• Publicitate

Meseria de electrician

Ne petrecem o buna parte din viata muncind. Cum gasim jobul optim pentru noi in Canada? Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de oferte si cautari de joburi. Va rugam postati astfel de anunturi in rubrica potrivita localitatii careia i se adreseaza.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri de muncă în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre joburi si carieră în Canada).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri de muncă folosiți rubrica locală din zona unde se află angajatorul sau solicitantul respectiv.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Mesajde ciprianccc » 28 Mai 2011, 14:08

Eu personal am aplicat pt echivalare. Am lucrat ca subinginer electric.
M-am dus cu diplomele/cartea de munca in original la CCQ si acolo mi-au spus ca sint eligibil pt a scrie examenul.
acum
ciprianccc
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde marinescu simona » 05 Iun 2011, 17:05

Sotul meu are profesionala - electrician de mina si liceul profil electromecanic. Lucreaza ca electricial de 16 ani. Am gasit in materialele de pe employ qc faptul ca pt. a te inscrie la examenul de obtinere a certificatului, ai nevoie de 5000-8000 de ore de lucru. Intrebarea mea este daca aceste ore inseamna doar ce muncesti in qc, sau se pun si cele din Romania?
DCS 8.10.10
CSQ 15. 12.11
31.05/8.06 FM/AM
IV - 19. 12. 12
Zbor 18.01.13
marinescu simona
Imi place aici si raman...

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 2 ori

Mesajde maco » 05 Iun 2011, 19:40

marinescu simona scrie:Sotul meu are profesionala - electrician de mina si liceul profil electromecanic. Lucreaza ca electricial de 16 ani. Am gasit in materialele de pe employ qc faptul ca pt. a te inscrie la examenul de obtinere a certificatului, ai nevoie de 5000-8000 de ore de lucru. Intrebarea mea este daca aceste ore inseamna doar ce muncesti in qc, sau se pun si cele din Romania?

Da, se pun si orele lucrate in Romania.Sotului meu i-au fost destui 5 ani de lucru ca si electrician in Romania ca sa se poata prezenta direct la examen.
maco
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde mihaialex030405 » 05 Iun 2011, 22:50

marinescu simona scrie:Sotul meu are profesionala - electrician de mina si liceul profil electromecanic. Lucreaza ca electricial de 16 ani. Am gasit in materialele de pe employ qc faptul ca pt. a te inscrie la examenul de obtinere a certificatului, ai nevoie de 5000-8000 de ore de lucru. Intrebarea mea este daca aceste ore inseamna doar ce muncesti in qc, sau se pun si cele din Romania?

Alea din Romania, dar trebuiesc dovedite prin cartea de munca.
Mie imi mai lipseau vreo 2000, si l-am rugat pe seful meu (quebecos) sa-mi dea o hartie care sa spuna ca fac (si) munca de electrician. A mers si am fost acceptat direct la examenul de "compagnon" (un fel de maistru electrician).
Totusi...sa n-ai impresia ca examenul e usor...pe langa intrebarile stricte de electricitate, sunt o gramada de intrebari de legislatie (de fapt majoritatea intrebarilor), iar astea nu poti sa le stii din Romania, trebuiesc invatate aici.
Dar, nu e nici imposibil... :lol: :lol:

Mult succes !!
mihaialex030405
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde marinescu simona » 13 Iun 2011, 01:45

Va multumesc foarte mult pentru lamuriri.
Cautand informatii despre cum se obtine certificatul de calificare am gasit Guide d apprentissage pour la qualification en electricite. Intrebarea mea este daca trebuie completate acele formulare, cine le completeaza si cum dovedesti ca stii sa faci toate acele lucrari. Este de ajuns doar cartea de munca din RO sau e de ajutor si fisa postului din RO unde sunt scrise toate acele atributii.
Imi puteti spune, va rog, daca mai trebuie si alte acte duse din RO? Nu am gasit inca ce trebuie sa contina dosarul. Multumesc!
DCS 8.10.10
CSQ 15. 12.11
31.05/8.06 FM/AM
IV - 19. 12. 12
Zbor 18.01.13
marinescu simona

A multumit: 6 ori

Mesajde sailor » 16 Iun 2011, 10:52

sefu aterizeaza aici,si apoi te apuci de hartii si mai apoi vei muncii
aici se aplica:
Lumea e o jungla
Oamenii e fiare
Actele "vorbeste"
Scapa cine moare
este doi modele de electrician,unul de constructii si unul industrial
Vino cu o hartie de la ultima companie din Romania care sa ateste ca ai lucrat la ei ca exemplu 10aniX11luni/anX160 h/luna
hartia sa fie de la HR-personal cu stampila,sa apara in ea o adresa ,un site al companiei din care sa vada ca are profil industrial sau de constructii ,o semnatura a unei persoane- manager,director de personal care eventual poate fi contactat
Tot in foaia asta baga si fisa postului,task-urile care le aveai
bobinai,reparai,concepeai,troubleshooting si alte figuri de automatizari si electricitate
aceasta hartie o vei traduce aici si te va ajuta sa sari peste peroada de aprenticeship
venind aici iti vei echivala studiile si mai apoi cu un dosar trimis la comisii si mult tutun te vor anunta ca esti apt sa dai examen
si nu in ultimul rand taxele
sa traiti bine ... in CA
sailor

A multumit: 9 ori
I s-a multumit: 1 data

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Joburi si cariera