• Publicitate

Transfer de la Montreal-Alberta..informatii sustinere..

Ne petrecem o buna parte din viata muncind. Cum gasim jobul optim pentru noi in Canada? Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de oferte si cautari de joburi. Va rugam postati astfel de anunturi in rubrica potrivita localitatii careia i se adreseaza.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri de muncă în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre joburi si carieră în Canada).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri de muncă folosiți rubrica locală din zona unde se află angajatorul sau solicitantul respectiv.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Re: Transfer de la Montreal-Alberta..informatii sustinere..

Mesajde cloverfield » 08 Dec 2013, 10:17

Gator scrie:Vremea e cu plus pt multi din fostii montrealezi veniti in alberta de aceea n-am mentionat-o, e un factor minor. Gradinita e cu minus in conditiile in care ai avut-o subventionata in Montreal. Diferenta dintre 4800 si 4000 mi se pare mica, ma asteptam sa faci in Montreal cu 2800 ce poti face in Edmonton cu 4800.

Am uitat sa spun ca nu prea e lume prin tirg si e prost cu terasele, ceea ce e un maaaare minus pt care recomand sa stati acolo unde sinteti.

Hai sa fim seriosi cu vremea...e cu plus doar daca mai pui inca un minus in fata :lol: ... deci acum sunt (-) 20 de grade la Edmonton si doar (-) 6 la Montreal, sunt convins ca ne explici cum bate vantul de la tropice si poti face jogging la -40 :lol: . La partea cu banii, e doar o medie a cheltuielilor..fiecare are un standard de viata diferit. Nu stiu de ce vedeti Alberta ca un El Dorado al Canadei, cand de fapt nu este asa. Nu mi se pare asa mare diferenta dintre salarii (ma refer la cazul meu..desi nici media nu este asa mare..cu exceptia industriei petroliere) incat sa simt nevoia sa ma mut. Si nici nu e genul de loc, unde mergi sa lucrezi 2 ani, iti faci banul si pleci..este un loc in care locuiesti o perioada mai lunga de timp, deci chestiile de entertainment gen pub-uri sunt importante pentru o parte mare din populatie (mai avem si alte ocupatii in afara de a tunde gazonul si a da zapada la o parte...de aia stau la bloc oricum :lol: ).
my name is famous, but my face is unknown
cloverfield
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 8 ori

Publicitate

Mesajde cloverfield » 08 Dec 2013, 10:29

claire scrie:Cu diferenta ca probabil se cistiga mult mai mult in alberta fata de Quebec.

Hai sa iti explic (exemple fictive):

-Ion este drilling engineer si de exemplu castiga 30$/h in Montreal. Ion isi gaseste de munca in Alberta, unde primeste 76$/h. Ion este fericit.

-Maria castiga 12$ in Montreal la sters WC-uri. Maria se muta in Deadmonton, din cauza ca a auzit de la sotia lui Ion cat de mult se castiga in Alberta. Maria castiga acum 14$ pe ora la sters WC-uri in Deadmonton.

Acum presupunem ca populatia este compusa din Ion si Maria. Salariul mediu in Montreal era (30+12)/2=21. Salariul mediu in Alberta este (76+14)/2=45. Maria a plecat din cauza ca in Alberta sunt salarii mari..si-a luat teapa sau nu ? :lol:

Sunt anumite domenii in Alberta (care au legatura cu industria petroliera) care ridica foarte mult salariul mediu. Salariile care nu intra in aceasta categorie sunt un pic mai mari decat in QC, taxele sunt de asemenea mai scazute..dar costul vietii e mai ridicat. Este doar un miraj ca in Alberta este un standard de viata mult mai ridicat ca in restul Canadei.
cloverfield
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde Gator » 08 Dec 2013, 12:38

cloverfield scrie:
Gator scrie:Vremea e cu plus pt multi din fostii montrealezi veniti in alberta de aceea n-am mentionat-o, e un factor minor. Gradinita e cu minus in conditiile in care ai avut-o subventionata in Montreal. Diferenta dintre 4800 si 4000 mi se pare mica, ma asteptam sa faci in Montreal cu 2800 ce poti face in Edmonton cu 4800.

Am uitat sa spun ca nu prea e lume prin tirg si e prost cu terasele, ceea ce e un maaaare minus pt care recomand sa stati acolo unde sinteti.

Hai sa fim seriosi cu vremea...e cu plus doar daca mai pui inca un minus in fata :lol: ... deci acum sunt (-) 20 de grade la Edmonton si doar (-) 6 la Montreal, sunt convins ca ne explici cum bate vantul de la tropice si poti face jogging la -40 :lol: . La partea cu banii, e doar o medie a cheltuielilor..fiecare are un standard de viata diferit. Nu stiu de ce vedeti Alberta ca un El Dorado al Canadei, cand de fapt nu este asa. Nu mi se pare asa mare diferenta dintre salarii (ma refer la cazul meu..desi nici media nu este asa mare..cu exceptia industriei petroliere) incat sa simt nevoia sa ma mut. Si nici nu e genul de loc, unde mergi sa lucrezi 2 ani, iti faci banul si pleci..este un loc in care locuiesti o perioada mai lunga de timp, deci chestiile de entertainment gen pub-uri sunt importante pentru o parte mare din populatie (mai avem si alte ocupatii in afara de a tunde gazonul si a da zapada la o parte...de aia stau la bloc oricum :lol: ).

E un subiect obositor. Lumea vine dinspre qc inspre ab deocamdata din motive multiple si ele tin de lucruri cu adevarat importante precum joburi sau oportunitati. Criterii precum vremea sau nr de puburi sint puerile. Cind compari Windsor cu Edm sau Mtr la vreme mai poti vorbi de ceva diferenta, dar Mtr cu Edm au ambele suficiente plusuri si minusuri ca sa nu mai fie subiect. Insa daca vrei sa te legi neaparat de mituri cum ca e esti paralizat pt ca e frig sau ca nu exista suficiente puburi pt ca nu vezi scaunele pe trotuar, atunci Mtr e locul unde vrei sa stai. Plus asistenta sociala si gradinita subventionata, care vad ca sint mai importante pt majoritatea noilor veniti chiar si decit mersul la terasa. Sau mai bine ramii in Ro, unde datul cu artificii, ciocnitul paharelor si stabilirea recordurilor la nr de spiridusi pe metru patrat iti pot face viata f frumoasa.

PS Despre mituri, in ab se vorbeste ca majoritatea chebecosilor stau pe social. La fel de adevarat ca si alte mituri canadiene?
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 333 ori

Daycare

Mesajde s_class » 08 Dec 2013, 12:46

Poate cineva sa ne zice pretul mediu pe zi pentru un loc in gradinita, in Calgary de exemplu, si daca guvernul subventioneaza ceva din aceste chelutilei la sfirsit de an?! tot caut de ceva vreme raspuns pe forum, dar nu am gasit nimic exact la aceasta tema...
In Qc din 16 septembrie 2009
s_class
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde cloverfield » 08 Dec 2013, 14:36

Gator scrie:E un subiect obositor. Lumea vine dinspre qc inspre ab deocamdata din motive multiple si ele tin de lucruri cu adevarat importante precum joburi sau oportunitati. Criterii precum vremea sau nr de puburi sint puerile.

Cariera este importanta, dar pentru multi oameni (inclusiv eu) nu este pe primul loc. Eu de exemplu nu m-as muta in Edmonton sau in alt oras care nu ma atrage pentru un job mai bine platit. Criteriile precum vremea, viata de noapte, varietatea de moduri de entertainment sunt importante pentru mine..am o singura viata si vreau sa profit de ea.
Gator scrie:Cind compari Windsor cu Edm sau Mtr la vreme mai poti vorbi de ceva diferenta, dar Mtr cu Edm au ambele suficiente plusuri si minusuri ca sa nu mai fie subiect.

True, true..doar o luna in plus de iarna pe an..ce conteaza?
Gator scrie:PS Despre mituri, in ab se vorbeste ca majoritatea chebecosilor stau pe social. La fel de adevarat ca si alte mituri canadiene?

Nu chiar majoritatea, doar un procentaj semnificativ :lol: . Nici mie nu imi place sa stiu ca sponsorizez toate putorile, dar asta e sistemul. Stai linistit ca si tu platesti pentru ei (prin equalization payments). Eu totusi as intrerupe ajutorul social dupa o perioada de 2-3 ani, de voie de nevoie iti gasesti de munca, chiar daca cureti wc-uri, stai la banda in fabrici sau lucrezi in constructii..unii prefera sa faca asta toata viata din pacate..ajutor social+cateva ore de munca la negru pe luna, mai trag 3-4 puradei (care sunt sponsorizati de stat pana la 18 ani) care ajung tot la fel si viata e roz..povara societatii canadiene.
cloverfield
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde Gator » 08 Dec 2013, 15:08

cloverfield scrie:
Gator scrie:E un subiect obositor. Lumea vine dinspre qc inspre ab deocamdata din motive multiple si ele tin de lucruri cu adevarat importante precum joburi sau oportunitati. Criterii precum vremea sau nr de puburi sint puerile.

Cariera este importanta, dar pentru multi oameni (inclusiv eu) nu este pe primul loc. Eu de exemplu nu m-as muta in Edmonton sau in alt oras care nu ma atrage pentru un job mai bine platit. Criteriile precum vremea, viata de noapte, varietatea de moduri de entertainment sunt importante pentru mine..am o singura viata si vreau sa profit de ea.

Pt persoane f tinere, liceeni, studenti, cupluri tinere fara copii, sint mai multe oportunitati de distractie in Mtr. Pt familii asezate viata in general curge intre casa si job. Iesirile si entertainmentul nu sint fiecare zi si nici macar in fiecare weekend, si pt un orar obisnuit e destul de facut si in Alberta. Nu e timp sa mergi la toate cite sint. Eu de ex nu m-as muta in Mtr decit pt un job mai appealing si mai bine platit, nicidecum pt ca am mai multe puburi sau mai multe spectacole pt ca oricum n-as avea timp sa ma duc la toate. Iar noaptea prefer sa ma odihnesc pt a doua zi, cu exceptia unor ocazii importante. Cu vremea - e proasta si in Mtr ca sa fie un criteriu
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 333 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Joburi si cariera