• Publicitate

Forumisti stabiliti in zona Kitchener-Waterloo-Cambridge

Integrarea si viata in provincia Ontario (Toronto, Kitchener, London, Windsor). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Mesajde madagascar » 13 Oct 2013, 10:48

Multumesc Mili pentru raspuns!

Cuplul de m-a rugat sa ma interesez de zonele mai bunicele din Kitchener-Waterloo sunt pensionari si vor ceva linistit si ma gandeam ca exista blocuri speciale pt pensionari cu un rent mai acceptabil pentru ei, dar nu stiu unde si cum sa le caut :(
am incercat pe google dar nu am gasit astfel de blocuri, nu vreau "case de batrani"iar google aia imi da ca rezultat, sigur caut eu in directioa care trebuie...

sanatate!
Tare bine-i in Canada!!!!!!!!
madagascar
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde nkt74 » 23 Feb 2014, 00:17

BUNA ZIUA la toti Romanii din aceasta minunata zona. Am citit mesajele voastre si in ultima perioada nu ati mai scris. Eu sunt Rodica si am ajuns in Canada de o luna si mi as dori sa fiu langa voi. am 2 copii si unde locuim in prezent este putin mai frig.....Va rog frumos cum as putea sa l contactez pe domnul Mircea din Kitchener,nici pe Mili nu a mai scris si acum le simt lipsa cand am mare nevoie. Va doresc sanatate si Dumnezeu sa va ajute!astept un semn de la voi la [email protected] VA MULTUMESC.
nkt74
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde mili » 23 Feb 2014, 13:18

nkt74 scrie:BUNA ZIUA la toti Romanii din aceasta minunata zona. Am citit mesajele voastre si in ultima perioada nu ati mai scris. Eu sunt Rodica si am ajuns in Canada de o luna si mi as dori sa fiu langa voi. am 2 copii si unde locuim in prezent este putin mai frig.....Va rog frumos cum as putea sa l contactez pe domnul Mircea din Kitchener,nici pe Mili nu a mai scris si acum le simt lipsa cand am mare nevoie. Va doresc sanatate si Dumnezeu sa va ajute!astept un semn de la voi la [email protected] VA MULTUMESC.

Buna ziua Rodica.
Mircea si-a postat adresa de email intr-un post mai vechi, aici pe Forum, vezi mai jos, daca vrei sa-l contactezi:

mircea din Kitchener scrie:Am un bungalow cu trei dormitoare pentru inchiriat din January 1st.
Chiria 1150 pe luna plus cheltuielile. Am prieteni care platesc la bloc (2 bedrooms) 1300 pe luna.
Dormitoarele sint incapatoare, basementul ofera doua camere mari cu semineu si bar, spatii pentru depozitat stuff, gradina cu doi maple trees maturi si teren pentru a va putea cultiva rosii si ...alte legume (vara, of course).
Driveway suficient pentru trei masini.
Casa este mai veche dar foarte confortabila si incalzita cu gaz.
Este foart aproape de Superstore (Highland cu Fisher Hallman), bus station, walk-in clinic (pentru cine nu are doctor de familie), dentist roman (Laura Pop), banci, cinci minute de autostrada... scoli bune, si alte avantaje.
Lease mont to month (nu pe un an)
Pentru cine ar vrea sa-i adauge o nota personala si ar vrea s-o cumpere in viitor putem discuta un plan de "rent to own" pentru 10 sau 15 luni.
Daca stiti pe cineva interesat va rog sa-mi trimita un email la :
[email protected]
Multumesc

Cu ce anume am putea sa va ajutam?!
Scrie-ne si vom vedea daca suntem in masura si te putem ajuta.
Daca nu vrei sa scrii aici, in acest topic, trimite-mi un mesaj pe privat.

Toate cele bune,
Mili
mili
Imi place aici si raman...

Mesajde nkt74 » 23 Feb 2014, 23:45

Buna Mili . Intotdeauna am crezut in oameni si bine am facut,pentru ca niciodata nu m au dezamagit.La fel esti si tu un necunoscut , care fara sa ma cunoasca m ai intrebat cu ce sa ma ajuti.iti multumesc si nu pot decat sa ma rog ca Bunul Dumnezeu sa ti dea sanatate si multa intelepciune,fiindca nu esti indiferent la necazurile semenilor.Eu nu pot sa scriu pe privat dar am lasat adresa mea de mail -mai sus-.tel 438.878 1188. Ma intereseaza daca vom gasi locuri de munca ,nu avem pretentii,deoarece cunoastem putin limba engleza. Am un baiat de 13 ani si o fata de 3 ani. Voi lua legatura cu domnul Mircea . Astept sfaturi unde as putea sa ma stabilesc ,unde vom putea sa lucram . Va doresc sanatate si o saptamana binecuvantata.Doamne ajuta !
nkt74
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Mihai Petru » 04 Apr 2014, 12:38

Pentru cei care au facut pasul cu mutarea din Quebec (Montreal) spre provincia Ontario... spuneti-mi si mie va rog cum ati procedat. Ati aplicat intai pentru un job si apoi v-ati mutat sau ati mers direct acolo si v-ati cautat apoi job. Eu si sotia mea avem joburi foarte bune aici in Montreal, dar suntem foarte nemultumiti de sistemul medical quebecos dar si de incertitudinea politica... ba se separa ba nu se separa Quebecul.... asadar ne-am decis sa mergem intr-un oras (din Ontario de preferinta) unde sa nu existe sistem medical de lumea a III-a si nici incertitudinea politica cu concecintele economice si sociale neplacute. Multumesc.
Mihai Petru
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Re: Forumisti stabiliti in zona Kitchener-Waterloo-Cambridge

Mesajde mili » 27 Sep 2016, 13:28

Ieri s-au implinit 10 ani de cand am venit de peste ocean, si ne-am stability aici in Kitchener, Ontario, Canada.
Ce repede a trecut timpul, parca a fost mai ieri-alaltaieri :-)

Bilantul de 10 ani, unul foarte pozitiv.

Vizitand Romania anul acesta, cu parere de rau :-(, trebuie sa spun ca inca imi pun intrebarea: "De ce n-am plecat mai devreme de acolo, ca sa vin incoace?!"

Toate cele bune tuturor Forumistilor.

Mili
mili

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Ontario - Rubrica locala