• Publicitate

Meserii/profesii in Canada

Ne petrecem o buna parte din viata muncind. Cum gasim jobul optim pentru noi in Canada? Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de oferte si cautari de joburi. Va rugam postati astfel de anunturi in rubrica potrivita localitatii careia i se adreseaza.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri de muncă în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre joburi si carieră în Canada).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri de muncă folosiți rubrica locală din zona unde se află angajatorul sau solicitantul respectiv.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Mesajde julik » 05 Apr 2012, 15:06

inahd scrie:
julik scrie:Buna! Am terminat colegiu - profil geodezie, specializarea cadastru si ulterior am mai facut si facultatea de masuratori terestre si cadastru. Imi puteti spune, din cei care sunteti deja in Canada, daca am sanse sa imi gasesc de lucru in aceasta profesie? . . . topografie-cadastru? . . . In Quebec am vreo sansa? Va multumesc!

Teoretic toti au o sansa..practic, trebuie sa incepi de la zero (scoala facuta aici)...daca vrei sa muncesti in domeniu.
Am un prieten care a facut silvicutura, si lucreaza ceea ce vrei tu sa faci, la o primarie. Dar a trebuit sa faca scoala din nou aici.
Bafta

Sa fie!!!!...Multumesc pentru urari!!! Prietenul tau ce specilizare a facut, la silvicultura? Unde a terminat, in Romania? In ce oras? Ideea e ca noi am terminat la profil GEODEZIE, specializarea Cadastru. In total avem 7 ani de studii pe aceasta specializare.....Nu avem sansa sa echivalam din studii, in asa fel incat sa mai dam doar cateva diferente? Oare daca facem rost de la cele 2 facultati de programele analitice la materiile de specialitate, le traducem, nu ne ajuta? ... Si inca ceva: sunt sanse sa gasim de lucru in domeniu? ... Si cam cat se castiga? :roll: :?
DCS:14.11.2011
OUV/ACC:20.04.2012
Perm 124:16.06.2014
Intv: 10.11.2014; 8.30
D2: 26.11.2014
julik
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 1 data

Publicitate

Mesajde inahd » 09 Apr 2012, 10:08

julik scrie:
inahd scrie:
julik scrie:Buna! Am terminat colegiu - profil geodezie, specializarea cadastru si ulterior am mai facut si facultatea de masuratori terestre si cadastru. Imi puteti spune, din cei care sunteti deja in Canada, daca am sanse sa imi gasesc de lucru in aceasta profesie? . . . topografie-cadastru? . . . In Quebec am vreo sansa? Va multumesc!

Teoretic toti au o sansa..practic, trebuie sa incepi de la zero (scoala facuta aici)...daca vrei sa muncesti in domeniu.
Am un prieten care a facut silvicutura, si lucreaza ceea ce vrei tu sa faci, la o primarie. Dar a trebuit sa faca scoala din nou aici.
Bafta

Sa fie!!!!...Multumesc pentru urari!!! Prietenul tau ce specilizare a facut, la silvicultura? Unde a terminat, in Romania? In ce oras? Ideea e ca noi am terminat la profil GEODEZIE, specializarea Cadastru. In total avem 7 ani de studii pe aceasta specializare.....Nu avem sansa sa echivalam din studii, in asa fel incat sa mai dam doar cateva diferente? Oare daca facem rost de la cele 2 facultati de programele analitice la materiile de specialitate, le traducem, nu ne ajuta? ... Si inca ceva: sunt sanse sa gasim de lucru in domeniu? ... Si cam cat se castiga? :roll: :?

Multe intrebari, incerc sa la raspund pe rand:
1) a facut silvicultura la Brasov...dar nu stiu ce profil.
2) Echivalarea- nu stiu cum sa-ti raspund: sa zicem ca se poate, dar ce faci cu ea. F greu gasesti de munca cu scoala din Ro pe CV.
3) A gasii de munca- sunt oferte dar trebuie sa fi aici.
4)Cam cat se castiga? Salariul pe care il are nu e relevant pt cineva care sta in Ro. Pentru a vedea daca castiga mult sau putin , trebuie sa compari cu ceea ce vrei sa faci aici in Canada.Daca te gandesti sa strangi bani si apoi sa pleci inapoi in Ro, eu zic sa nu vii.Aici marea majoritate a oamenilor au venit sa traiasca, nu sa stranga bani.(Cat castigi e una din intrebarile care nu se pun, e ca si cum ai intreba o femeie cat ani are?)
inahd
Imi place aici si raman...

A multumit: 1 data

Mesajde razvanel » 09 Apr 2012, 10:35

Buna,
Ca si frizer sau coafor se gaseste de lucru in Canada?
Multumesc.
razvanel
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde julik » 09 Apr 2012, 13:28

[/quote]
Multe intrebari, incerc sa la raspund pe rand:
1) a facut silvicultura la Brasov...dar nu stiu ce profil.
2) Echivalarea- nu stiu cum sa-ti raspund: sa zicem ca se poate, dar ce faci cu ea. F greu gasesti de munca cu scoala din Ro pe CV.
3) A gasii de munca- sunt oferte dar trebuie sa fi aici.
4)Cam cat se castiga? Salariul pe care il are nu e relevant pt cineva care sta in Ro. Pentru a vedea daca castiga mult sau putin , trebuie sa compari cu ceea ce vrei sa faci aici in Canada.Daca te gandesti sa strangi bani si apoi sa pleci inapoi in Ro, eu zic sa nu vii.Aici marea majoritate a oamenilor au venit sa traiasca, nu sa stranga bani.(Cat castigi e una din intrebarile care nu se pun, e ca si cum ai intreba o femeie cat ani are?)[/quote]

Multumesc pentru raspunsuri....Nu, nu avem de gand sa venim in Canada pentru ca apoi, dupa cativa ani, sa ne intoarcem in Romania. Sub nici o forma! Noi plecam si cu cei doi copilasi ai nostri. Nu vrem sa ne batem joc de viitorul lor, si nici de al nostru. Referitor la salariu, era o chestie pur informativa... Avand in vedere ca plecam si cu copiii, am considerat ca e necesar sa acumulez cat mai multe informatii, inclusiv informatii legate de venitul pe care il putem castiga pentru a le putea crea conditii cat mai bune copiilor. Suna pompos, dar nu e.... Om trai si om vedea! (mai am inca o curiozitate: daca a terminat la Brasov, sigur a facut una din materii cu renumitul domn profesor CHITEA . ...) :lol:
julik
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde julik » 09 Apr 2012, 13:30

Aurelia Sirbu scrie:

Nimeni nu-ti poate raspunde cu precizie la aceasta intrebare, pentru ca nu poti sti pina cind nu-ti cauti de lucru in domeniu. Faptul ca altcineva cu un parcurs identic (greu, nu?) si-a gasit sau nu un post corespunzator nu-ti poate folosi nici macar ca detaliu, fiindca drumul fiecaruia este unic.

Incearca sa relativizezi opiniile celorlalti (inclusiv a mea, normal! :lol: ), ca sa nu te descurajezi absolut gratuit sau ca sa nu-ti faci iluzii degeaba.

Curaj, va fi bine! :wink:

Stiu ca va fi bine!!!!! :D Multumesc pentru sfaturi!!! :roll:
julik
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde inahd » 09 Apr 2012, 14:05

julik scrie:
Aurelia Sirbu scrie:

Nimeni nu-ti poate raspunde cu precizie la aceasta intrebare, pentru ca nu poti sti pina cind nu-ti cauti de lucru in domeniu. Faptul ca altcineva cu un parcurs identic (greu, nu?) si-a gasit sau nu un post corespunzator nu-ti poate folosi nici macar ca detaliu, fiindca drumul fiecaruia este unic.

Incearca sa relativizezi opiniile celorlalti (inclusiv a mea, normal! :lol: ), ca sa nu te descurajezi absolut gratuit sau ca sa nu-ti faci iluzii degeaba.

Curaj, va fi bine! :wink:

Stiu ca va fi bine!!!!! :D Multumesc pentru sfaturi!!! :roll:

Nu am spus nimic despre salariu, pt ca el ,(salariul) ,e in functie de experientza. El acum castiga un anumit nr de dolari pe ora. Daca va spun cat, o sa luati acel numar, ca numar de referintza, si daca nu o sa gasiti la fel,poate ca va demoralizati. De acea, e cel mai bine, de discutat atunci cand esti aici;sa va ganditi ce vreti sa faceti...pt ca vb romanesca: socoteala de acasa cu cea din targ nu e aceasi, se aplica de minune aici.
Multa bafta.
inahd

A multumit: 1 data

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Joburi si cariera