• Publicitate

Transfer de la Montreal-Alberta..informatii sustinere..

Ne petrecem o buna parte din viata muncind. Cum gasim jobul optim pentru noi in Canada? Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de oferte si cautari de joburi. Va rugam postati astfel de anunturi in rubrica potrivita localitatii careia i se adreseaza.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri de muncă în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre joburi si carieră în Canada).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri de muncă folosiți rubrica locală din zona unde se află angajatorul sau solicitantul respectiv.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Transfer de la Montreal-Alberta..informatii sustinere..

Mesajde Olga Vatamaniuc » 03 Dec 2013, 14:40

Buna as dori sa intreb care sunt plusurile sau minusurile in cazul cind dorim sa mergem la Alberta. o familie cu un copil mic..cu job....casa de locuit..preturi.sau contracte de munca....Merci [email protected]..
CSQ - 11.11.2011
CB 23-12-2011
CM -06-06-2012
ZBOR 24-01-2013
Montreal ----
Olga Vatamaniuc
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Transfer de la Montreal-Alberta..informatii sustinere..

Mesajde Gator » 03 Dec 2013, 14:49

Olga Vatamaniuc scrie:Buna as dori sa intreb care sunt plusurile sau minusurile in cazul cind dorim sa mergem la Alberta. o familie cu un copil mic..cu job....casa de locuit..preturi.sau contracte de munca....Merci [email protected]..

Job market mai dinamic

Salarii mai mari

Chirii mai mari

Gradinita copil scumpa

Populatie mai rarefiata

Nu stiu care din ele e plus si care minus pt voi
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Mesajde Olga Vatamaniuc » 06 Dec 2013, 23:37

Este poate cineva acolo in Alberta??Am fi recunoscatori daca cineva de acolo ar veni cu mai multe informatii merci mult...
CSQ - 11.11.2011
CB 23-12-2011
CM -06-06-2012
ZBOR 24-01-2013
Montreal ----
Olga Vatamaniuc
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde cloverfield » 07 Dec 2013, 18:06

Gator scrie:
Olga Vatamaniuc scrie:Buna as dori sa intreb care sunt plusurile sau minusurile in cazul cind dorim sa mergem la Alberta. o familie cu un copil mic..cu job....casa de locuit..preturi.sau contracte de munca....Merci [email protected]..

Job market mai dinamic

Salarii mai mari

Chirii mai mari

Gradinita copil scumpa

Populatie mai rarefiata

Cu siguranta chiria si gradinita scumpa e cu plus pentru toata lumea in general...ai uitat sa mentionezi vremea (-20 de grade la inceputul lui decembrie), dar ce mai conteaza cand portofelul gros tine de cald :lol: .

Un site interesant, care compara conditiile de viata dintre orase:

http://www.numbeo.com/cost-of-living/co ... 2=Montreal

You would need around 4,009.65C$ in Montreal to maintain the same standard of life that you can have with 4,800.00C$ in Edmonton (assuming you rent in both cities). This calculation uses our Consumer Prices Including Rent Index.
my name is famous, but my face is unknown
cloverfield
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 8 ori

Mesajde Gator » 07 Dec 2013, 19:49

cloverfield scrie:
Gator scrie:

Job market mai dinamic

Salarii mai mari

Chirii mai mari

Gradinita copil scumpa

Populatie mai rarefiata

Cu siguranta chiria si gradinita scumpa e cu plus pentru toata lumea in general...ai uitat sa mentionezi vremea (-20 de grade la inceputul lui decembrie), dar ce mai conteaza cand portofelul gros tine de cald :lol: .

Un site interesant, care compara conditiile de viata dintre orase:

http://www.numbeo.com/cost-of-living/co ... 2=Montreal

You would need around 4,009.65C$ in Montreal to maintain the same standard of life that you can have with 4,800.00C$ in Edmonton (assuming you rent in both cities). This calculation uses our Consumer Prices Including Rent Index.

Vremea e cu plus pt multi din fostii montrealezi veniti in alberta de aceea n-am mentionat-o, e un factor minor. Gradinita e cu minus in conditiile in care ai avut-o subventionata in Montreal. Diferenta dintre 4800 si 4000 mi se pare mica, ma asteptam sa faci in Montreal cu 2800 ce poti face in Edmonton cu 4800.

Am uitat sa spun ca nu prea e lume prin tirg si e prost cu terasele, ceea ce e un maaaare minus pt care recomand sa stati acolo unde sinteti.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Mesajde claire » 07 Dec 2013, 22:43

Cu diferenta ca probabil se cistiga mult mai mult in alberta fata de Quebec. Salariile sint mai mari si taxele mult mai mici.
Numai asa mica e diferenta intre edmonton si Montreal? Ma surprinde.
claire
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 13 ori
I s-a multumit: 16 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Joburi si cariera