• Publicitate

Forumisti stabiliti in zona Kitchener-Waterloo-Cambridge

Integrarea si viata in provincia Ontario (Toronto, Kitchener, London, Windsor). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Mesajde cabral-florin » 26 Iun 2013, 13:07

alex73ro scrie:
Topan Nicu scrie:Alex73ro tu stai in Kitchener

Nu stau in Kitchener, dar stau "prin zona". Am multe proiecte in zona KWC. Majoritatea colegilor de la munca stau in KW.
Salut pe toata lumea.am si eu cateva intrebari:pt un nou venit ,unde este mai indicat sa se stabileasca pt inceput(neavand nimic de munca)in Toronto,in zona centrala,sau in unul din orasele astea de unde sunteti voi?si inca ceva:e cineva care munceste in constructii?se gaseste greu de munca in domeniu?cat dureaza iarna acolo si cum se procedeaza atunci daca muncesti afara'e posibil sa stai acasa fr plata,sau cum?multumesc
cabral-florin
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Acte de rezidenta facute in Canada

Mesajde cabral-florin » 26 Iun 2013, 13:25

dragos_palos scrie:Buna ziua stimati forumisti,
Va urmaresc cu real interes de ceva timp, ma bate gandul serios sa o iau din loc cu familia. Este din ce in ce mai greu aici in Romania si nu te poti baza pe niciun cuvant. Romanii, desi ne este greu si am putea sa ne ajutam, sa lucram impreuna, tot nu invata lectia seriozitatii, a punctualitatii, a decentei interumane.
Asadar, ca sa trec la subiect, doresc sa va intreb daca stiti, ati auzit, cunoasteti concret pe cineva venit acolo ca turist ca apoi la fata locului sa-si depuna actele de rezidenta permanenta. Este o varianta viabila, reala, la lungul si anevoiosul proces de emigrare prin birou de specialitate de aici si cu costuri ridicate pentru 4 membrii de familie(sot+sotie+2 copii mici)? Este nevoie de chemare din partea cuiva, prin relationarea de pe acest forum, se leaga in principiu prietenii, este cineva acolo in Ontario dispus sa ajute un nou venit sa umble pe la birourile unde se depun actele specifice de sedere? Ce variante exista?
Cautam, ca toti cei de pe acest forum, care sunt deja in Canada, sa schimbam ceva in viata noastra, sa ne fie bine noua si copiilor nostri. Doresc sa nu mai traiesc umilinte eu, dar nici sa imi vad copii suferind din cauza sistemului si a mea ca nu am facut mai mult, si nu am luat niste decizii radicale cand trebuia.
Mentionez ca am liceul, atestat de electromecanic, am muncit si am luat-o de jos, am lucrat in vanzari servicii de telecom, apoi 3 ani si jumatate intr-un ONG ca Project Manager. Am fost corect, am invatat din fiecare loc de munca ce trebuia, am relationat foarte mult cu oamenii, am lucrat mereu in plus fata de ce aveam de facut, am luat partile bune de peste tot, am suferit de multe ori ca sa imi pastrez job-ul, am lucrat cu oameni foarte cunoscuti in lumea mondena, si din alte medii, dar pana la urma te intorci acasa si pui pe masa un salariu care nu este cel dimensionat cu munca de cele mai multe ori. Dupa stralucirea evenimentelor create, a lucrurile infaptuite, nu esti decat un simplu om intr-o societate si economie in cadere libera si in care ne aflam si noi. Din aceasta cadere vreau sa imi scot capul si sa plec pur si simplu.

Am luat legatura tot prin acest forum la un moment dat anul trecut cu un instructor auto pentru a face scoala de truck AZ, a spus ca ma va ajuta, dar sa fac bine sa ajung acolo. A spus ca daca sunt bun, imi va gasi fara probleme chiar si cu job, recomandandu-ma probabil la colaboratori de-ai dansului. Acel networking de care se stie.
Problema este ca nu mai suport indolenta celor din jur, minciuna si deziluziile zilnice, si mi se pare infinit sa mai stau cu cei mici inca un an cat dureaza procedurile. Am bani sa vin, sa platesc chirie acolo niste luni, timp in care ne-am face documentele, scoala auto, si prin networking sa ne gasim de lucru fara pretentii, only to survive. Engleza este satisfacatoare, nu ne este teama de acest aspect. Dorim, asa cum se spunea, acea mana de ajutor intinsa daca este cineva dispus sa investeasca timp in noi. Ca si buget de sedere fara job l-as putea intinde in 4 luni, dar sa ne miscam concret in fiecare zi, sa avem cu solutii pe toate fronturile, de la acte, chiar si voluntariat sunt dispus sa fac, doar am lucrat si am fost al doilea om intr-un ONG dupa cum spuneam, pana la scoala auto de care aminteam si part time-uri oriunde, si sapat santuri, daca asta stiu ca-mi aduce bani in casa. Aici in Bucuresti, daca vreau sa ma angajez livrator de pizza nu ma primeste pentru ca sunt over qualified. Nu este culmea?! Dar nu ma intreaba daca sunt si dispus, ca sa imi intretin familia. Trimit CV-uri la absolut toate formele de job si nu primesc niciun raspuns pentru ca se gandesc probabil ca nu au nevoie de cunostintele mele, ca poate nu-si permit sa ma plateasca avand in vedere joburile anterioare. Oricum salariile sunt de tot plansul.
Pentru cine este dispus sa raspunda mai amanuntit, am vazut ca toti sunteti de treaba si de caracter, dar mai e timpul pretios de care nu prea dispuneti, astept variante, solutii, ce putem face concret. Poate exista cineva care stie pe cineva si tot asa, care a trait experienta asta, si poate chiar va trimite nu stiu, invitatie, concret ceva. Trimit pe mail, daca imi cereti, CV si poze cu noi, cu familia mea pentru a vedea cu cine stati de vorba. Vrem sa ne schimbam viata!! Dtor nu v-as ramane decat moral, ca financiar de aia plecam cu totii ca nu prea avem de unde aici. Insa daca as castiga la loto, nu ar ramane doar partea morala...:D
Ma rog sa citesc lucruri pozitive de la voi, doresc tare mult sa va intalnesc la un moment dat sa participam la intrunirile pe care le faceti, sa fim romani uniti la bine, sa dovedim ca suntem oameni civilizati, sa dovedim ca cei care au plecat si pleaca in astfel de locuri ca si Canada atat de departe de patria mama sunt altfel, si ca au plecat pentru ca nu sunt oameni rai, hoti, parsivi, mincinosi, gata sa te sape cu prima ocazie, si ca ne ridicam la nivelul moral al altor popoare civilizate. Macar acolo romanii sa se ajute, sa fie deschisi cu conationalii daca aici in Romania speranta a murit.
Adresa mea de e-mai este [email protected].
Nu pot decat sa va multumesc anticipat si sa ne rugam....

Cu stima,
Dragos Palos
004-0723131077
salut dragos!ai rezolvat ceva?
cabral-florin
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde cabral-florin » 26 Iun 2013, 13:35

sandus scrie:Dragos,
Mili are dreptate, singura cale si cea mai sigura este emigrarea pe cai legale, asa cum am facut si noi care suntem aici. Asta iti asigura un statut legal din prima zi si toate drepturile unui rezident permanent. Stiu ca dureaza mult, poate prea mult cand traiesti in Romania, dar sincer iti spun ca asta e cea mai buna cale!
Uita-te pe forum, aplica pentru emigrare, uit aintre timp de locul in care traiesti, invata engleza, invata engleza, invata engleza si ai sa ajungi aici intr-o zi!
Toate bune si succes!
Sandu
salut!eu am de gand sa incep procesul de emigrare cu firma"Vandervennen Lehrer "(sau emigrarecanada.ro),e o firma de avocati cu sediul in Toronto si cateva orase din rom...stie cineva de ea,cunoaste pe cineva care a ajuns in Canada cu ajutorul ei?am fost la ei la birou,am facut un chestionar sa vada daca dau dovada de emigrare,am trecut de el si mi-a trimis lista de acte sa le-o dau.f multe detalii se gasesc pe site.multumesc
cabral-florin
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde madagascar » 12 Oct 2013, 09:33

Buna ziua!
Am si eu o rugaminte: stie cineva care sunt cele mai bune zone in Kitchener-Waterloo pentru chirie (bloc) ? (cuplul este pensionar)
Multumesc anticipat pebtru orice raspuns!
Un weekend minunat tuturor!
Tare bine-i in Canada!!!!!!!!
madagascar
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde mili » 13 Oct 2013, 10:10

cabral-florin scrie:
sandus scrie:Dragos,
Mili are dreptate, singura cale si cea mai sigura este emigrarea pe cai legale, asa cum am facut si noi care suntem aici. Asta iti asigura un statut legal din prima zi si toate drepturile unui rezident permanent. Stiu ca dureaza mult, poate prea mult cand traiesti in Romania, dar sincer iti spun ca asta e cea mai buna cale!
Uita-te pe forum, aplica pentru emigrare, uit aintre timp de locul in care traiesti, invata engleza, invata engleza, invata engleza si ai sa ajungi aici intr-o zi!
Toate bune si succes!
Sandu
salut!eu am de gand sa incep procesul de emigrare cu firma"Vandervennen Lehrer "(sau emigrarecanada.ro),e o firma de avocati cu sediul in Toronto si cateva orase din rom...stie cineva de ea,cunoaste pe cineva care a ajuns in Canada cu ajutorul ei?am fost la ei la birou,am facut un chestionar sa vada daca dau dovada de emigrare,am trecut de el si mi-a trimis lista de acte sa le-o dau.f multe detalii se gasesc pe site.multumesc

Sfatul meu este sa incerci procesul de emigrare pe cont propriu.
Majoritatea celor de pe forumul acesta, am emigrat pe cont propriu, fara nici o firma de emigrare.
Cu atatea informatii foarte utile si cu toate detaliile legate de fiecare pas al emigrarii, ce le poti gasi pe acest Forum, ar fi pacat sa cheltuiesti sute/mii de dolari/euro pe comisionele firmelor de emigrare.
Dar, fiecare are confingerea, parerea si alegerea personala.

Bafta multa,
Mili
mili
Imi place aici si raman...

Mesajde mili » 13 Oct 2013, 10:18

madagascar scrie:Buna ziua!
Am si eu o rugaminte: stie cineva care sunt cele mai bune zone in Kitchener-Waterloo pentru chirie (bloc) ? (cuplul este pensionar)
Multumesc anticipat pebtru orice raspuns!
Un weekend minunat tuturor!

Cand am ajuns in Canada in 2006 am stat in blocul de la 1100 Courtland Ave. E., Kitchener.
Este un bloc foarte linistit, bine ingrijit, multi pensionari, chiar si cateva familli de romani, parcare subterana, piscina in spatele blocului.

Bafta,
Mili
mili

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Ontario - Rubrica locala