• Publicitate

Ce parere aveti despre Kitchener - Waterloo ?!

Integrarea si viata in provincia Ontario (Toronto, Kitchener, London, Windsor). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Mesajde swisswatch_ca » 27 Iun 2009, 08:31

Kitchener-Waterloo este o zona cu o puternica comunitate romaneasca. Waterloo este lipit de Kitchener si are 2 universitati de renume: University of Waterloo si Wilfrid Laurier University. Zona este puternic industrializata, multe joburi in domeniul IT/Inginerie.
swisswatch_ca
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

gradinite, scoli

Mesajde epsiloncapro » 21 Iul 2009, 12:49

Salutare,

S-ar putea sa ne mutam din Montreal in KW (mai mult in Waterloo) intr-o luna, max 2 ... avem 2 fetite de 3 ani jumate si 5 ani si am inteles ca cea mica tb sa mearga la daycare si cea mare la Senior Kindergarten.

Stiti cumva cat costa daycare-ul pe zi si daca e usor de gasit? Pt SK, am inteles ca e gratis, da? Cat costa "after school hours" de la 3pm la 6pm?

Sistemul in ON e diferit de QC si suntem putin dezorientati :(

Are cineva info despre gradinite si scoli? :) Merci!

Dan
epsiloncapro
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Re: gradinite, scoli

Mesajde madagascar » 23 Iul 2009, 14:02

epsiloncapro scrie:Salutare,

S-ar putea sa ne mutam din Montreal in KW (mai mult in Waterloo) intr-o luna, max 2 ... avem 2 fetite de 3 ani jumate si 5 ani si am inteles ca cea mica tb sa mearga la daycare si cea mare la Senior Kindergarten.

Stiti cumva cat costa daycare-ul pe zi si daca e usor de gasit? Pt SK, am inteles ca e gratis, da? Cat costa "after school hours" de la 3pm la 6pm?

Sistemul in ON e diferit de QC si suntem putin dezorientati :(

Are cineva info despre gradinite si scoli? :) Merci!

Dan

Salut!
Am si eu 2 copii, unul a trecut clasa a 3-a si altul din toaman o sa fie JK (junior kindergarten).
Eu deocamdata stau acasa, dar sper ca din toamna sa incep si eu munca asa ca m-am interesat pentru baieti de costurile daycare-ului si befor and after school.
Scoala la care merg ei are YMCA daycare si la ei costurile sunt urmatoarele:
pentru daycare :
http://www.kwymca.org/Contribute/childr ... 292009.pdf
iar pentru befor and after school
http://www.kwymca.org/Contribute/childr ... 292009.pdf
Faza este ca la gradinita se sta de la ora 9am pana la 11:40 am (grupa de dimineata) sau daca este in grupa de dupa amiaza de la 12:40 la 3:20, deci nu sta toata ziua in gradinita, iti trebuie daycare pentru copilul de merge la JK sau SK....

am prietena care da la family daycare (despre care vorbea Mili) 4.5$ pe ora, dar sunt sigura ca poti sa gasesti si mai ieftin. De obicei gasesti anunturi puse de cei care au family daycare pe langa scoli, uita-te pe la cutiile postale din zona , eu stau in zona de case si in drum spre scoala mereu vad anunturi puse la cutiile postale.
Aaaaaaaaaa...daca fetita de 3 ani si jumatate implineste anul acesta 4 ani incepe si ea JK iar daca cea mare implineste 6 ani anul asta incepe scoala.
JK si SK sunt gratuite, cele 2 ore si 40 de minute pe care le stau la gradi.
Sper ca te-am ajutat cat de cat....
Tare bine-i in Canada!!!!!!!!
madagascar
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde epsiloncapro » 23 Iul 2009, 15:21

Merci madagascar,

Cam dubios pare partea asta cu 3h/zi de SK si JK :(. Pai care mai e sensul sa fie la Sk si JK daca tot tb sa-i dau la daycare? :)

Merci de linkuri, ...mai sap dupa info :)

Cea de 3 ani jumate face doar in Feb 2010 4 ani ... iar cea de 5 ... o sa aiba 5 in septembrie :)

Dan
epsiloncapro
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde madagascar » 24 Iul 2009, 06:28

epsiloncapro scrie:Merci madagascar,

Cam dubios pare partea asta cu 3h/zi de SK si JK :(. Pai care mai e sensul sa fie la Sk si JK daca tot tb sa-i dau la daycare? :)

Merci de linkuri, ...mai sap dupa info :)

Cea de 3 ani jumate face doar in Feb 2010 4 ani ... iar cea de 5 ... o sa aiba 5 in septembrie :)

Dan

Da, stiu ca este aiurea ca sta asa putin in gradinita, asta-i sistemult aici in Ontario, abia cand ajunge la scoala ai de platit doar before and after school....
De aceea cine poate isi aduce parintii ca sa aibe grija de copii cat nu sunt la gradi/ scoala, mai ales daca ai mai multi copii sau pur si simplu sta unul dintre parinti cu ei pana incep toti scoala si atunci nu mai ai asa de mult de platit la daycare.
Tare bine-i in Canada!!!!!!!!
madagascar
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde attigyorgy » 12 Aug 2009, 11:51

salut, si noi sintem in Montreal si am dori sa ne relocam in zona Ktchener...Avem o situatie similara cu "epsiloncapro', in sensul ca avem si noi un baietel care face 4 ani in febr.2010. Daca sinteti interesati sa schimbam pareri referitoare la acest topic, ma gasiti la 514 656 1404.
Ioana
P.S. Nu pot da msg pe privat
attigyorgy
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Ontario - Rubrica locala