• Publicitate

Tehnologia industriei alimentare. Echivalare diploma.

Ne petrecem o buna parte din viata muncind. Cum gasim jobul optim pentru noi in Canada? Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de oferte si cautari de joburi. Va rugam postati astfel de anunturi in rubrica potrivita localitatii careia i se adreseaza.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri de muncă în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre joburi si carieră în Canada).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri de muncă folosiți rubrica locală din zona unde se află angajatorul sau solicitantul respectiv.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Mesajde gia2006 » 04 Iun 2010, 06:47

Prietena mea lucreaza in Toronto in ind alimentara. Nu stiu daca si-a echivalat diploma dar stiu ca si-a gasit destul de usor job in ind alimentara fara sa faca o zi de scoala in Canada. Acolo a valorat si experienta din Romania care aici in Québec nici nu vor sa o ia in calcul.
Deci stai linistita ca si acolo sunt job-uri si poate ca este mai usor decat aici unde trebuie sa faci si scoala ca sa reusesti sa intri in job.
Gia
17 iulie 2006, Montréal
gia2006
Imi place aici si raman...

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 5 ori

Publicitate

Mesajde nicula_cami » 17 Oct 2010, 13:03

mersi mult pt. informatii
nicula_cami
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Info

Mesajde Soulsaver » 10 Iun 2012, 18:04

gia2006 scrie:Noi am venit in 2006, si mie si sotului ne-au echivalat Genie Alimentaire.
Am terminat facultatea in Galati...pe atunci se numea Facultatea de industrii alimentare, tehnica piscicola ,,,, specializarea Tehnologia Produselor alimentare... si exact asa scrie pe echivalare,,, Transformation des aliments.

Genie Alimentaire
Transformation des aliments

Am auzit si eu de unii care cu ajutorul lui Carrfour blé lucreza pentru guvern...sincer nu imi vine sa cred... eu am lucrat pt guvern in Romania si sunt sigura ca nici aici nu e prea usor de ajuns.

Eu pe cine stiu ca a terminat Carrfour blé lucreza in fabrica,,,dar si acolo e bine.
Sotul meu de exemplu face un AEC Transformation des aliments la Collège Maisonneuve.
Este si asta o varianta!

O alta varianta,,,la université Laval Certificat en sciences et technologie des aliments
http://www.distance.ulaval.ca/fad/programmes/p0202w.htm

Ai putea sa imi spui cam in cat timp v-au echivalat studile si cum a decurs (usor sau greu ) . V-ati gasit joburi in domeniu ?
Soulsaver
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde gia2006 » 16 Aug 2012, 19:13

Cam 3 luni in 2007...acum nu stiu.
Sotul meu lucreaza in domeniu (cica ... ca doar nu e inginer aici) si asta abia dupa ce a terminat AEC. Fara sa faci studii aici cred ca este practic imposibil...doar sa ai o recomandare!!!
Dupa mine nu e un domeniu prea super...cati ingineri sau supervisori sunt intr-o fabrica? Si apoi ii au si ei pe ai lor care au prioritate...daca apare unul pe tine te taie de pe lista.
Fiecare cu sansa lui.
Eu mi-am schimbat meseria(am trecut la contabilitate) si am salariul mai mare ca sotul meu cu tot BAC-ul din Ro. :wink: si AEC in transformation des aliments facut aici.

Mult succes!
Sotul meu si-ar schimba si maine meseria dar nu stie ce sa faca!
Gia
17 iulie 2006, Montréal
gia2006

Mesajde lili.danu » 18 Sep 2012, 12:03

buna, exact cu asa diploma , duta evaluare au dat (bac en sience alimentaire)
lili.danu
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde gia2006 » 18 Sep 2012, 16:05

Noua in 2007 ne-au dat BAC en génie alimentaire. Si-au schimbat ideea intre timp?

Nu are importanta! Important e ca avem un BAC...si ce facem cu el?
Este printre voi cineva care chiar a folosit acea echivalare?

Mie mi-a folosit doar ca sa ma inscriu la colegiu dar la alt profil. :twisted:

Pentru ce ne-au dat atatea puncte daca nu au nevoie de diplomele noastre nu inteleg nici dupa 6 ani + de Canada.
Gia
17 iulie 2006, Montréal
gia2006

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Joburi si cariera