• Publicitate

You and your work - serviciul tau

Ne petrecem o buna parte din viata muncind. Cum gasim jobul optim pentru noi in Canada? Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de oferte si cautari de joburi. Va rugam postati astfel de anunturi in rubrica potrivita localitatii careia i se adreseaza.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri de muncă în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre joburi si carieră în Canada).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri de muncă folosiți rubrica locală din zona unde se află angajatorul sau solicitantul respectiv.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

You and your work - serviciul tau

Mesajde Stelian » 25 Oct 2005, 15:41

1. <a href="#def"> DEFINITII: full-time / part-time / permanent / casual </a>
2. <a href="#con"> Concediul platit in Canada </a>
3. <a href="#zile"> Sarbatori legale platite </a>
4. <a href="#plasare"> Plasare vs. Angajare vs. Headhunter </a>

<a name="def"></a>
DEFINITII: full-time / part-time / permanent / casual
Codul Muncii in orice Provincie – Employment Standards Act – stabilileste numai numarul maxim de ore lucrate pe saptamana (44 in Ontario) peste care patronul trebuie sa plateasca “overtime�? – odata si jumatate sau dublu in sarbatorile legale. Nu se face nici o referire in aceasta lege privind minimum orelor de lucru.
Numarul de ore lucrate pe saptamana care face deosebirea intre full-time si part-time e diferit pentru Statistics Canada (sub 30 ore e socotit part-time) sau Workers Compensation Board (sub 32 ore e socotit part-time).
In general, salariatii lucreaza sub conditiile unui contract general care se aplica identic in privinta beneficiilor si altor conditii tuturor salariatilor. In companiile cu sindicat – union – contractul general se negociaza de catre sindicat pentru toti salariatii.
Un angajat cu un contract specific poate fi considerat self-employed si e tratat cu totul diferit de un salariat obisnuit, in special privind deducerile pe statul de plata – payroll.
Salariatul care a lucrat peste 12 luni, fara un contract specific cu firma, se considera permanent spre deosebire de un salariat casual care a lucrat o perioada mai scurta. Chiar si un salariat care lucreaza sub 30 ore/saptamana, dupa un an devine un salariat permanent part-time.

<a name="con"></a>
Concediul platit in Canada

Salariul (pe ora sau pe an) include intotdeauna minimum doua saptamani de concediu platit. Legea cere 2 saptamani, firmele pot sa mareasca durata concediului functie de vechimea in companie sau alte considerente.
Asta inseamna ca salariatii cu ora, dupa un an lucrat la firma, vor primi salariul care li se cuvine pe doua saptamani in care nu trebuie sa mearga la lucru. Daca vacanta trebuie luata mai devreme decat un an, numarul de zile si banii de concediu se calculeaza proportional cu timpul lucrat pana atunci.
Firma e datoare sa inceapa sa puna intr-un cont separat bani reprezentand 4% din salariu pentru fiecare saptamana lucrata ca sa poata plati salariatul atunci cand acesta ia vacanta.
Conform legii in calculul sumei de plata la concediu intra urmatoarele elemente:
* regular earned wages, as well as commissions
* bonuses and gifts that are non-discretionary or are related to hours of work, production or efficiency
* allowances for room and board
* overtime pay
* public holiday pay
* termination pay
vezi: http://www.settlement.org/sys/link_redi ... id=1001735

Pedepsele pentru firme sau patron sunt substantiale pentru incalcarea codului muncii - Employment Standard Act.
132. A person who contravenes this Act or the regulations or fails to comply with an order, direction or other requirement under this Act or the regulations is guilty of an offence and on conviction is liable,
(a) if the person is an individual, to a fine of not more than $50,000 or to imprisonment for a term of not more than 12 months or to both;
(b) subject to clause (c), if the person is a corporation, to a fine of not more than $100,000; and....vezi la :
http://www.e-laws.gov.on.ca/DBLaws/Stat ... .htm#BK189
O lista de telefoane si adrese unde poti sa te interesezi in mod confidential si sa-ti faci dreptate gasesti la: http://www.settlement.org/sys/link_redi ... id=1001735

<a name="zile"></a>
Sarbatori legale platite

Salariatii au dreptul la 8 sarbatori nationale platite in cursul unui an calendaristic. Acestea sunt : New Year’s day, Good Friday, Victoria day, Labour day, Thanksgiving day, Christmas day and Boxing day.
Salariatii pot beneficia de acest drept indiferent daca sunt full-time, part-time, permanent sau cu contract limitat, studenti si, in general indifferent cate zile au deja lucrate.
Regula de mai sus se aplica numai partial unor anumite profesii, cum ar fi cei care prepara mancarea in restaurante, cei care lucreaza in hoteluri, in muzee, stadioane, adica cei care lucreaza pentru firme care trebuie sa fie deschise in aceste zile. Salariul pentru aceste zile trebuie sa fie 1 ½ din salariul obisnuit.
Regula de mai sus NU se aplica de loc altor profesii, cum ar fi muncitorii sezonieri (mai putin de 16 saptamani) in hoteluri, moteluri, restaurante si punte turistice, soferii de taxi, studenti in tabere de copii, ghizi de vanatoare si pescuit, vanzatori platiti din commision, muncitori care supravegheaza sau repara bazine publice de innot, lucratori in gradini parcuri publice, muncitori in constructii care primesc un bonus pentru acele zile, superintendenti de blocuri de apartamente, pompieri si agenti de real estate.
Detalii poti gasi la http://www.gov.on.ca/LAB/english/news/2005/05-51b.html
sau poti chema biroul Ministerului Muncii in Ontario (similar in alte Provincii) la telefonul special privind zilele de vacanta 416.326.7160 sau toll free la 1.800.531.5551

<a name="plasare"></a>
Plasare vs. Angajare vs. Headhunter

O agentie de plasare sau angajare - employment agency - e o firma particulara care cauta sa plaseze salariati la diverse companii. In general, o companie recurge la serviciile unei agentii de plasare cand nu poate gasi pe cineva potrivit pentru post sau cand nu vrea sa primeasca prea multe cereri de angajare - resumes.
Cele mai multe agentii de plasare canadiene primesc un comision (cca 10-20% din salariul celui angajat) de la intreprinderea care angajajeaza, altele (in majoritate in USA si in numar mic in Canada) de la individul care vrea sa se angajeze. Din motivul de mai sus, agentia de plasare e interesata numai in profesiile/meseriile care au cautare, altfel te refuza politicos.
Cu exceptia posturilor care sunt comnicate numai unei agentii de plasarea cel care cauta de lucru poate sa faca acelasi lucru (search, resume, interviu, negociere salariu, etc) de unul singur.
O agentie de angajare e diferita de cea de plasare pentru ca actioneaza ca intermediar intre salariati si companie. Asta inseamna ca nu esti angajat full-timede catre companie cu toate beneficiile aferente (ajutor de somaj, asigurarea medicala, pensie, etc). Agentia are un contract separat cu lucratorul. Ea primeste banii de la companie, plateste lucratorul si face un profit. Toti castiga in situatia asta cu exceptia lucratorului. Legea protejeaza lucratorul in situatia asta, il considera salariat obisnuit (anuleaza contractul) si agentia sau compania trebuie sa-i ofere beneficii. O alta forma legala ar fi ca lucratorul sa indeplineasca conditiile de self-employed si sa poata sa-si deduca la impozit o serie de cheltuieli.
Asa numitele “vanatoare de capete�? - headhunters, executive search firms - sunt agentii specializate pentru posturi mai inalte (peste $100,000/an). Ele sunt platite de companii in cautare de personal cu inalta calificare. Compania plateste in avans un comision (cca 30% din salariul postului) agentiei, chiar daca aceasta nu va gasi persoana pentru post. Headhunters abordeza pe cei angajati deja care au dovedit rezultate excelente la alte companii, dar vor folosi si resume-uri ale unor noi veniti. Trebuie sa ai un dosar bine pus la punct, cu recomandari de la firme recunoscute.
A little knowledge is a dangerous thing
Stelian
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde ginutzaginutza » 26 Oct 2011, 11:57

Ceea ce ai spus tu, cred ca se aplica doar pentru Ontario, deoarece aici, la noi, la Quebec :D , este mai ''special'' :D
In sensul ca:
- norma de lucru difera de la un domeniu la altul. Spre exemplu, cel care lucreaza pentru guvern, are norma de 37,5 ore / saptamana, fiind considerata norma intreaga. In general, norma este de 40 ore/saptamana, dar poate sa fie si de 55, sau 60, fara sa fie considerat over time ce depaseste 40 ore (ma refer la domeniile unde norma este stabilita la 50 sau mai mult).
- precizarea cum ca ''firma este datoare....'' este un pic ambigua pentru cineva care se pregateste sa vina in Canada. Vor crede ca toate firmele platesc concediul. :lol:
La noi, la Quebec :D , cei care lucreza la guvern au un procent de 4%, 6% (depinde de vechimea in munca) pentru concediu, dar acest procent nu este retras din salariul omului, ci firma respectiva plateste concediul. Pe cand, pentru cel care lucreaza la patron, isi plateste singur concediul. Adica faimosii 4% vor fi retinuti din salariul omului. :cry:
La fel si pause café sau zilele de concediu medical oferite pe an. Nu toate firmele acorda pause café (nici nu sunt obligate sa acorde, este la buna lor atitudine). Fiecare muncitor are dreptul la o zi libera pe luna pentru probleme personale/medicale. Diferenta este ca la firmele private, ziua respectiva nu este platita, pe cand la stat, zilele respective sunt platite. Unele firme de stat pot acorda cate o zi pentru fiecare luna, altele (tot de stat) pot acorda un total de 7 pana la 9 zile medicale pe an, platite. Partea buna este ca, daca nu ti le-ai consumat, la sfarsitul anului, primesti un cec aparte pentru zilele respective.
Daca continui sa postezi despre Ontario, am sa incep sa pun in balanta pro si contra Ontario vs Québec si cine stie, imi schimb locatia :?
In orice caz, merita ca fiecare sa posteze astfel de informatii despre provinciile unde ''traiesc''. :D
ginutzaginutza

A multumit: 25 ori
I s-a multumit: 35 ori

Mesajde rux13 » 26 Oct 2011, 12:17

ginutzaginutza scrie: Fiecare muncitor are dreptul la o zi libera pe luna pentru probleme personale/medicale. Diferenta este ca la firmele private, ziua respectiva nu este platita, pe cand la stat, zilele respective sunt platite. Unele firme de stat pot acorda cate o zi pentru fiecare luna, altele (tot de stat) pot acorda un total de 7 pana la 9 zile medicale pe an, platite.

Zilele medicale pot fi platite si de companii private - nu sunt o particularitate doar a companiilor guvernamentale.

ginutzaginutza scrie: Partea buna este ca, daca nu ti le-ai consumat, la sfarsitul anului, primesti un cec aparte pentru zilele respective.

Asta iar depinde de la o companie la alta.
In cazul meu am 10 zile pe an pe care am dreptul sa le iau numai pentru situatii neprevazute - de genul am facut gripa si nu pot sa ma scol din pat. Este descurajat sa-ti iei o zi in fiecare luna. Zilele care raman la sfarsitul anului se transfera anului urmator (se cumuleaza), astfel incat angajati cu multa vechime ajung sa acumuleze si 100 zile med. Sunt utile daca te izbeste o boala lunga si trebuie sa stai acasa luni de zile. Daca parasesti cumpania (pleci, te dau afara, iesi la pensie) zilele care nu au fost utilizate se pierd.
rux13
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 71 ori
I s-a multumit: 82 ori

Mesajde ginutzaginutza » 27 Oct 2011, 16:59

Nu te contrazic, asa o fi, daca tu spui. Ce sa zic, ai avut noroc sa lucrezi la o firma privata unde Codul Muncii se respecta cat-de-cat.
Referitor la dreptul cuiva de-a-si lua o zi pe luna, neplatita, este stipulat in Codul Muncii. Firmele de stat TOATE platesc ziua respectiva, dintre cele private, doar unele. Ca se descurajeaza luatul unei zile pe luna la firma unde lucrezi tu, asta face parte din politica firmei. Codul Muncii spune clar ca un angajat are DREPTUL sa-si ia o zi pe luna pentru probleme medicale, care insa nu va fi platita.
Daca iei la puricat Codul Muncii, ai sa te uimesti cand vei constata cate firme particulare nu respect drepturile muncitorului.
Daca patronul tau respecta mai mult de 75%, atunci considera-te fericita :D. Eu, una, m-am lamurit :roll:
ginutzaginutza

A multumit: 25 ori
I s-a multumit: 35 ori

Mesajde rikkyy » 27 Oct 2011, 17:10

ginutzaginutza scrie:Daca iei la puricat Codul Muncii, ai sa te uimesti cand vei constata cate firme particulare nu respect drepturile muncitorului.
Daca patronul tau respecta mai mult de 75%, atunci considera-te fericita :D. Eu, una, m-am lamurit :roll:

Drepturi la nivelul Europei anilor 50. :lol:
rikkyy
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 8 ori

Mesajde rux13 » 28 Oct 2011, 10:19

ginutzaginutza scrie:Nu te contrazic, asa o fi, daca tu spui. Ce sa zic, ai avut noroc sa lucrezi la o firma privata unde Codul Muncii se respecta cat-de-cat.
Referitor la dreptul cuiva de-a-si lua o zi pe luna, neplatita, este stipulat in Codul Muncii. Firmele de stat TOATE platesc ziua respectiva, dintre cele private, doar unele. Ca se descurajeaza luatul unei zile pe luna la firma unde lucrezi tu, asta face parte din politica firmei. Codul Muncii spune clar ca un angajat are DREPTUL sa-si ia o zi pe luna pentru probleme medicale, care insa nu va fi platita.
Daca iei la puricat Codul Muncii, ai sa te uimesti cand vei constata cate firme particulare nu respect drepturile muncitorului.

Cred ca la mine se respecta 100% codul muncii. Am spus ca zilele medicale platite nu le iei daca nu esti bolnav. Altfel probabil ca pot sa-mi iau o zi libera ori din vacanta ori fara plata. Am lucrat pana acum la doua companii private si toate drepturile de care vorbesti tu sunt respectate. S-ar putea ca la firmele mici sa se intample ce spui tu.
rux13
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 71 ori
I s-a multumit: 82 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Joburi si cariera