• Publicitate

Pentru contabili-economisti proaspat emigrati

Ne petrecem o buna parte din viata muncind. Cum gasim jobul optim pentru noi in Canada? Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de oferte si cautari de joburi. Va rugam postati astfel de anunturi in rubrica potrivita localitatii careia i se adreseaza.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri de muncă în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre joburi si carieră în Canada).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri de muncă folosiți rubrica locală din zona unde se află angajatorul sau solicitantul respectiv.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Pentru contabili-economisti proaspat emigrati

Mesajde Resque » 04 Apr 2009, 09:08

Buna ziua,
Sunt venit in Quebec de 3 saptamani. Vreau sa relatez putin din experienta mea, poate va fi cuiva de ajutor.
Daca vreti sa va continuati meseria de contabil sau economist e bine sa intrati intr-un ordin ce reglementeaza aceasta meserie. Sunt mai multe posibilitati: Ordinul CA, CMA si CGA. Am ales CGA pentru ca este bine cotat si pentru ca este mai accesibil. Dupa 2 ani de practica la o firma accreditata de ei poti da examenele de admitere.
Referitor la acte: Ca sa mergeti la ordin aveti nevoie de diploma de facultate cu foaia matricola insotite de traduceri autorizate si de echivalarea diplomei la ministerul imigrarii di Quebec.
Referitor la traducerile autorizate: nu sunt valabile cele facute in tara. Aveni nevoie de traduceri autorizate efectuate de un traducator membru al ordinului traducatorilor din QC. Eu am avut traducerile din tara si am mers la o traducatoare romanca care mi le-a vizat cu 10$ bucata-ieftin in comparatie cu o traducere de la 0.
Referitor la echivalarea diplomei: Sa mergeti pe blv Hymus 181- acolo se misca foarte repede in comparatie cu alte centre. Daca la alte centre face echivalarea in 2,5 luni, pe blv Hymus dureaza o saptamana- asa a fost in cazul meu.
Cu diploma echivalata si cu originalele+ traducerile autorizate ale diplomei de facultate si a foii matricole mergeti la ordinul contabililor CGA care se afla in centru la Place D'Armes 500 estajul 18. Acolo veti plati 183 $ si veti lasa copii dupa acte. Mie mi-au spus ca in timp de 4 saptamani voi primi rezultatul prin posta. Adica imi vor spune ce cursuri de facultate trebuie sa urmez ca sa raspund exigentelor lor de calificare.
Nu ezitati sa ma contactati. Va stau la dipozitie cu orice informatie.
I'm Gonna Live forever
Resque
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

*

Mesajde dana_nec » 05 Apr 2009, 04:25

resque, te-ai hotarat la ce universitate vei lua cursurile recomandate de ordin sau astepti sa-ti spuna exact care sunt acele cursuri?
Va ajung din urma...
D2 27.04.2009
CB 19.05.2009
AM 01.07.2009
Mississauga din 20 oct
dana_nec
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Universitati

Mesajde Resque » 06 Apr 2009, 10:54

Am fost sunat de la ordin zilele astea si m-au intrebat la ce universitati vreau sa urmez cursurile care mi le cer ei. In cererea de admitere in CGA am trecut ca prefer sa comunic in limba engleza cu ei deaceia mi-au recomandat doua universitati care au predare si in limba engleza. Eu am spus ca nu pot decide acum si sa treaca in recomandare ambele universitati. Engleza o stiu destul de bine si as prefera sa fac cursurile in franceza dar am amanat decizia pana cand nu primesc actele de la CGA- in functie de cunostintele mele de franceza la momentul respectiv voi lua o decizie. Scoala in Quebec e serioasa si daca nu stapanesti bine limba nu poti urma cu succes cursurile unei facultati.
I'm Gonna Live forever
Resque
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde cristina1511 » 14 Apr 2009, 10:45

Buna,

Te rog frumos daca poti sa imi rapunzi si mie la o intrebare: e nevoie de scrisori de recomandare de la facultatea din Romania pentru a te inscrie in acest program sau pt. a urma cursurile la facultate indicate de ordin?

Multumesc.
cristina1511
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

I s-a multumit: 1 data

Mesajde tudorica » 14 Apr 2009, 11:00

Buna,

Poti sa-mi spui te rog, daca ai avut nevoie la CGA de programa analitica? pe site-ul lor apare ca obligatoriu de prezentat. asa este??/
Multumesc!
Montreal, 28.02.2009
tudorica
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

programa analitica

Mesajde Resque » 15 Apr 2009, 12:25

Buna,
Referitor la inscrierile in Ordinul CGA- nu e nevoie de recomandare de la facultate.
Referitor la programa analitica: nu este nevoie. Foaia matricola e suficienta. In schimb veti avea nevoie de programa analitica la facultatea unde ve-ti urma cursurile ce va lipsesc pentru a accede in ordin- in special ve-ti avea nevoie de programa analitica in cazul in care solicitati sa va fie recunoscute anumite cursuri urmate in tara. Ei va vor analiza cererea si vor compara programa analitica a lor cu cea din tara si vor da un verdict.
Referitor la foaia matricola: Mie la MC Gill mi-au cerut ca foaia matricola sa fie trimisa direct de facultatea din Romania catre facultatea din Quebec. In plic trebuie sa fie si traducerea oficiala . Iar plicul sigilat de facultate.
O zi buna.
I'm Gonna Live forever
Resque
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Următorul

Înapoi la Canada - Joburi si cariera