• Publicitate

Emplois au Québec

Ne petrecem o buna parte din viata muncind. Cum gasim jobul optim pentru noi in Canada? Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de oferte si cautari de joburi. Va rugam postati astfel de anunturi in rubrica potrivita localitatii careia i se adreseaza.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri de muncă în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre joburi si carieră în Canada).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri de muncă folosiți rubrica locală din zona unde se află angajatorul sau solicitantul respectiv.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Mesajde ana radulescu » 07 Mar 2012, 08:23

Radu7777 scrie:
ana radulescu scrie:Sau sa am probleme la credit si angajatorul, cum spui mai inainte, sa beneficieze de datele mele, iar nu merge.

lol, ia zi, de cate zile esti prin Canada ? sunt o gramada de angajatori care=ti fac credit check, inclusiv politia sau alte institutii guvernamentale ... :lol:

Tu ai dreptate ca pot sa dea informatii, dar nu detalii.
Ex: vrei sa-ti iei un frigider,
Prezinti cartea de credit cu care te identifici iar lor le vine raspunsul cu NU sau DA daca iti ofera suma, nicidecum detalii.

In privinta verificarii CV.
Nu se face decat cu acordul tau si te pune pe tine sa vorbeshti cu fostul patron ca sa vada daca este de acord sa discute cu el.

In niciun caz provincia sau federalii sa dea relatii detailate asupra trecutului tau. Inaintea oricarei verificari trebuie sa-ti dai acordul.

Am explicat foarte clar pentru a nu ne dezinforma unul pe altul de dragul de a ne contrazice si de a complica lucrurile.

Sfatul meu fata de toti noii veniti este sa spuna ce vor in CV pentru un job de inceput a se vedea prepose hotel, cladiri, restaurant, livreur de pizza sau ziare, vanzator, ospatar unde sa fim seriosi nu se face nicio verificare si chiar daca se face cum am zis incerci la altul si tot asha. Montrealul este mare.

Si in plus chiar daca te prinde multora le plac genul asta de oameni.

Ca o mica completare, mi-am facut CV cu o quebecoise si ea ma indemna sa bag vrute si nevrute dandu-se pe ea exemplu cu ce prostii a scris si pe ce posturi a aplicat.

Din experienta mea si a multor altora chestia asta merge si inca foarte bine
ana radulescu
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Anterior

Înapoi la Canada - Joburi si cariera