• Publicitate

Asistenti medicali romani in Toronto!

Ne petrecem o buna parte din viata muncind. Cum gasim jobul optim pentru noi in Canada? Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de oferte si cautari de joburi. Va rugam postati astfel de anunturi in rubrica potrivita localitatii careia i se adreseaza.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri de muncă în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre joburi si carieră în Canada).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri de muncă folosiți rubrica locală din zona unde se află angajatorul sau solicitantul respectiv.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Mesajde Adriana Catalina » 08 Oct 2010, 23:32

Ok. Multumesc minudoru!Sa fie! Voi cauta si acele informatii.
Adriana Catalina
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde oana79 » 04 Iul 2011, 14:25

As fi si eu interesata , daca ma poate ajuta cineva, care sunt etapele pentru recunosterea studiilor si a putea profesa ca asistent medical pe partea federala , mai exact in Toronto.
Multumesc anticipat.
FM: 11.06.2011
AM:21.06.2011 Bucuresti
Inv viza 12.09.2011
Viza 05.10.2011
oana79
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde claudia.25 » 06 Iul 2011, 22:42

oana79 scrie:As fi si eu interesata , daca ma poate ajuta cineva, care sunt etapele pentru recunosterea studiilor si a putea profesa ca asistent medical pe partea federala , mai exact in Toronto.
Multumesc anticipat.

Salutare ...
Toti cei interesati de echivalare au citit postarile anterioare de pe acest forum si a fost oky. Tot aceleasi etape sunt.. nimic nou... doar daca nu ai terminat universitatea de nursing in RO :)
Success !
Claudia
zero
claudia.25
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Prea multe pagini pe forum

Mesajde Nenea » 07 Iul 2011, 01:52

Claudia,

am trecut si eu prin asta cind am emigrat, am crezut ca eu sunt singurul in situatia respectiva. Cred ca la numarul de pagini pe care il are forum-ul acum e overwhelming la inceput; trebuie multa rabdare pentru "research".

Poate ar trebui facut un "algoritm" pentru noii emigranti...

Fratilor inarmati-va cu rabdare si in citeva zile de citit o sa apucati sa le descifrati :)

Nenea
Nenea
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Re: Prea multe pagini pe forum

Mesajde claudia.25 » 11 Iul 2011, 22:48

Nenea scrie:Claudia,

am trecut si eu prin asta cind am emigrat, am crezut ca eu sunt singurul in situatia respectiva. Cred ca la numarul de pagini pe care il are forum-ul acum e overwhelming la inceput; trebuie multa rabdare pentru "research".

Poate ar trebui facut un "algoritm" pentru noii emigranti...

Fratilor inarmati-va cu rabdare si in citeva zile de citit o sa apucati sa le descifrati :)

Nenea

Salutare Nenea, ma bucur sa vad ca esti activ pe forum :))) chiar ma bucur :) Pai nu cred ca cineva ar avea timp pt "algoritme" ; nu ar fi multe paginile in comparatie cu ceea implica jobul de nursa aici, e bine sa fi proactiv si sa ai initiativa sa te documentezi, mai ales ca pe forum sunt postate si alte info ce ar putea fi gasite utile de catre citittor. La sfarsitul lunii o sa postez din exp mea cu programul de la York. Sper sa fie cat mai multi romani care sa obteze pt programul IEN oferit de York Univ.

Numai bine,
Claudia

PS: Pt RN-urile fara bachelor in nursing o informatie care ar putea ajuta: York University a inceput un program special, fast track catre master... cititi mai multe aici: http://www.yorku.ca/yfile/archive/index ... icle=15595
Impartiti vestea in comunitatea romaneasca de RN uri pls...:)
zero
claudia.25
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

5 years in nursing

Mesajde Nenea » 21 Iul 2011, 02:00

Claudia,

si eu ma bucur sa fiu back chiar daca din ce in ce mai putin present (s-au mai schimbat prioritatile). Requirement pentru York University: 5 years in nursing :)

Job-uri mai usoare: incercati CCAC (lucrezi de acasa, nu prea stresant, munca de birou, nu faci ture de noapte, plata cam la fel ca in spital).

Bayshore e un angajator bun, ca IV nurse se fac bani buni si nu e tare greu.

O alta varianta ar fi PSW instructor: trebuie sa fii registered with OCT si cu CNO si sa faci cursurile oferite de U of T in Health care sau Bachelor in Technological education oferit tot de U of T (in caz ca GTA-ul e aproape). Sunt si alte universitati care ofera Tech Education, in total 5 sau 6 in Ontario.

Again,

Keep trying si fiti optimisti.

Nenea
Nenea
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Joburi si cariera