• Publicitate

Pentru contabili-economisti proaspat emigrati

Ne petrecem o buna parte din viata muncind. Cum gasim jobul optim pentru noi in Canada? Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de oferte si cautari de joburi. Va rugam postati astfel de anunturi in rubrica potrivita localitatii careia i se adreseaza.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri de muncă în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre joburi si carieră în Canada).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri de muncă folosiți rubrica locală din zona unde se află angajatorul sau solicitantul respectiv.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Mesajde Aurelia Sirbu » 06 Mar 2014, 17:36

cloverfield scrie:Pai madame Aurelia vad ca tot incurajeaza lumea sa mearga sa faca certificate (nu conteaza domeniul.. cat mai multa scoala.. sky is the limit :lol: ).

Monsieur Cloverfield, da-mi si mie un citat, ceva, cu incurajarile alea de a face scoala oriunde, oricum, oricit. Merci.
Aurelia Sirbu
Moderator Studii si formare profesionala
Moderator Studii si formare profesionala

A multumit: 81 ori
I s-a multumit: 103 ori

Publicitate

Mesajde capsunar » 06 Mar 2014, 22:14

sorro scrie:
capsunar scrie:Nu, dar pot fi exceptzia de la regula. Ar fi interesanta o statistica cu cat % lucreaza sub calificari. De asemeni ar fi interesant si catzi din cei 20 de ani pusi de tine sant sub calificari sau la scoala.

Sigur ca pot fi exceptii. Singura problema este cand sunt MULTE, ca atunci "regulile generale" nu mai sunt atat de generale... Statisticile ar fi intr-adevar foarte utile, daca ai posteaza te rog, ar fi interesante pt. viitorii imigranti.

O nota insa despre acele statistici: oricat de exacte, ele pot doar picta poza generala, insa nu pot reflecta complet si corect MOTIVELE pt. care acea poza este asa si nu altfel. Cu alte cuvinte, statisticile nu pot surprinde cati dintre cei care lucreaza sub calificari fac asta pt. ca nu s-au deranjat sa se recalifice, cati au ramas blocati la nivelul respectiv pt. ca "au auzit ei ca nu se poate mai sus" etc. Tu dai la o parte motivatia/optica cu care pleaca fiecare la drum, insa mie mi se pare extrem de relevanta. Desigur, nu poti doar gandi pozitiv si reusi, insa este greu si sa reusesti FARA a gandi pozitiv. Parerea mea, desigur... :)

deci zici tu ca statisticile sant bune da de fapt nu conteaza.. pt ca fiecare are vitorul lui.... parca e un citat de la un `talking head` de la TV

Daca intrebam un scolar care pleaca in viatza daca vrea sa faca o facultate o sa vedem ca sant aproape 100%, Rezultatul final e undeva sub 40%.
Daca mergem si la facultate si punem o intrebare similara ajungem undeva la acelas rezultat. Cu toate asea 30 din 100 insemna MULTE dar ca sa-l citez pe Murphy depinde de care parte esti tu.
Ce trebuie sa intelegi e ca motivele se schimba dea lungul vietzii iar cei care nu reusesc au intodeauna o explicatzie. Nu stiu daca ai fost vreodata proj manag sa vezi cum unii au intotdeauna explicatzii pt de ce nu se face. In viatza conteaza rezultatul, nu explicatziile.

Optimismul de genul asta promovat pe aici nu prea duce la un rezultat bun. In general trebuie sa fii realist cu un o doza mica de optimism iar aici conteaza capacitatea de evaluare a fiecaruia in contextul dat. In plus nici macar nu mai te compari cu cohorta de romani ci te compari cu totzi canadezii la gramada. Prin urmare vointza si abnegatzia fiecaruia are limite finite, si cineva care gandeste inainte stie ce ii poate pielea in conditziile in care a mai fost in Ro. Pt o evaluare decenta ar fi sa mai scada vreo 10-50% fatza de ce ii putea pielea in Ro pt ca aici e ceva mai greu iar vremurile nu sint chiar de criza da nici departe.

sorro scrie:
capsunar scrie:De asemeni cursurile alea (caz general) se pot intinde de la 6 luni la 3-5 ani full time. In contabilitate au astia grija sa trebuiasca sa-ti dai examene tot timpul sa-ti pastrezi certificarile.

De acord. Mie mi se pare NORMAL sa trebuie sa te perfectionezi continuu pt. a ramane competent. Tie cum ti se pare?

E treaba fiecaruia cum si daca se tine la curent, unii dau bani pe examene si cerificari, altzii se duc iar la facultate, altzii invatza singuri. Parerea mea este ca ar trebui sa potzi sa alegi si nu sa intervina statul si sa oblige oamenii. Personal prefer sa invatz in conditziile mele ce vreau si cand vreau si nu am facut nici o scoala platita de mine de cand am terminat facultatea. Trebuie sa recunosc ca au fost cazuri cand nu am avut de ales si am facut scoali platite de unele firme. Ultima mi s-au parut bani complet aruncatzi .. Agile :lol:
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde sorro » 06 Mar 2014, 23:01

capsunar scrie:deci zici tu ca statisticile sant bune da de fapt nu conteaza.. pt ca fiecare are vitorul lui.... parca e un citat de la un `talking head` de la TV

N-am zis ca nu conteaza. Am zis doar ca nu pot oferi si motivele din spatele realitatii pe care o descriu.

capsunar scrie:In viatza conteaza rezultatul, nu explicatziile.

Pentru beneficiari conteaza doar rezultatul. Pt. cel care face activitatea, conteaza si motivele pt. care rezultatul nu a fost atins, de ex. ca sa le poata elimina in viitor. Altfel, motivele persista si omul merge inainte in prostie si, evident, ajunge la aceleasi rezultate (proaste).

capsunar scrie:Optimismul de genul asta promovat pe aici nu prea duce la un rezultat bun.

Ce optimism se promoveaza pe aici?

capsunar scrie:In general trebuie sa fii realist cu un o doza mica de optimism iar aici conteaza capacitatea de evaluare a fiecaruia in contextul dat.

Si cine decide daca doza mea de optimism este prea mica, prea mare sau tocmai potrivita?

capsunar scrie:E treaba fiecaruia cum si daca se tine la curent, unii dau bani pe examene si cerificari, altzii se duc iar la facultate, altzii invatza singuri. Parerea mea este ca ar trebui sa potzi sa alegi si nu sa intervina statul si sa oblige oamenii.

Pai poti sa alegi si aici. Cine te obliga? Ai intotdeauna optiunea fie sa te conformezi standardului impus de meserie si stat (daca e reglementata), fie sa ti-o schimbi...
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 697 ori
I s-a multumit: 463 ori

Mesajde coraampean » 09 Mar 2014, 19:20

Multumesc celor care sunt in domeniu si/sau au adaugat comentarii la subiect. Mi-a luat cam mult sa rasfoiesc cele 5 pagini adaugate...

Piata este suprasaturata aici in contabilitate (Mtl), din pacate. Pe viitor, poate se va schimba in bine (multi baby boomers ies la pensie) sau in rau...cei din domeniul finantelor stiu la ce ma refer.

Insa, la o prezentare a ordinului, aratau ca poti sa mergi sa lucrezi oriunde in lume cu titlul CPA obtinut in Canada: http://www.cpasource.com/memberGlobal/initViewArticleAction.do?id=103401&lang=fr_CA.
Citez :" Où dans le monde souhaitez-vous travailler? À New York? À Sydney? Aux Bermudes? À Londres? Que diriez-vous de Bruxelles, de Dubaï ou de l’Écosse? Le titre canadien de comptable agréé est votre passeport pour le monde!"

Au dat exemple concrete de CPA care s-au relocat in SUA, Franta, Belgia etc. Directoarea de la CASCADES La Rochette (Franta) are titlul CPA obtinut la UQAM.

Si ca sa revin cu noutati pt cei care vor sa isi continue profesia: Ordinul CPA are o noua adresa incepand cu 10 martie (unde sunt regrupati cu totii: CA, CMA si CGA)
5, Place Ville Marie, bureau 800
Montréal (Québec) H3B 2G2
http://votreportail.cpaquebec.ca/nous-joindre.html
Le paradis terrestre est où je suis...
coraampean
Imi place aici si raman...

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 14 ori

Mesajde capsunar » 11 Mar 2014, 10:07

coraampean scrie:Multumesc celor care sunt in domeniu si/sau au adaugat comentarii la subiect. Mi-a luat cam mult sa rasfoiesc cele 5 pagini adaugate...

Piata este suprasaturata aici in contabilitate (Mtl), din pacate. Pe viitor, poate se va schimba in bine (multi baby boomers ies la pensie) sau in rau...cei din domeniul finantelor stiu la ce ma refer.

Insa, la o prezentare a ordinului, aratau ca poti sa mergi sa lucrezi oriunde in lume cu titlul CPA obtinut in Canada: http://www.cpasource.com/memberGlobal/initViewArticleAction.do?id=103401&lang=fr_CA.
Citez :" Où dans le monde souhaitez-vous travailler? À New York? À Sydney? Aux Bermudes? À Londres? Que diriez-vous de Bruxelles, de Dubaï ou de l’Écosse? Le titre canadien de comptable agréé est votre passeport pour le monde!"

Au dat exemple concrete de CPA care s-au relocat in SUA, Franta, Belgia etc. Directoarea de la CASCADES La Rochette (Franta) are titlul CPA obtinut la UQAM.

Si ca sa revin cu noutati pt cei care vor sa isi continue profesia: Ordinul CPA are o noua adresa incepand cu 10 martie (unde sunt regrupati cu totii: CA, CMA si CGA)
5, Place Ville Marie, bureau 800
Montréal (Québec) H3B 2G2
http://votreportail.cpaquebec.ca/nous-joindre.html

FR si SUA au contabilitazi diferite, nu prea potzi sa te mutzi in amandoua. Daca te mutzi la o filiala a aceleiasi firme sau vrei posturi de management e un pic alta socoteala, diploma trebuie doar bifata.
Toate prezentarile scolilor trebuie luate exact ca reclamele de la TV, mint exact la fel de mult, la fel ca si cu salariile de dupa si altele. Exceptand cazul cand respectivii sant pe linkdin sau facebook si potzi sa verifici nu prea cred in "testimonials", "Reviews" si alte cazuri concrete. Mai citeste si pe boardurile profesionale.. de ex intreaba ce sanse ai sa te muzti in SUA, FR si vezi ce zic aia. :)
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde coraampean » 12 Mar 2014, 07:52

capsunar scrie:
FR si SUA au contabilitazi diferite, nu prea potzi sa te mutzi in amandoua. Daca te mutzi la o filiala a aceleiasi firme sau vrei posturi de management e un pic alta socoteala, diploma trebuie doar bifata.
Toate prezentarile scolilor trebuie luate exact ca reclamele de la TV, mint exact la fel de mult, la fel ca si cu salariile de dupa si altele. Exceptand cazul cand respectivii sant pe linkdin sau facebook si potzi sa verifici nu prea cred in "testimonials", "Reviews" si alte cazuri concrete. Mai citeste si pe boardurile profesionale.. de ex intreaba ce sanse ai sa te muzti in SUA, FR si vezi ce zic aia. :)

Capsunar, personal, nu vreau sa ma mut nici in SUA si nici in alta parte, decat daca voi avea cel putin aceleasi avantaje pe care le am in prezent: orar flexibil de lucru, 4 saptamani vacanta din primul an de munca si 8 zile de concediu platite iarna, intre Craciun si Revelion (care ajung la 10 cu tot cu week-end :)), plus zilele libere statutare de peste an pe care le are toata lumea, la care se adauga cate 2 zile libere/luna (credit orar daca lucrez si imi strang orele muncite in plus) si 13 zile maladie. Ca si altii, urmez acum un certificat si poate, voi continua spre DESS-CPA. Nu am nevoie neaparat, dar ma tenteaza deoarece, in momentul cand ating maximum d'échelle salariale, voi primi un x% marire la salariu daca le prezint diploma, plus ca as putea aplica la intern pe un post de complexitate superioara.

In rest, despre prezentarile scolilor, ai dreptate: nu trebuie luate mot-à-mot. Dar imi place sa verific ceea ce reprezentatii facultatii trambiteaza prin mijloacele media :). Totusi, faptul ca urmezi o scoala canadiana, iti ofera un avantaj fatza de restul aplicatilor pe joburi...Cum zicea alt user, sunt absolventi cu licenta in economie-contabilitate care nu au facut nici un curs aici si au gasit job-uri in contabilitate. Printre acestia ma numar si eu: pt primele joburi, nu am avut nevoie de scoala aici, dar la cel mai bun dintre acestea aveam doar 3 sapt vacanta/an si numai 9 zile maladie platite. Primul job in conta: 2 saptamani/an, stat la servici fara plata pana la 19 sau 21 seara la incheierile de luna pana i-am cerut sa ma plateasca si ... m-a platit dar oricum, nu am ramas mai mult de 5 luni cand am vazut ca am 0 avantaje si salariul mic. Nu e vorba ca nu-ti gasesti fara scoala serviciu, dar cu ce pret :):) ? plus ca este mult mai mare concurenta. Poate altii au reusit mai usor, poate au avut pe cineva care i-a recomandat etc.

Sunt altii, care cu toate ca au urmat cursuri, nu au gasit si s-au reorientat. Pot sa fie variante si situatii diverse. Cunosc pe cineva care a urmat un certificat la HEC "Gestion comptable des organisations" si nu a reusit sa se angajeze in domeniu (dar trebuie sa adaug ca nu vorbeste bine cele doua limbi oficiale...).

Vroiam sa te intreb: lucrezi in domeniul contabilitate ? din cate stiu, atat Franta si USA au trecut la IFRS. Poate poti sa dai detalii celor interesati despre diferentele dintre cele 2 sisteme.
Le paradis terrestre est où je suis...
coraampean

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 14 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Joburi si cariera