• Publicitate

Ce parere aveti despre Kitchener - Waterloo ?!

Integrarea si viata in provincia Ontario (Toronto, Kitchener, London, Windsor). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Ce parere aveti despre Kitchener - Waterloo ?!

Mesajde mili » 02 Iul 2006, 12:42

As dori parerea celor care locuiesc sau cunosc date despre cum este viata in aceste zone ?

Va multumesc anticipat !!!
mili
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde Mr.Right » 02 Iul 2006, 18:43

Plin de romani pe acolo. Am citiva colegi care locuiesc acolo (dar lucreaza in Oakville). Deci la o adica se poate face naveta chiar si pina prin Mississauga.

Orasel mic si linistit, multi nemti, chiriile si pretul caselor mai mici, o universitate renumita. Sint si joburi in zona, dar cu joburile ca peste tot depinde ce cauti in ce domeniu si cit noroc ai. Poate iti dau amanunte cei care locuiesc acolo.
Indeed.
Mr.Right

Mesajde mili » 03 Iul 2006, 08:02

Merci, Mr. Right !!!

Am cautat si cu Google si cu Wikipedia, am gasit o groaza de linkuri, chiar si despre comunitatea romaneasca de acolo. Le-am trimis un email, acum astept raspunsul lor.

Problema este ca e posibil sa ne vina viza peste o luna si noi inca nu ne-am decis unde sa mergem, in ce provincie. In Quebec avem prieteni care vor sa plece de acolo, in British Columbia avem ceva cunostinte, insa prea ocupate cu "biznisul", in Alberta nu avem pe nimeni, iar in Ontario avem chiar si rude, dar si ele foarte ocupate, precum si niste cunostinte in Toronto, dar noi am prefera totusi un orasel mai linistit din Ontario.

Vom alege intre Kitchener-Waterloo si Hamilton. Dar mai cautam !
Ideea e sa ne hotaram pana la decolare !!!

Astept totusi postari de la cineva care locuieste acolo sau a fost in vizita la cineva de acolo, sau macar sa fi auzit cate ceva de la cineva care traieste acolo.

Multumesc inca o data anticipat !!!
mili

Mesajde Mr.Right » 03 Iul 2006, 08:18

Oricum nu trebuie sa considerati ca unde va duceti initial acolo veti si ramine, multi se muta chiar de la o provincie la alta. British Columbia e cea mai frumoasa dar joburile se gasesc greu. Alberta o duce bine in ultimul timp economic dar ca urmare toata lume vrea o bucatica si preturile au crescut enorm in citiva ani ( costul caselor s-a triplat).

Quebec...hmmm e franceza si stilul lor de viata diferit, care mie de exemplu nu-mi place.

In Ontario majoritatea vin in GTA (Greater Toronto Area) care include Toronto si vreo 5-6 orase din jur. Kitchener Waterloo e in afara GTA dar inca intr-o raza in care se poate face naveta.

Intre Hamilton si Kitchener alegeti Kitchener. Hamilton e un oras mai vechi muncitoresc industrie navala si siderurgica, zona veche centrale e urita.

Daca vreti sa fiti mai aproape de Toronto dar totusi in oras mic alegeti Burlington sau Oakville ( sau Mississauga, care desi nu mai e oras mic la 600000 locuitori e totusi parca mai calma si mai curata decit Toronto).

In oricare oras exceptind Toronto propriuzis transportul in comun de obicei lasa de dorit, asa ca va trebui sa fiti pregatiti sa va luati masina cit de curind probabil imediat ce unul isi gaseste un job, fara masina de obicei e foarte greu sa poti ajunge la job cre poate fi in afra orasului sau chiar intr-un oras limitrof. De exemplu in Kitchener zona de joburi se intinde si in Cambridge sau Guelf zona imediata si chiar pina in Hamilton, Burlington, Oakville zona mai departata.
Indeed.
Mr.Right

Mesajde mili » 03 Iul 2006, 08:37

Merci inca o data de informatiile furnizate.
Dupa cum am mai spus, pana la decolare, ar fi bine sa ne hotaram.
Daca nu, ne adaptam din mers, ideea este sa ajungem odata acolo.

Legat de masina, am vrea sa ne luam cum ajungem acolo (vom veni cu ceva economii la noi), ma gandesc ca si in Kitchener se poate da pt. permisul auto, bineinteles !
mili

Mesajde marielouise_mary » 03 Iul 2006, 12:17

eu locuiesc in Kitchener de 10 luni cam asa.Cum a zis si Mr Right e plin de romani pe aici, oras linistit...ce te-ar mai interesa sa stii?
ML
marielouise_mary
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Următorul

Înapoi la Canada - Ontario - Rubrica locala