

4. idem in sens invers. Daca locuiesti in Romania si obtii venituri din Canada - va trebui sa le declari in Romania. Iar daca Canada aplica taxarea la sursa pe veniturile respective (de exemplu venituri din chirii, consultanta, etc.), Romania va primi "ceea ce ramane", adica 21% (conform cifrelor de mai sus, care sunt estimate, 16% impozit + sanatate + pensie|somaj) - cate procente a dedus Canada la sursa.

5. unele venituri nu sunt impozitate la sursa. De pilda, daca ai ISA/TFSA in Canada acestea genereaza dobanda si institutia financiara respectiva iti elibereaza o hartie in care este precizata dobanda cat si atestarea ca esti non-rezident fiscal canadian. Caz in care trebuie sa declari suma respectiva in Romania (ca sa fii in legalitate). Dar in acest caz nu se aplica prevederile evitarii dublei impuneri.

Sper ca am lamurit un pic lucrurile.

capsunar scrie:Ar fi de adaugat ca si la 1 si la 4 ai particularizat cand in realitate e mai complicat.

Ai vrut sa scrii generalizat?
capsunar scrie:1. - ai presupus ca respectivul e automat si rezident roman. Si Ro permite stabilirea fiscala a rezidentei in strainatate. Atunci nu mai se opreste la sursa decat 16% (de ex in caz chiriilor). Ce nu stiu este un amanunt mic de implementare, :lol: daca cei 16% devin tax deduction sau tax credit in Ca.

Tocmai, nu am 'presupus' ca respectivul e 'automat' si rezident roman (fiindca nu este). Dar rezidenta fiscala in cazul respectiv nu e necesara - pentru anumite venituri (chirii, dividende) exista impunerea la sursa veniturilor. Atat in Canada cat si Romania. Daca vrei sa discutam cazul altor tari putem, fiindca prevederile difera. Eu insa am avut in vedere intrebarile OP (original poster), care se refera la RO/CA.
capsunar scrie:4. - ai presupus ca respectivul nu e resident fiscal in Ca chestie care nu e neaparat obligatoriu ca se intampla daca ai proprietate, carnet si altele, deci poti sa ai pe dos cineva sa stea in Ro dar cu rezidenta fiscala in ambele tari. Nu ma pricep destul la impozitul romanesc sa stiu daca si ei au aceeasi magarie cu tax credit si tax deduction da nu m-ar mira.

Let me shed some light. Canada are ceea ce CRA numeste 'deemed resident', cazul persoanei care are de exemplu zece 'rental properties' in Canada si doar una in care locuieste in alta tara. De pilda, poate avea zece proprietati la Vancouver, valoare de piata $10mil, si o proprietate in Costa Rica (soare, vreme placuta, gagici bronzate, samd.) in valoare de $500.000. Ei bine, in cazul respectivului Canada dicteaza ca veniturile pe cele 10 proprietati sunt taxate ca si cum respectivul ar locui in Canada si ar fi rezident fiscal canadian, si nu dupa regulile costaricane. Deci, ca sa fii 'deemed resident', trebuie ca 'liens'-urile din Canada sa fie mai puternice (in acceptiunea CRA) decat cele din alta tara. Realistic vorbind nu cred ca sunt foarte multi 'deemed residents'. Iar faptul ca ai conturi in banca, carduri de credit, permis de conducere NU e suficient ca sa fii 'deemed resident' - eu vorbesc din experienta proprie, am bounce-uit des intre CA si UE in ultimii ani, in diverse tari, si mi-am facut taxele peste tot (am o colectie de SIN-uri, SSN, Rentenversicherung, Sozialversicherung, etc. - LOL).
capsunar scrie:Pe scurt, evitarea dublei impozitari e o treaba simpla, presupune ca sumele care au fost castigate in alta tara decat cea de rezidenta vor fi impozitate in tara in care au fost produse (la sursa) iar impozitul retinut va fi scazut din impozitul platit in tara de rezidenta.

Exact, asta e intr-o propozitie chintesenta evitarii dublei impozitari.
capsunar scrie:Mai interesant e ca maj romanilor care au pastrat buletinul sant rezidenti in 2 tari ei ar trebui sa declare la fiscul roman si veniturile din Ca + dovada platirii impozitului in Ca. In baza faptului ca in Ro inca e mai putin de plata ar trebui sa nu aibe de dat nimic.

ANAF inca nu a reusit sa clarifice modalitatea de tratare a cazurilor (sunt milioane) cetatenilor romani care traiesc in strainatate. Noi cei de 'departe' putem solicita un pasaport CRDS, moment in care predam buletinul, dar pentru cei multi mai multi care traiesc in UE si calatoresc pe baza buletinului situatia e mult mai complicata si ANAF/MAE nu au solutii. S-au incercat diverse - exista un formular pe care ar trebui sa il completam daca avem carte de identitate si asadar domiciliul in Romania (din pdv al statului roman) - dar l-au facut f. complex si nu cred ca il completeaza prea multi. Oricum deocamdata nu exista niciun enforcement. Iar Romania nu poate decreta ca un cetatean roman este si rezident fiscal roman daca traieste in strainatate - in UE asta se intampla automat (e inclus in dreptul de mobilitate europeana - esti rezident fiscal in tara unde iti castigi veniturile), iar pentru toate celalalte tari cu care exista conventii (si exista cu majoritatea, inclusiv Coreea de Nord) de evitare a dublei impuneri nu au dreptul legal sa iti impuna nimic, pe baza principiului ca nu poti locui in doua locuri. Iar recent au pierdut niste procese privind asigurarea medicala - e absurd sa te puna pe tine sau pe mine sa platim, atata timp cat practic nu avem cum sa beneficiem de serviciile respective - fiindca tu daca mergi maine in RO cu un buletin valabil tot nu esti asigurat la CAS fiindca nu muncesti - ca sa fii asigurat ar trebui sa faci contributii voluntare.
capsunar scrie:Poate gresesc da eu nu am citit pe nicaieri ceva din care sa reiasa ca Romania ca tara are de primit bani de la Canada sau invers.

'Romania ca tara are de primit bani de la Canada sau invers' - nu asa ar functiona lucrurile, ci contribuabilul ar trebui sa declare totul ambelor jurisdictii fiscale iar pe baza legilor existente va primi o 'notice of assessment' si va trebui sa plateasca ceea ce e de platit, sau sa faca apel.

Dar RO, cu milioane de capsunari adevarati (care nu au nimic pe viata lor) nu va reusi prea curand sa impuna nimic cetatenilor sai ne-capsunari care locuiesc in strainatate, fiindca daca i-ar trata diferit ar insemna sa ii discrimineze, si asta ar fi anticonstitutional.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Mesajde capsunar » 16 Mar 2017, 10:28

Tavi scrie:Let me shed some light. Canada are ceea ce CRA numeste 'deemed resident', cazul persoanei care are de exemplu zece 'rental properties' in Canada si doar una in care locuieste in alta tara. De pilda, poate avea zece proprietati la Vancouver, valoare de piata $10mil, si o proprietate in Costa Rica (soare, vreme placuta, gagici bronzate, samd.) in valoare de $500.000. Ei bine, in cazul respectivului Canada dicteaza ca veniturile pe cele 10 proprietati sunt taxate ca si cum respectivul ar locui in Canada si ar fi rezident fiscal canadian, si nu dupa regulile costaricane. Deci, ca sa fii 'deemed resident', trebuie ca 'liens'-urile din Canada sa fie mai puternice (in acceptiunea CRA) decat cele din alta tara. Realistic vorbind nu cred ca sunt foarte multi 'deemed residents'. Iar faptul ca ai conturi in banca, carduri de credit, permis de conducere NU e suficient ca sa fii 'deemed resident' - eu vorbesc din experienta proprie, am bounce-uit des intre CA si UE in ultimii ani, in diverse tari, si mi-am facut taxele peste tot (am o colectie de SIN-uri, SSN, Rentenversicherung, Sozialversicherung, etc. - LOL).

Faci o confuzie, reciteste ce ai scris, oriunde in lumea asta tara in care faci venitu iti ia taxe pe el dupa regulile lor. In plus la asta se adauga si taxe platite la locul de rezidenta.
In cazul deemed resident respectivul plateste in Ca taxe la banii din proprietati + taxe la banii facuti din Costa Rica din care se scad taxele platite la banii facuti in Costa rica. ( Si in Costa Rica plateste pe dos)
In cazul nonrezident ar plati in Ca numai taxe la chirii taxe, iar in Costa rica la fel ca mai sus. (lipsesc taxele suplimentare la banii facuti din Costa rica)

Daca nu declari ca pleci esti automat deemed resident. Pe de alta parte, daca pui pe hartie e posibil sa iesi mai bine ca deemed resident decat ca nonresident. Ca de obicei legea ii avantajaza pe cei cu bani mai ales din investiti. Taxa pt noresident e fixa la 25% iar cea pt (deem) resident variaza intre 0 si 35% in functie de cati bani ai castigat. De ex la venit 55k din eligible dividents platesti 0 taxe.
Fiecare e bine sa-si faca socotelile pt el, eu am preferat sa fiu deem resident.

ANAF inca nu a reusit sa clarifice modalitatea de tratare a cazurilor (sunt milioane) cetatenilor romani care traiesc in strainatate. Noi cei de 'departe' putem solicita un pasaport CRDS, moment in care predam buletinul, dar pentru cei multi mai multi care traiesc in UE si calatoresc pe baza buletinului situatia e mult mai complicata si ANAF/MAE nu au solutii. S-au incercat diverse - exista un formular pe care ar trebui sa il completam daca avem carte de identitate si asadar domiciliul in Romania (din pdv al statului roman) - dar l-au facut f. complex si nu cred ca il completeaza prea multi. Oricum deocamdata nu exista niciun enforcement. Iar Romania nu poate decreta ca un cetatean roman este si rezident fiscal roman daca traieste in strainatate - in UE asta se intampla automat (e inclus in dreptul de mobilitate europeana - esti rezident fiscal in tara unde iti castigi veniturile), iar pentru toate celalalte tari cu care exista conventii (si exista cu majoritatea, inclusiv Coreea de Nord) de evitare a dublei impuneri nu au dreptul legal sa iti impuna nimic, pe baza principiului ca nu poti locui in doua locuri. Iar recent au pierdut niste procese privind asigurarea medicala - e absurd sa te puna pe tine sau pe mine sa platim, atata timp cat practic nu avem cum sa beneficiem de serviciile respective - fiindca tu daca mergi maine in RO cu un buletin valabil tot nu esti asigurat la CAS fiindca nu muncesti - ca sa fii asigurat ar trebui sa faci contributii voluntare.

Nu inteleg de ce dai de inteles ca situatia in Ro e diferita. Formularele arata similar, la fel ca si Canada, Ro nu decreteaza nimic, tu esti cel care daca nu declari ca pleci ei te considera deemed resident. (valabil si in Ro si in Ca)
In BC, daca esti rezident si nu iti platesti CAS ai o problema, basca ca nu esti asigurat. Acum si in Ro e la fel.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde Tavi » 17 Mar 2017, 08:52

capsunar scrie:
Tavi scrie:Let me shed some light. Canada are ceea ce CRA numeste 'deemed resident', cazul persoanei care are de exemplu zece 'rental properties' in Canada si doar una in care locuieste in alta tara. De pilda, poate avea zece proprietati la Vancouver, valoare de piata $10mil, si o proprietate in Costa Rica (soare, vreme placuta, gagici bronzate, samd.) in valoare de $500.000. Ei bine, in cazul respectivului Canada dicteaza ca veniturile pe cele 10 proprietati sunt taxate ca si cum respectivul ar locui in Canada si ar fi rezident fiscal canadian, si nu dupa regulile costaricane. Deci, ca sa fii 'deemed resident', trebuie ca 'liens'-urile din Canada sa fie mai puternice (in acceptiunea CRA) decat cele din alta tara. Realistic vorbind nu cred ca sunt foarte multi 'deemed residents'. Iar faptul ca ai conturi in banca, carduri de credit, permis de conducere NU e suficient ca sa fii 'deemed resident' - eu vorbesc din experienta proprie, am bounce-uit des intre CA si UE in ultimii ani, in diverse tari, si mi-am facut taxele peste tot (am o colectie de SIN-uri, SSN, Rentenversicherung, Sozialversicherung, etc. - LOL).

capsunar scrie:Faci o confuzie, reciteste ce ai scris, oriunde in lumea asta tara in care faci venitu iti ia taxe pe el dupa regulile lor.

Cred ca ai tu dificultati in ceea ce priveste interpretarea limbii romane, si pari a fi genul care prefera sa aiba ultimul cuvant, chiar si cand nu are dreptate. Cazul de sus se refera la cineva care are 10 proprietati in Canada pe care le inchiriaza, dar care traieste in CR - caz in care poate fi clasificat de catre CRA ca si deemed fiscal resident, cu toate ca nu are si rezidenta fizica (domiciliul) in Canada - caz in care nu va plati Canadiei doar impozitul la sursa pe chirii, ci impozit pe suma respectiva la cota de impozitare pe care ar fi avut-o daca ar fi locuit in Canada. Exista posibilitatea sa fie taxat si de catre CR.

capsunar scrie:In cazul deemed resident respectivul plateste in Ca taxe la banii din proprietati + taxe la banii facuti din Costa Rica din care se scad taxele platite la banii facuti in Costa rica. ( Si in Costa Rica plateste pe dos)
In cazul nonrezident ar plati in Ca numai taxe la chirii taxe, iar in Costa rica la fel ca mai sus. (lipsesc taxele suplimentare la banii facuti din Costa rica)

Esti confuz privind diferentele dintre factual resident, deemed resident, si emigrant (non-resident). Poate te lamureste CRA: http://www.cra-arc.gc.ca/tx/nnrsdnts/cm ... y-eng.html

capsunar scrie:Daca nu declari ca pleci esti automat deemed resident.

Wrong. Ramai factual resident.
capsunar scrie:Pe de alta parte, daca pui pe hartie e posibil sa iesi mai bine ca deemed resident decat ca nonresident. Ca de obicei legea ii avantajaza pe cei cu bani mai ales din investiti. Taxa pt noresident e fixa la 25% iar cea pt (deem) resident variaza intre 0 si 35% in functie de cati bani ai castigat. De ex la venit 55k din eligible dividents platesti 0 taxe.
Fiecare e bine sa-si faca socotelile pt el, eu am preferat sa fiu deem resident.

Talmes-balmes total. Nu poti fi deemed resident cat timp locuiesti in fapt in Canada. Tu esti factual resident.
capsunar scrie:Nu inteleg de ce dai de inteles ca situatia in Ro e diferita. Formularele arata similar, la fel ca si Canada, Ro nu decreteaza nimic, tu esti cel care daca nu declari ca pleci ei te considera deemed resident. (valabil si in Ro si in Ca)
In BC, daca esti rezident si nu iti platesti CAS ai o problema, basca ca nu esti asigurat. Acum si in Ro e la fel.

Situatia fiscala cu care se confrunta RO/ANAF este diferita, comparativ cu Canada/CRA, fiindca in timp ce canadienii nu au implicit dreptul de munca in alte tari, avand nevoie de incuviintarea statului respectiv, ceea ce implica anumite formalitati si proceduri, Romania are milioane de cetateni care si-au bagat buletinul in buzunarul camasii, s-au urcat intr-un autocar sau avion sau in masina personala si s-au dus prin alte 27+ alte tari si au muncit fara a raporta nimic Romaniei. Si care s-au intors in Romania cand n-a mai fost de lucru sau cand s-au plictit de 'capsunareala'.

P.S. Nu e nevoie sa tot tratezi BC ca si cum ar fi vreun caz special sau unic. Am trait/lucrat/consultat acolo 5 ani, iar cu serviciul am fost in total in vreo 4-5 provincii. Cand tragi linie totalul e comparabil - la unii sunt taxele mai mari dar casele mai ieftine, la unii banii de asigurare medicala se platesc lunar la altii odata cu declaratia fiscala, la altii sunt retinuti de angajator pe parcursul anului samd.
P.P.S. Ma opresc aici. Dupa completarea de declaratii fiscale in vreo 4-5 tari si vreo 4-5 provincii canadiene, unele insotite de audituri pe moving expenses si business income, toate finalizate la cent conform declaratiilor mele initiale - nu am nevoie sa demonstrez nimic. Imi face placere sa discut despre fiscalitate cu cei interesati, dar discutii constructive. Weekend placut!
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Mesajde capsunar » 17 Mar 2017, 09:51

Tavi scrie:
capsunar scrie:Daca nu declari ca pleci esti automat deemed resident.

Wrong. Ramai factual resident.
capsunar scrie:Pe de alta parte, daca pui pe hartie e posibil sa iesi mai bine ca deemed resident decat ca nonresident. Ca de obicei legea ii avantajaza pe cei cu bani mai ales din investiti. Taxa pt noresident e fixa la 25% iar cea pt (deem) resident variaza intre 0 si 35% in functie de cati bani ai castigat. De ex la venit 55k din eligible dividents platesti 0 taxe.

Talmes-balmes total. Nu poti fi deemed resident cat timp locuiesti in fapt in Canada. Tu esti factual resident.

Ca sa ramanem la subiect,
Nu ai fost singurul plecat perioade lungi din Ca. Eu am sunat la CRA, pe vremea aia da fiindca aveam suficiente "ties" cu Ca mi-au zis ca o sa fiu deem resident si ca o sa platesc la fel ca si cum as fi in Ca.
Cum afirmi ca la mine e talmes balmes, desi eu m-am referit strict la taxe da e posibil sa fii gresit, te rog sa clarifici care e diferenta din pct de vedere al taxelor platite in Ca intre deem resident si normal resident.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde sorro » 17 Mar 2017, 09:59

capsunar scrie:care e diferenta din pct de vedere al taxelor platite in Ca intre deem resident si normal resident.

FACTUAL RESIDENT: -- http://www.cra-arc.gc.ca/tx/nnrsdnts/nd ... y-eng.html
As a factual resident, your income is taxed as if you never left Canada. As such, you will continue to:
  • report all income you receive from sources inside and outside Canada for the year and claim all deductions that apply to you;
  • claim all federal and provincial or territorial non-refundable tax credits that apply to you;
  • pay federal tax and provincial or territorial tax for the province or territory where you keep residential ties;
  • claim any federal and provincial or territorial refundable tax credits that apply to you; and
  • be eligible for the GST/HST credit (goods and services tax/harmonized sales tax), Canada child tax benefit, and the universal child care benefit.

DEEMED RESIDENT: -- http://www.cra-arc.gc.ca/tx/nnrsdnts/nd ... d-eng.html
If you are a deemed resident of Canada for the tax year, you:
  • must report world income (income from all sources, both inside and outside Canada) for the entire tax year;
  • can claim all deductions and non-refundable tax credits that apply to you;
  • are subject to federal tax and instead of paying provincial or territorial tax, you'll pay a federal surtax;
  • can claim all federal tax credits, but you cannot claim provincial or territorial tax credits; and
  • are eligible to apply for the goods and services tax/harmonized sales tax (GST/HST) credit.
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 697 ori
I s-a multumit: 463 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Ontario - Rubrica locala