• Publicitate

Ce parere aveti despre Kitchener - Waterloo ?!

Integrarea si viata in provincia Ontario (Toronto, Kitchener, London, Windsor). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Re: gradinite, scoli

Mesajde yellow » 17 Aug 2009, 09:51

madagascar scrie:
Faza este ca la gradinita se sta de la ora 9am pana la 11:40 am (grupa de dimineata) sau daca este in grupa de dupa amiaza de la 12:40 la 3:20, deci nu sta toata ziua in gradinita, iti trebuie daycare pentru copilul de merge la JK sau SK....

am prietena care da la family daycare (despre care vorbea Mili) 4.5$ pe ora, dar sunt sigura ca poti sa gasesti si mai ieftin. De obicei gasesti anunturi puse de cei care au family daycare pe langa scoli, uita-te pe la cutiile postale din zona , eu stau in zona de case si in drum spre scoala mereu vad anunturi puse la cutiile postale.
Aaaaaaaaaa...daca fetita de 3 ani si jumatate implineste anul acesta 4 ani incepe si ea JK iar daca cea mare implineste 6 ani anul asta incepe scoala.
JK si SK sunt gratuite, cele 2 ore si 40 de minute pe care le stau la gradi.
Sper ca te-am ajutat cat de cat....

Ok, am inteles ca copilul poate merge la JK si la SK, unde sta 2 ore 40. Dupa asta trebuie sa-l iei sa-l duci in alta parte la day care. Uff, dar e complicat rau. Pe langa ca e ultra scump (exemplul dat cu 4.5$ pe ora) mai trebuie sa fi si disponibil sa iei copilul de la JK/ SK si sa-l duci in alta parte la daycare. Imi imaginam ca JK si SK ar trebui sa ofere si serviciul de daycare pt restul zilei, pana se intorc parintii de la servici.
Asta e o mare problema pt familiile cu copii. Practic nu ai alta optiune decat sa ai bunici care sa poata veni sa se ocupe de copii.
"Anything worth having is worth waiting for"
yellow
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: gradinite, scoli

Mesajde madagascar » 24 Aug 2009, 14:36

yellow scrie:
...... mai trebuie sa fi si disponibil sa iei copilul de la JK/ SK si sa-l duci in alta parte la daycare. Imi imaginam ca JK si SK ar trebui sa ofere si serviciul de daycare pt restul zilei, pana se intorc parintii de la servici.
Asta e o mare problema pt familiile cu copii. Practic nu ai alta optiune decat sa ai bunici care sa poata veni sa se ocupe de copii.

nuuuuuuuuu... nu mi-am dat seama sa precizez ca daycare-ul afiliat scolii il preaia de la scoala, nu trebuie tu sa mergi sa-l duci de la gradi la daycare.
daca nu-l duci la daycare si optezi pentru fammily daycare atunci aceea pesoana merge si ia copilul de la gradi al ea acasa, trebuie numai sa precizezi atunci cand incepi sa "intervievezi" aceste fammily daycare-uri sa vezi daca merg la scoala respectiva sau nu.
de exemplu poti duce copilul la daycare/ fammily daycare la 7 dimineata si ei se ocupa de copil :il duc la gradi, il iau de la gradi...
solutii sunt, bani sa fie !
Tare bine-i in Canada!!!!!!!!
madagascar
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde yellow » 25 Aug 2009, 12:58

Merci madagascar de precizare.
"Anything worth having is worth waiting for"
yellow
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Mihai Petru » 04 Apr 2014, 10:09

Pentru cei care au facut pasul cu mutarea din Quebec (Montreal) spre provincia Ontario... spuneti-mi si mie va rog cum ati procedat. Ati aplicat intai pentru un job si apoi v-ati mutat sau ati mers direct acolo si v-ati cautat apoi job. Eu si sotia mea avem joburi foarte bune aici in Montreal, dar suntem foarte nemultumiti de sistemul medical quebecos dar si de incertitudinea politica... ba se separa ba nu se separa Quebecul.... asadar ne-am decis sa mergem intr-un oras (din Ontario de preferinta) unde sa nu existe sistem medical de lumea a III-a si nici incertitudinea politica cu concecintele economice si sociale neplacute. Multumesc.
Mihai Petru
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Anterior

Înapoi la Canada - Ontario - Rubrica locala