• Publicitate

Asistenta medicala in BC

Ne petrecem o buna parte din viata muncind. Cum gasim jobul optim pentru noi in Canada? Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de oferte si cautari de joburi. Va rugam postati astfel de anunturi in rubrica potrivita localitatii careia i se adreseaza.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri de muncă în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre joburi si carieră în Canada).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri de muncă folosiți rubrica locală din zona unde se află angajatorul sau solicitantul respectiv.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Asistenta medicala in BC

Mesajde FLORINA1977 » 06 Aug 2012, 06:09

Ce sanse am sa ma angajez ca asistenta medica in BC. Pt partea franceza sunt multe informatii la acest subiect, dar pt federala, aproape nimic. Mult succes tuturor!
FLORINA1977
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Asistenta medicala in BC

Mesajde atc » 07 Aug 2012, 08:56

FLORINA1977 scrie:Ce sanse am sa ma angajez ca asistenta medica in BC. Pt partea franceza sunt multe informatii la acest subiect, dar pt federala, aproape nimic. Mult succes tuturor!

Buna,

vad ca esti destul de noua aici si nu ai avut timp sa cauti. Trebeuie sa-ti spun ca s-a scris destul de mult despre asistente medicale pe partea federala, important este sa cauti. Uite un prim link: http://www.realizat.com/viewtopic.php?t=28972 si apoi uite link-ul de la asociatia asistentelor din BC: https://www.crnbc.ca/Pages/Default.aspx

Bafta
Calgary, Alberta
atc
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde FLORINA1977 » 06 Sep 2012, 07:50

Multumesc "atc"pentru ajutor, chiar sunt destule informatii foarte utile, nu ma exprimasem eu corect in privinta existentei lor.
Succes in tot ce faceti, sanatate si putere de munca!
FLORINA1977
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde FLORINA1977 » 11 Sep 2012, 11:49

atc, ajuta-ma te rog, in link-ul CRNBC-ului nu inteleg pe ce fel de nurse sa aplic eu (RN nu-mi doresc fiindca dureaza mult si eu nu am timp, am 35 ani si inca n-am plecat din tara, mai dureaza vreo doi) cu postliceala sanitara si 3-4 ani experienta in anestezie si terapie intensiva. Azi am citit toata ziua zeci de pagini cu atatea detalii, iar acum pe CRNBC asta nu mai inteleg nimic, nu se aplica aceleasi reguli pe toata federala, fiecare zona cu legea ei.
Deci sa inteleg ca in BC nu-s tot doua ordine RN(cu facultate) si RPN (cu postliceala), dar ce si cum este aici? Nuuu...maine cu mintea limpede o iau de la capat, selectez informatia si ajung eu la un rezultat pana la urma. Daca ma ajutati si voi va sunt recunoscatoare. Multumesc frumos si bafta tuturor!

PS. O facultate de stat de Asistenta Sociala terminata anul acesta imi poate folosi la ceva?
FLORINA1977
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde atc » 16 Noi 2012, 15:44

FLORINA1977 scrie:atc, ajuta-ma te rog, in link-ul CRNBC-ului nu inteleg pe ce fel de nurse sa aplic eu (RN nu-mi doresc fiindca dureaza mult si eu nu am timp, am 35 ani si inca n-am plecat din tara, mai dureaza vreo doi) cu postliceala sanitara si 3-4 ani experienta in anestezie si terapie intensiva. Azi am citit toata ziua zeci de pagini cu atatea detalii, iar acum pe CRNBC asta nu mai inteleg nimic, nu se aplica aceleasi reguli pe toata federala, fiecare zona cu legea ei.
Deci sa inteleg ca in BC nu-s tot doua ordine RN(cu facultate) si RPN (cu postliceala), dar ce si cum este aici? Nuuu...maine cu mintea limpede o iau de la capat, selectez informatia si ajung eu la un rezultat pana la urma. Daca ma ajutati si voi va sunt recunoscatoare. Multumesc frumos si bafta tuturor!

PS. O facultate de stat de Asistenta Sociala terminata anul acesta imi poate folosi la ceva?

Buna, te rog sa ma scuzi dar acum am intrat pe acest site si am vazut ce ai scris. Florina, nu e tarziu niciodata sa te apuci de scoala. Sotia mea cam tot atat avea cand a venit aici si a luat-o de la capat dupa 16 ani lucrati in tara. Mi-e greu sa-ti spun ce e in celelalte provincii decat Alberta ptr ca pe noi nu ne-a interesat. Incearca sa vezi daca in Calgary mai e programul Bridge to Canadian Nursing la Mount Royal University, dupa ce-l faci pleci linistita unde vrei. Sotia mea l-a terminat la sfasitul lui 2008 asa ca nu mai suntem in tema, dar daca te intereseaza cu adevarat spune-mi si dam niste telefoane. e-mail-ul meu este [email protected] ptr a evita pe viitor intarzieri in ati raspunde. Ceea ce-ti sugerez este sa faci cursurile de RN si nu cele de LPN (in Alberta). ptr simplul fapt ca salarizarea maxima la LPN este cu 1 dolar mai mica decat la salarizarea de inceput la RN. Tu faci cum doresti, dar sa stii ca nu-ti doresc raul. Tinem legatura si bafta multa
Calgary, Alberta
atc
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Înapoi la Canada - Joburi si cariera