• Publicitate

Stagiu fara plata

Ne petrecem o buna parte din viata muncind. Cum gasim jobul optim pentru noi in Canada? Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de oferte si cautari de joburi. Va rugam postati astfel de anunturi in rubrica potrivita localitatii careia i se adreseaza.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri de muncă în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre joburi si carieră în Canada).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri de muncă folosiți rubrica locală din zona unde se află angajatorul sau solicitantul respectiv.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Stagiu fara plata

Mesajde Gummy Bear » 31 Mai 2016, 12:49

Este cineva interesat de un stagiu 1-4 saptamani (fara plata din pacate) intr-o intrepindere importanta? Stagiu etudiant

De preferinta in domeniul mecanique du bâtiment, efficacite energetique, chauffage, plomberie, climatisation
Ar avea multe lucruri de invatat din pacate bugetele pentru stagiari s-au taiat.

https://www.sqi.gouv.qc.ca/Pages/accueil.aspx
BUILDING INSPECTOR
HVAC & GENERAL CONTRACTOR
Find us on facebook
https://www.batimentaplus.com
Gummy Bear
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 26 ori

Publicitate

Re: Stagiu fara plata

Mesajde capsunar » 31 Mai 2016, 13:14

Alt mod de sclavagism canadian..
Oare in somalia mai au aia sclavi?
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 409 ori

Mesajde geomaticianu » 31 Mai 2016, 22:00

Asta e o buna poarta de intrare la un job,chiar daca e fara plata.Sotia a facut la fel si a intrat imediat pe job.Eu am fost platit la ville dar nu e peste tot la fel.Se merita pentru oricine un asemenea stagiu.Aceasta este intradevar o oferta de luat in considerare.Asta daca chiar inveti ceva acolo si nu doar cari niste hartii sau le faci lor munca murdara.Nu este acelasi lucru cu a face curatenie noaptea 6 ore pe 45$ fara nicio perspectiva.Pentru asemenea lucruri putem zice ca forumul este intradevar util.
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 107 ori
I s-a multumit: 129 ori

Mesajde xplaur » 01 Iun 2016, 07:36

Asa-l vedeam si eu din Romania, oadata ajus am vazut ca aici chiar e ceea ce trebuie sa fie, nu sclavagimul de care vorbesti! Iti spun din proprie experienta, cateva saptamani de stagiu intern sau chiar de benevolat, te scutesc de ani de zile de nereusite si de frustrari. Stiu, noi venim "lansat" din Romania, pregatiti "pana-n dinti", cu experienta si calificari, dar astia aici se pisa cu bolta pe vorbele noastre (nu va lasati pacaliti de zambetul "profesional"), in schimb raman cu gura cascata cand vad de ce esti practic, in stare, iar stagiul sau benevolatul tocmai asta iti ofera: o sansa sa le arati ca esti ceea ce spui ca esti.
Nu spun ca e o reteta 100% pozitiva, ci doar ca e o modalitate rapida de a intra in contact direct cu domeniul de interes vizat!
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 389 ori
I s-a multumit: 151 ori

Mesajde capsunar » 01 Iun 2016, 08:51

geomaticianu scrie:Asta e o buna poarta de intrare la un job,chiar daca e fara plata.Sotia a facut la fel si a intrat imediat pe job.Eu am fost platit la ville dar nu e peste tot la fel.Se merita pentru oricine un asemenea stagiu.Aceasta este intradevar o oferta de luat in considerare.Asta daca chiar inveti ceva acolo si nu doar cari niste hartii sau le faci lor munca murdara.Nu este acelasi lucru cu a face curatenie noaptea 6 ore pe 45$ fara nicio perspectiva.Pentru asemenea lucruri putem zice ca forumul este intradevar util.

Te inseli amarnic. A face curatenie peste noapte pe 45 are aceleasi perspective teoretice. Imediat la tine insemna 1 luna? 1 an?
Ai sa fii surprins cati bani face cineva cu o firma de curatenie. Mie mi se pare mai de viitor ca topometrist sau calculatorist, cu conditia sa fii dispus.

Pe de alta parte, benevolatul este ilegal sau cel putin in zona gri. Sant conditii clare date de guvernul canadei, nu orice companie poate face (trebuie sa fie nonprofit) si nu poate fi mai mult de niste ore (in nici un caz ful time, ceva gen max 2 zile pe saptamana).

S-a discutat pe larg la Tv, lasati naibii posturile romanesti, au dat de ex o groaza de firme care doar schimba voluntari. Uite aici la primul google..
In almost all cases, except where a person is genuinely a student, unpaid “internships” will be against the law.
Unpaid interns often do the work of employees and are subject to a great deal of control and direction by their employers. Just because an intern agrees that he or she will not be paid does not mean that the employer is complying with their provincial employment standards. Any such clause in an oral or written contract is null and void if it contravenes the respective law
https://gowlingwlg.com/en/Canada/insigh ... in-canada-

Deci sa incepi munca la o firma care practica chestii ilegale... nu e deloc ok.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 409 ori

Mesajde xplaur » 01 Iun 2016, 08:57

Mai lasa-l dracu de google si mai iesi din casa! Daca eu spun benevolat si tu intelegi sclavagism, problema clar nu e la mine! Te cred om istet, nu-mi da motive sa cred altceva!
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 389 ori
I s-a multumit: 151 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Joburi si cariera