• Publicitate

Emplois au Québec

Ne petrecem o buna parte din viata muncind. Cum gasim jobul optim pentru noi in Canada? Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de oferte si cautari de joburi. Va rugam postati astfel de anunturi in rubrica potrivita localitatii careia i se adreseaza.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri de muncă în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre joburi si carieră în Canada).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri de muncă folosiți rubrica locală din zona unde se află angajatorul sau solicitantul respectiv.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Mesajde Schnappi » 06 Mar 2012, 16:05

dupa cum vad, merge initiativa
doamna si-a oferit ajutorul neconditionat
allez-y, profitez-en

inca ceva util, ca tot se vorbeste de emploiquebec.net
puteti vedea cate candidaturi s-au trimis la posturile afisate
ca si experienta si studiile candidatilor, in Qc., salariile, evolutie, statistici, alte meserii si denumiri apropiate, etc
aici (mot clé enseignant)
http://imt.emploiquebec.net/mtg/inter/n ... aprof=4141

omfg, o precizare: guvernul are la revenu qc si arc toate datele despre joburile cuiva, de cand pana cand, ce venituri si motivul terminarii contractului; daca n-aveti referinte sau dovada ca ati lucrat undeva, pt ca boul de employeur nu raspunde, atunci potentialul angajator va cere la aceste institutii informatia care il intereseaza, chiar si istoricul de credit daca are chef.

yogi, toi, tu veux bosser au Qc, t'es crazy, ou t'a une couille de trop?
la plus taxée, le niveau de vie le plus low par rapport au income per capita, la plus hivernale during ze winter avec un birth rate exceptionnel et pourtant, it might be because of their big tzelina aka celeri :wink:
voilà, un rant familiar, vazut curand la sala olympia, intr-un stand-up

disclaimer pt natarai, nu-s nicidecum anti-Qc, nici in vreun negativism, numai ca universul quebecos nu e doar alb sau negru, il iubesc de mor, sans blague 8)
Schnappi
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde ana radulescu » 06 Mar 2012, 17:42

Schnappi scrie:omfg, o precizare: guvernul are la revenu qc si arc toate datele despre joburile cuiva, de cand pana cand, ce venituri si motivul terminarii contractului; daca n-aveti referinte sau dovada ca ati lucrat undeva, pt ca boul de employeur nu raspunde, atunci potentialul angajator va cere la aceste institutii informatia care il intereseaza, chiar si istoricul de credit daca are chef.

Si daca cineva din Montreal zice ca a lucrat 3 ani in Toronto. Cum mai verifica ?
ana radulescu
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde yogyog » 06 Mar 2012, 17:52

Schnappi scrie:
yogi, toi, tu veux bosser au Qc, t'es crazy, ou t'a une couille de trop?
la plus taxée, le niveau de vie le plus low par rapport au income per capita, la plus hivernale during ze winter avec un birth rate exceptionnel et pourtant, it might be because of their big tzelina aka celeri :wink:
voilà, un rant familiar, vazut curand la sala olympia, intr-un stand-up

Schnappi, acu poti sa si traduci? :D
yogyog
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde Schnappi » 06 Mar 2012, 18:03

focus, am spus deja in postul anterior arc=agence du revenu Canada sau cra=Canada revenu agency, au tot istoricul tau de emploi si exista o multime de angajatori care-si permit sa plateasca un small fee la agentie pt a avea acces la datele potentialului angajat; fireste ca nu oricine o face, dar o firma care tine la imagine si ii pasa pe cine aduce in sanul ei, o face.
Schnappi

Mesajde yogyog » 06 Mar 2012, 18:07

Schnappi scrie:focus, am spus deja in postul anterior arc=agence du revenu Canada sau cra=Canada revenu agency, au tot istoricul tau de emploi si exista o multime de angajatori care-si permit sa plateasca un small fee la agentie pt a avea acces la datele potentialului angajat; fireste ca nu oricine o face, dar o firma care tine la imagine si ii pasa pe cine aduce in sanul ei, o face.

Dar io nu am zis nimic de mintit in CV ca am lucrat la nu stiu ce firme. Io doar am dat un exemplu personal ca nu m-au chemat la interviu pe motiv ca nu eram fluent in limba franceza, desi in general te lasa un an sa te francizezi.
yogyog
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde ana radulescu » 06 Mar 2012, 18:16

Schnappi scrie:focus, am spus deja in postul anterior arc=agence du revenu Canada sau cra=Canada revenu agency, au tot istoricul tau de emploi si exista o multime de angajatori care-si permit sa plateasca un small fee la agentie pt a avea acces la datele potentialului angajat; fireste ca nu oricine o face, dar o firma care tine la imagine si ii pasa pe cine aduce in sanul ei, o face.

Ma faci sa rad. De unde le scoti? ai angajat tu pe cineva vreodata si ai folosit metoda asta?
Cum vine asta ? eu sa-mi dau datele pentru controlul de finante si altcineva sa le folosesca pentru angajari.
Nu merge, poate in Africa.
Sau sa am probleme la credit si angajatorul, cum spui mai inainte, sa beneficieze de datele mele, iar nu merge.
Daca aduci o proba te mai crede lumea altfel mai fa o pauza ca te superi iar.
ana radulescu
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Joburi si cariera