• Publicitate

Putem gasi joburi in bancile din Canada?

Ne petrecem o buna parte din viata muncind. Cum gasim jobul optim pentru noi in Canada? Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de oferte si cautari de joburi. Va rugam postati astfel de anunturi in rubrica potrivita localitatii careia i se adreseaza.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri de muncă în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre joburi si carieră în Canada).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri de muncă folosiți rubrica locală din zona unde se află angajatorul sau solicitantul respectiv.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Putem gasi joburi in bancile din Canada?

Mesajde aissa » 16 Mar 2011, 23:26

Am mai intrebat si in subiectul de mai sus despre meserii, dar probabil nu e asa accesat....
Dintre toti ajunsi pe taramuri canadeze nu sunt si romani care sa lucreze in banci? Nu prea vad relatari despre astfel de posturi si sunt curioasa de ce? Nu e posibil de intrat sau joburile nu sunt interesante dpdv financiar?
Daca sunt si "bancheri" printre voi, a contat la angajare experienta bancara din Ro? Sau ce altceva (studii?) vi s-au cerut?

multumesc!
aissa
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Joburi in banci?

Mesajde Gator » 17 Mar 2011, 13:09

aissa scrie:Am mai intrebat si in subiectul de mai sus despre meserii, dar probabil nu e asa accesat....
Dintre toti ajunsi pe taramuri canadeze nu sunt si romani care sa lucreze in banci? Nu prea vad relatari despre astfel de posturi si sunt curioasa de ce? Nu e posibil de intrat sau joburile nu sunt interesante dpdv financiar?
Daca sunt si "bancheri" printre voi, a contat la angajare experienta bancara din Ro? Sau ce altceva (studii?) vi s-au cerut?

multumesc!

La banci se poate intra relativ usor ca teller, cu un training minimal. Pe urma mergi la ceva cursuri si poti deveni account manager, adica din aia care iti dau sugestii despre ce conturi sa-ti deschizi, cum si unde sa-ti pui banii, ce credite s.a.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 55 ori
I s-a multumit: 349 ori

Mesajde bursucina » 19 Mar 2011, 23:03

Eu lucrez in banca.Se intra fff usor.In Romania am facut dreptul, deci nu are nici o legatura experienta din tara, pemtru mine fiind zero. Ce anume te intreseaza?
bursucina
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

Mesajde TaniaC » 20 Mar 2011, 01:15

Salut Bursucina, ai putea sa ne spui care este salariul de intrare? Mersi
TaniaC
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde aissa » 20 Mar 2011, 02:08

Am ultimii 4 ani lucrati in banca (administrator credite) si m-ar interesa sa lucrez tot in domeniu, dar nevazand prea multe persoane scriind despre astfel de posturi mi-era neclar: nu se poate intra in sistem, sau salariile sunt mici si nu ii intereseaza pe oameni. Mai ales ca din cate spuneti voi se intra usor si nu iti cer experienta/studii in domeniu, nu trebuie sa aderi la vreun ordin, nu cer sa echivalezi diplome.... De aici nelamurirea mea, de ce nu se indreapta economistii (si nu numai) si spre acest sistem. :roll:
Avand in vedere ca cel putin inainte de criza salariile bancherilor din Ro erau peste media din tara, m-ar interesa cum sunt salariile in Ca in acelasi domeniu, sub/peste medie?
aissa
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde mony 2010 » 20 Mar 2011, 05:01

Buna Aissa, ne intalnim din nou :)...uite am gasit ceva aici
http://www.payscale.com/research/CA/Job ... ler/Salary
si http://www.payscale.com/research/CA/Job ... ger/Salary
si pe mine m-ar interesa domeniul bancar...poate ne mai ajuta cei care lucreaza in domeniu cu ceva informatii. Multumim mult!!!
DCS: long time ago
mony 2010
Moderator 'Romani in Germania'
Moderator 'Romani in Germania'

A multumit: 13 ori
I s-a multumit: 6 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Joburi si cariera