• Publicitate

Joburi in Telecom

Ne petrecem o buna parte din viata muncind. Cum gasim jobul optim pentru noi in Canada? Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de oferte si cautari de joburi. Va rugam postati astfel de anunturi in rubrica potrivita localitatii careia i se adreseaza.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri de muncă în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre joburi si carieră în Canada).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri de muncă folosiți rubrica locală din zona unde se află angajatorul sau solicitantul respectiv.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Joburi in Telecom

Mesajde LauraL » 06 Feb 2012, 11:10

Poate sa ma ajute cineva cu niste recomandari in vederea obtinerii unui job (chiar si entry level gen customer service representative) la una din cele 3 mari companii din Canada: Rogers, Bell sau Telus? (cu precadere prima)

Mare parte din experienta mea de munca este intr-o companie mare de telecom din Romania si asta imi doresc sa fac si aici, insa pare-se ca oricat am aplicat si am personalizat cv-ul si cover letter-ul nu am obtinut pana acum niciun raspuns din partea lor (cei trei mentionati mai sus). Stiu ca se merge mai mult pe networking, am apelat deja la toate cunostintele, dar nimeni din cei abordati nu are "inside connections" - asa ca am zis sa apelez si la forum, poate am mai mult noroc asa :)

Daca va fi cazul, voi trimite mai multe detalii pe privat in ce priveste experienta mea de munca.

Multumesc si astept cu interes orice sfat/recomandare.
A journey of a thousand miles begins with a single step - Lao Tzu
LauraL
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde xplaur » 06 Feb 2012, 19:06

Ai incercat sa faci o scoala ceva in domeniu, care sa-ti asigure un contact direct in perioada de practica cu companiile vizate de tine? Intreb pentru ca uneori rezolvarea vine de acolo de unde te astepti mai putin!
Bafta multa si sa-ti ajute Domnul sa gasesti ceea ce cauti!
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 391 ori
I s-a multumit: 151 ori

Mesajde LauraL » 06 Feb 2012, 19:10

xplaur scrie:Ai incercat sa faci o scoala ceva in domeniu, care sa-ti asigure un contact direct in perioada de practica cu companiile vizate de tine? Intreb pentru ca uneori rezolvarea vine de acolo de unde te astepti mai putin!
Bafta multa si sa-ti ajute Domnul sa gasesti ceea ce cauti!

Am fost la University of Toronto si diploma mea de licenta este recunoscuta integral, mi-au spus ca este echivalentul unei Bachelor's Degree in Economics in Canada si voi primi dovada de la ei undeva in martie.

Vreau sa fac si niste cursuri in domeniul care ma intereseaza, insa dupa ce ma angajez, practic sa obtin un certificat canadian in sales&management, dureaza aproximativ 4 luni si costa cam $1500.

Dar acum important este job-ul si apoi perfectionarea in domeniu, baza o am deja, diploma fiind recunoscuta.
LauraL
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde Radu7777 » 07 Feb 2012, 05:51

xplaur scrie:Ai incercat sa faci o scoala ceva in domeniu, care sa-ti asigure un contact direct in perioada de practica cu companiile vizate de tine? Intreb pentru ca uneori rezolvarea vine de acolo de unde te astepti mai putin!

lol, asta ar mai lipsi, sa ai nevoie de scoala ca sa raspunzi la telefon ... :lol:
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

I s-a multumit: 3 ori

Re: Joburi in Telecom

Mesajde comisaru » 07 Feb 2012, 07:51

LauraL scrie:Poate sa ma ajute cineva cu niste recomandari in vederea obtinerii unui job (chiar si entry level gen customer service representative) la una din cele 3 mari companii din Canada: Rogers, Bell sau Telus? (cu precadere prima)

Mare parte din experienta mea de munca este intr-o companie mare de telecom din Romania si asta imi doresc sa fac si aici, insa pare-se ca oricat am aplicat si am personalizat cv-ul si cover letter-ul nu am obtinut pana acum niciun raspuns din partea lor (cei trei mentionati mai sus). Stiu ca se merge mai mult pe networking, am apelat deja la toate cunostintele, dar nimeni din cei abordati nu are "inside connections" - asa ca am zis sa apelez si la forum, poate am mai mult noroc asa :)

Daca va fi cazul, voi trimite mai multe detalii pe privat in ce priveste experienta mea de munca.

Multumesc si astept cu interes orice sfat/recomandare.

Laura , vezi ca Wind este in mare extindere in Ontario . Si asa cum s-a intamplat in Europa in cativa ani va ajunge departe . Ei angajeaza in pereioada asta pentru ca sunt in extindere accelerata .

https://globalive.tms.hrdepartment.com/ ... n=(organic)|utmcmd=organic|utmctr=wind&__utmv=-&__utmk=81309975

Poate e mai bine sa cauti o asemenea companie decat una dintre cele vechi care e mult mai ruginita si se avanseaza greu ...
comisaru
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 1 data

Re: Joburi in Telecom

Mesajde LauraL » 07 Feb 2012, 08:07

comisaru scrie: Laura , vezi ca Wind este in mare extindere in Ontario . Si asa cum s-a intamplat in Europa in cativa ani va ajunge departe . Ei angajeaza in pereioada asta pentru ca sunt in extindere accelerata .

https://globalive.tms.hrdepartment.com/ ... n=(organic)|utmcmd=organic|utmctr=wind&__utmv=-&__utmk=81309975

Poate e mai bine sa cauti o asemenea companie decat una dintre cele vechi care e mult mai ruginita si se avanseaza greu ...

Multumesc comisaru, voi studia si varianta asta ;)
LauraL
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Următorul

Înapoi la Canada - Joburi si cariera