• Publicitate

Pentru contabili-economisti proaspat emigrati

Ne petrecem o buna parte din viata muncind. Cum gasim jobul optim pentru noi in Canada? Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de oferte si cautari de joburi. Va rugam postati astfel de anunturi in rubrica potrivita localitatii careia i se adreseaza.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri de muncă în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre joburi si carieră în Canada).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri de muncă folosiți rubrica locală din zona unde se află angajatorul sau solicitantul respectiv.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Mesajde capsunar » 13 Mar 2014, 09:53

coraampean scrie:
capsunar scrie:
FR si SUA au contabilitazi diferite, nu prea potzi sa te mutzi in amandoua. Daca te mutzi la o filiala a aceleiasi firme sau vrei posturi de management e un pic alta socoteala, diploma trebuie doar bifata.
Toate prezentarile scolilor trebuie luate exact ca reclamele de la TV, mint exact la fel de mult, la fel ca si cu salariile de dupa si altele. Exceptand cazul cand respectivii sant pe linkdin sau facebook si potzi sa verifici nu prea cred in "testimonials", "Reviews" si alte cazuri concrete. Mai citeste si pe boardurile profesionale.. de ex intreaba ce sanse ai sa te muzti in SUA, FR si vezi ce zic aia. :)

Vroiam sa te intreb: lucrezi in domeniul contabilitate ? din cate stiu, atat Franta si USA au trecut la IFRS. Poate poti sa dai detalii celor interesati despre diferentele dintre cele 2 sisteme.

Nope, nu lucrez in contabilitate dar am cunostintze care se lupta cu cursurile, altzii pe bara si mi-au facut capul calendar pe deoparte cei care sant inca la scoala si sant convinshi ca toate portzile se vor deschide si de cealalta cei care sant pe bara. :)
4 saptamani de concediu din prima + alte 8 zile platite suna foarte bine (sanatoriu) probabil la guvern, fazta de 2 si din cand in cand 3 saptamani care sant in general pe la mine. Orarul flexibil pe la majoritatea unde am fost eu vine cu obligatzia sa fii prezent "core hours" cel mai bine am vazut obligatzia sa fii intre 10AM -3PM. Partea proasta e ca o sa ramai cam blocata in jobul asta fara posibilitazi de manevra iar daca e la guvern esti prost vazut cand vrei sa te mutzi la corporatzii exact datorita pretentziilor de vacantza si faptului ca se stie ca nu se munceste. Partea buna, felicitari pt jobul de exceptzie si enjoy as long as you can.
Maj joburilor in SUA au 2 saptamani, in gen e mai nasol la ei ca in Ca. Din peste 50 de ramani care ii stiu doar la 1 ma pot gandii care se apropie de ce spui tu dar tot nu te ajunge. In contrast, eu lucrez consultant pe contract, am 0 zile platite.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Publicitate

Mesajde coraampean » 16 Mar 2014, 22:42

capsunar scrie:
Nope, nu lucrez in contabilitate dar am cunostintze care se lupta cu cursurile, altzii pe bara si mi-au facut capul calendar pe deoparte cei care sant inca la scoala si sant convinshi ca toate portzile se vor deschide si de cealalta cei care sant pe bara. :)
4 saptamani de concediu din prima + alte 8 zile platite suna foarte bine (sanatoriu) probabil la guvern, fazta de 2 si din cand in cand 3 saptamani care sant in general pe la mine. Orarul flexibil pe la majoritatea unde am fost eu vine cu obligatzia sa fii prezent "core hours" cel mai bine am vazut obligatzia sa fii intre 10AM -3PM. Partea proasta e ca o sa ramai cam blocata in jobul asta fara posibilitazi de manevra iar daca e la guvern esti prost vazut cand vrei sa te mutzi la corporatzii exact datorita pretentziilor de vacantza si faptului ca se stie ca nu se munceste. Partea buna, felicitari pt jobul de exceptzie si enjoy as long as you can.
Maj joburilor in SUA au 2 saptamani, in gen e mai nasol la ei ca in Ca. Din peste 50 de ramani care ii stiu doar la 1 ma pot gandii care se apropie de ce spui tu dar tot nu te ajunge. In contrast, eu lucrez consultant pe contract, am 0 zile platite.

Multumesc pt felicitari :). Da, orarul variabil vine la pachet cu conditia de a fi prezent la birou intre 9h30 si 15h30, exceptand perioada de lunch ( tot variabila). Pranzul poate fi luat intre 11h30 si 13h30, minim 45 de min si maxim 2h. Mai sunt si 2 pauze platite de 15 min fiecare. Lunch-ul nu este platit. Concediul de maternitate se poate lua pt 2 ani, primul an platit de RQAP cu diferenta de pana la 93 % platita de asigurarea de salariu de la serviciu, iar al 2 an, neplatit.

Din fericire, marile companii si cabinetele contabile nu mai cred in mitul acelor "ronds-de-cuir" care "nu lucreaza" pt ca s-au impus noile politici de angajare si training ale functionarilor publici federali / provinciali. In plus, mai sunt si cei care au plecat, sau ceea ce transpare din ofertele de munca guvernamentale: angajatilor li se aplica reguli foarte stricte de evaluare a randamentului. Se fac aproape numai angajari temporare, cu contract, pt a putea fi dati afara mai usor daca nu dau randament. Sunt pe cale de disparitie posturile permanente.

"Rendement au travail
Vous devez rencontrer le niveau de rendement requis pour la nomination au poste à doter.
Votre niveau de rendement sera vérifié avant la nomination.
(...)
Exigence(s) de dotation – Essentielle(s)
Niveau de rendement : Les candidats ayant déjà travaillé au CARQ et qui n’ont pas été versés au répertoire de rappel suite à leur évaluation de rendement ne sont pas admissibles à ce processus de sélection. "

Li se dau foarte multe dosare si li se cere rezolvarea intr-un timp cat mai scurt, astfel incat, nu prea iti permiti, chiar daca teoretic ai lunch-ul de 2h si alte pauze, nu cred ca sunt multi care prefera sa stea 2h la masa. Ii mai incarca si cu foarte multe formatiuni (in fiecare saptamana cel putin 7h, uneori chiar mai mult, timp in care dosarele "asteapta" sa fie tratate). Asa ca, trebuie sa lucrezi dupa program ca sa-ti recuperezi orele petrecute la formatiuni si reuniuni de echipe, de directii etc. Esti platit si obligat sa te prezinti la formatiuni pt ca in fiscalitate - comptabilitate se schimba in fiecare an procedurile.

Nu ramai stocat intr-un astfel de job. Cam orice cabinet contabil cu renume sau companie are nevoie de cel putin un contabil / tehnician contabil care a lucrat in sistem pt a stii cum sa-l exploateze...

Iar la intern, este destul de mare mobilitatea: au foarte multe posturi libere la care, cerinta primordiala, este sa fi trecut examele (Conseiller en gestion des ressources humaines, Agent de la gestion financière, Agent de recherche et de planification socioéconomique care au mai multe pozitii: junior, de complexitate superioara si expert ) si sa ai studiile cerute. Cerinta de a avea BAC en administration des affaires sau droit este din ce in ce mai des intalnita. In plus, cei de la HR pot sa verifice rezultatele tale, daca ai dat sa nu randament si nu se poate sa nu iti indrepti cariera spre ceea ce iti place sa faci.
Le paradis terrestre est où je suis...
coraampean
Imi place aici si raman...

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 14 ori

Mesajde silviu26 » 12 Apr 2014, 02:20

Imi poate spune cineva daca se poate merge la interviu, printre altele, si cu un certificat de contabilitate, respectiv un curs de 60 ore acreditat de Ministerul Muncii si Ministerul Educatiei, curs facut la o Casa de Cultura? Si daca da, ce sanse sunt sa ajungi contabil in Quebec cu un astfel de curs? Probabil ca aceste informatii le-as fi gasit pe acest forum dar sunt presat de timp!
Multumesc anticipat celor care-mi vor raspunde!
DCS - 28.11.2011 Viena
Cec incasat - 28.05.2012
OUV - 06.06.2012
silviu26
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 2 ori

Mesajde coraampean » 27 Apr 2014, 16:28

silviu26 scrie:Imi poate spune cineva daca se poate merge la interviu, printre altele, si cu un certificat de contabilitate, respectiv un curs de 60 ore acreditat de Ministerul Muncii si Ministerul Educatiei, curs facut la o Casa de Cultura? Si daca da, ce sanse sunt sa ajungi contabil in Quebec cu un astfel de curs? Probabil ca aceste informatii le-as fi gasit pe acest forum dar sunt presat de timp!
Multumesc anticipat celor care-mi vor raspunde!

La prima intrebare nu stiu ce sa zic... sunt prea multe necunoscute in ecuatie ca sa poata cineva raspunde. Intrunesti punctajul ? Ai o diploma universitara in alt domeniu?

Pentru a fi contabil in Qc se cere nivel BAC (adica facultate), deci nu cred ca poti lucra direct contabil daca nu ai BAC...depinde cu ce iti va evalua MICC diploma. Desi, daca ai 60h, mi se pare ca e nivel DEP. Ai putea sa lucrezi aide-comptable (nivel DEP - diploma de studii profesionale), commis comptable (DEP, AEC sau DEC), tehnician contabil (AEC, DEC, BAC).

Daca te referi la expert contabil (CPA - comptable professionnel agrée), nu poti sa lucrezi in QC decat daca iti evaluezi diploma de facultate la MICC si apoi o echivalezi la o universitate in functie de cerintele ordinului CPA. http://ocaq.qc.ca/devenir-ca/professionnels-formes-a-letranger.html.
Le paradis terrestre est où je suis...
coraampean

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 14 ori

Re: Pentru contabili-economisti proaspat emigrati

Mesajde Ashavoda » 13 Feb 2015, 20:35

Salutari,

Readuc topicul la viata cu o intrebare. Vreau sa devin CPA si ma intreb, care ar fi cel mai bun job pentru mine pe perioada scolii? Acum lucrez intr-un cabinet contabil si am ales ca sa lucrez aici, pe bani putini, pentru ca am zis ca aici invat meserie. Incep insa sa am dubii daca a fost alegerea buna... Nu am lucrat niciodata ca si contabil intr-o companie mare dar ma gandesc ca acolo sunt mai multe oportunitati. Ce parere aveti? E mai bine intr-un cabinet contabil sau o companie mare?

Multumesc
Ashavoda
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Re: Pentru contabili-economisti proaspat emigrati

Mesajde cpitis » 18 Iun 2015, 07:50

Salutare,

oare trebuie sa ader la CPA ca sa lucrez in contabilitatea bancara ? Stie cineva ?
Multumesc !
D1 : 03 Mart 2013
IV : 24 Aug 2016
VIZA : 21 Sept 2016
Montreal : 27 Oct 2016
cpitis

A multumit: 3 ori
I s-a multumit: 9 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Joburi si cariera