• Publicitate

Economisti-necontabili

Ne petrecem o buna parte din viata muncind. Cum gasim jobul optim pentru noi in Canada? Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de oferte si cautari de joburi. Va rugam postati astfel de anunturi in rubrica potrivita localitatii careia i se adreseaza.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri de muncă în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre joburi si carieră în Canada).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri de muncă folosiți rubrica locală din zona unde se află angajatorul sau solicitantul respectiv.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Mesajde dany_s » 16 Sep 2010, 12:26

Salut

Da, mi-am gasit la o banca destul de repede dupa (am avut chiar cateva oferte, dar am luat-o pe cea mai buna), au durat cam 2 luni cautari+interviuri+pana a inceput efectiv trainingul (bancile de multe ori, fac recurtare din timp si training-ul incepe deabea dupa cateva saptamani, poate si o luna, chiar si mai mult)

N-am stat mult insa, am gasit ceva care mi-a placut mai mult dupa, dar nu chiar in domeniu insa (ma rog, intra putin si in marketing dar eu nu am facut specializare in marketing).

Dar repet, am observat la interviuri nu numai oameni cu diplome tot canadiene dar si mai multe experienta in domeniu (ei eu aveam de la job la banca timp partial pe perioada stundetiei)
dany_s
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 4 ori

Publicitate

Mesajde mateimadk » 30 Sep 2010, 01:46

irisbvro scrie:Si eu tot economist sunt, am terminat economia comertului, turismului si serviciilor. Ce sanse am sa-mi gasesc ceva de lucru in domeniul turismului pe un post de conducere? Sau... trebuie sa incep de la munca de jos. Cel mai rau scenariu- camerista intr-un hotel :(
Multumiri celor care pot da un raspuns!

Aceeasi facultate am terminat-o si eu. Aici am lucrat doar ca agent ticketing in agentie. Dar m-am mutat in administratia centrala si am mai facut un master in Administratie publica. Chiar nu stiu cum va decurge interviul referitor la munca si specializare pentru ca am lucrat in ambele domenii in ultimii 5 ani.
Vom vedea peste 2 saptamani...
DCS 23.03.2010
interviu:14.10.2010
D2/CB 22.10/28.10.2010
FM/AM: 09/29.03.2011
Viza:20.05.2011
mateimadk
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde sweetcristiq » 30 Sep 2010, 19:00

dany_s scrie:Si eu sunt economist dar cu diploma (BAC) obtinut in Canada si cu experienta cautarii unui loc de munca dupa terminarea scolii.

In primul rand nu stiu cat din diploma vi se va recunoaste, sigur o parte da dar e posibil sa mai trebuiascasa faceti niste cursuri.

In domeniul asta (care e foarte vast) este extrem de importanta limba. De multe ori trebuie sa interactionezi cu clientii si atunci e esential sa vorbiti bine. Asta e primul lucru pe care m-as axa inainte de a veni aici, in locul vostru.

De lucru, se gaseste, cat de cat, insa de multe ori trebuie sa incepi cu o pozitie mai bazica, pt a intra in corporatie, si dupa 6luni/1an/2ani se poate aplica la intern (care e primul loc unde se afiseaza pozitii noi) in alte departamente. In domeniul bancar exemple de pozitii entry level ar fi: bank teller, customer service, collections, data entry etc. Astea se platesc intre 12 si 18$/ora depinzad de banca, experienta si locatie. Alta problema in domeniu este competitia acerba pe posturi, creata de criza economica. Eu cand am inceput cautarile de multe ori eram la interviuri cu oameni cu studii similare dar si multi ani de experienta, altii chiar cu mai multe studii si experienta pe deasupra.....nu-i usor, sau ma rog, nu era in 2008 ca despre atunci e vorba.

Daca aveti specializare, atunci puteti aplica pe specializarea respectiva si in alte industrii, nu numai cea bancara. Ca economist (fara o specializare anume) eu recomand foarte puternic sa faceti un master la o facultate canadiana. Va deschide MULTE porti dupa si inclusiv accesul la posturi mult mai bine platite, inclusiv in industria bancara, daca asta va place. Oameni cu BAC sunt destui pe piata joburilor, oameni cu master, mult mai putini.

ok...ideea este clara!!!! dar chestia ca sunt fff multi oameni cu BAC si mai bine e sa faci master----eu as spune ca ideea nu e chiar asa buna! poate ma gresesc, sa ma corectezi te rog!
pai, daca eu fac acum un master. l-am terminat cu bine! si....dupa, cine ma ia la munca cu master si cu zero experienta canadiana! si aici daca ai master esti privit din start ca o persoana care o sa pretinda la un salariu mai mare.....si nu crezi tu ca angajatorul o sa-l angajeze pe unul cu BAC si fara experienta? decat pe unul cu master si fara experienta?????

ce zici???? eu tot sunt in dubiu de fapt ce sa fac? master sau bacc? si ink o problema mare la ce universitate? tot ceva in domeniul administration sau mai vad eu..........
sweetcristiq
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde 2ANA » 05 Dec 2010, 16:08

Dany_s, ma intereseaza cele spuse de tine!
Eu lucrez in Ro in domeniul bancar si mi-as dori sa intru si acolo in acelasi domeniu. Spune-mi, te rog, ce ai avut cand ai fost acceptat prima data intr-o banca? Ma refer ca documente emise in Canada sau echivalate? Conteaza experienta din Ro? Nu visez job-uri marete, pt inceput chiar nu conteaza incadrarea, sa fie in domeniu si s aai posibilitatea de avansare, functie de perfectionarea ulterioara.
DCS: 12.2010
CSQ: 11.2012
D2_retransmis: 02.2013
UCI+AM: 04.2013
IV:
2ANA
Imi place aici si raman...

A multumit: 1 data

Mesajde mistik » 29 Dec 2010, 10:32

Buna,

Eu am terminat Facultatea de Management Economic ASE si apoi am urmat un master in Marketing si Comunicare in Afaceri tot la ASE. Din ultimul an de facultate si pana acum am lucrat ca support vanzari intro corporatie americana.

Ce sanse am sa imi echivalez diploma?

Ce documente mi se cer la angajare? Cum demonstrez experienta din tara?

Multumesc anticipat!
mistik
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 8 ori

Mesajde cristi-bn » 01 Ian 2011, 15:24

Buna, La Multi Anii pentru toti Romanii!!!
Economisti au o problema in CA. Aici iti echivaleaza facultatea la nivel de BAC, daca ai ceva master iti ehivaleaza ceva credite dar nun prea multe,
Ce e important daca vreti sa lucrati in Contabilitate-Economic, trebuie sa faceti in Ca. scoala, ca sa poti lucra in domenii apropiate, din cauza ca trebuie sa stii legile de aici care reglementeaza activitatile din domeniul Economic-Contabil.
Important e sa stiiti bine limba , iar echivalarile difera de la provincie la alta.
Bafta ,si Multi Anii Fericiti, oriunde ati fii.
CRIS_ BN-Edmonton
cristi-bn

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Joburi si cariera