• Publicitate

Stagiu fara plata

Ne petrecem o buna parte din viata muncind. Cum gasim jobul optim pentru noi in Canada? Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de oferte si cautari de joburi. Va rugam postati astfel de anunturi in rubrica potrivita localitatii careia i se adreseaza.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri de muncă în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre joburi si carieră în Canada).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri de muncă folosiți rubrica locală din zona unde se află angajatorul sau solicitantul respectiv.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Re: Stagiu fara plata

Mesajde geomaticianu » 03 Iun 2016, 17:58

CROITORIE,din viteza am sarit o litera,geniilor.
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 105 ori
I s-a multumit: 119 ori

Publicitate

Mesajde Cainozaur » 04 Iun 2016, 03:24

de geomaticianu » Ieri, 09:50
Da,sigur au fost si vor mai fi concedii.Asa cum am zis,eu fac 2-3 concedii pe an.Sigur asta de 3 saptamani a fost principalul dar mai ramane unul in State anul asta,plus unul loco.Asta sa démontez ceea ce vorbesc unii aici pe forum ca se traieste prost in Canada.

Canada pe ultimul loc in lume dupa USA si Japonia la concedii neplatite , aveti link aici: http://www.cbc.ca/news/Canada/canada-ra ... -1.1306523
Daca stai asa mult timp in concediu de ce te mai intorci la job, poti sa ramai deja in concediul urmator? Cam asa prezinta viata in Canada Geo...cel care tine scandura topografica...
Fericiti cei saraci cu duhul...zicea o veche vorba ramaneasca.
Cainozaur
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 41 ori

Mesajde Sly » 04 Iun 2016, 06:37

xplaur scrie:Asta cum vine? E cumva ca aia "nu are relevanta ce ai trait tu, important e ce mi-a gasit mie google"? :bigsmurf:

Nu prea inteleg ce vrei tu sa spui sau de fapt cred ca tu nu intelegi ce scrie lumea pe aici.
Flori nu a contestat nimic din ce s-a scris si in afara ta nu a mentionat nimeni google,a pus doar o intrebare,atat.
Observ ca tu ai o discutie interna si te superi pe inchipuirile care le ai si apoi refulezi aici.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Mesajde Sly » 04 Iun 2016, 06:41

SteaDeMare scrie:Ba, ce de profesori, analizatori, docenti avem aici...normal ca n o sa le placa sa faca praftica..in munca..ca deh, lor le place mai mult "sa dea din gura / sa faca gargara* , cei drept in timp ce altio..ceilalti , merg la job..sau first la benevolat ( loc / ocazie cu / in care poti demonstra de ce esti cu adevarat capabil ! ( fara sa i coste prea mult pe angajatori / care poate s au saturat sa accepte nulitati ce trimit cv uri cu zecile , in care TEORETIC promit multe , dar angajati, si pusi la proba practica...dar eroare / incep sa o dea din colt in colt...ca de fapt lor le a lipsit...praftica..vorba lu* colega ( teoria c teoria , dar praftica ne omoara ), right ?

Gen sefii mei de la resto, care si pun mainile in cap...cand apare cate unu altu care si cauta job...si ti prezinta 3 pagini de cv...dar cand intra la treaba, incepe sa sughita..sa tremure..sa renunte la cateva ore...ca deh..nici iarna nu i ca vara...si nici practica ca teoria !

Pace,

S-ar putea sa ma insele memoria insa parca ceva mai demult chiar tu te plangeai aici pe forum despre niste patroni care nu te plateau,s-a schimbat ceva intre timp de vezi cu alti ochi situatia?
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Mesajde SteaDeMare » 04 Iun 2016, 12:11

Sly scrie:
SteaDeMare scrie:Ba, ce de profesori, analizatori, docenti avem aici...normal ca n o sa le placa sa faca praftica..in munca..ca deh, lor le place mai mult "sa dea din gura / sa faca gargara* , cei drept in timp ce altio..ceilalti , merg la job..sau first la benevolat ( loc / ocazie cu / in care poti demonstra de ce esti cu adevarat capabil ! ( fara sa i coste prea mult pe angajatori / care poate s au saturat sa accepte nulitati ce trimit cv uri cu zecile , in care TEORETIC promit multe , dar angajati, si pusi la proba practica...dar eroare / incep sa o dea din colt in colt...ca de fapt lor le a lipsit...praftica..vorba lu* colega ( teoria c teoria , dar praftica ne omoara ), right ?

Gen sefii mei de la resto, care si pun mainile in cap...cand apare cate unu altu care si cauta job...si ti prezinta 3 pagini de cv...dar cand intra la treaba, incepe sa sughita..sa tremure..sa renunte la cateva ore...ca deh..nici iarna nu i ca vara...si nici practica ca teoria !

Pace,

S-ar putea sa ma insele memoria insa parca ceva mai demult chiar tu te plangeai aici pe forum despre niste patroni care nu te plateau,s-a schimbat ceva intre timp de vezi cu alti ochi situatia?

Salut,..

Daca ziceam ceva de salarii, puneam intrebari, dar niciodata nu m am plans ca as fi ramas fara plata / salar in urma job ului prestat ( inclusiv la resto / unde spre surprinderea multora , din prima zi am fost platit cu CEC ).

Ce ti amintesti tu oarecum bine, este discutia despre munca la negru / munca in constructii , de unde am info clare si sigure , ca multi angajati, inca si asteapta plata / salarizarea ! ( desigur nu i si cazul meu / deai am lucrat acum multi ani in amenajari interioare / se pare ca am avut noroc de un sef serios / mai rar de gasit in zilele noastre )
Caut job uri cash / 9 -17 / Montreal
15$ ora / minim 3 ore / 514 5033557
SteaDeMare
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 63 ori

Mesajde SteaDeMare » 04 Iun 2016, 12:22

floribadoiu scrie:
SteaDeMare scrie:Salutare colegi, colege...
.ma alatur si eu discutiei, si va spun ca sunt Pro Voluntariat !

Din prea multe motive ca sa mi pierd vremea sa le scriu..dar merita facut pe un domeniu drag tie, si pe care doresti sa l urmezi...sau si de curiozitate ( daca esti curios din nastere ca mine ).

Mofturosii sa se mai abtina de la comentarii..ca si pe vremea impuscatului se mergea la praftica..si multi au ramas pe sistem, daca le placea la colectiv de ei ( va spun sigur asta )

Succes si mult noroc !

Constipatii..la marmacie dupa medicamente !!! ;))

Asa si, iti moare curiozitatea daca esti platit?
Daca si pe alte vremuri se mergea la practica gratis inseamna ca si atunci era sclavie. lool
Elaborat mai pe larg despre sclavie aici.

No, in nici un caz *nu ti moare curiozitatea*, doar ca , ce sa vezi...unii angajatori privesc cu ochi buni, aceasta metoda (de sclavie daca doresti sa i zici asa ) , inaintea angajarii, e foarte posibil ca acestia ( angajatorii ) sa se fi saturat de luat țepe , sa se fi saturat de angajat gunoaie , (ca mai apoi sa astepte momentul potrivit pentru a scapa de ei / stim cu totii ca nu e chiar usor sa concediezi pe muncitor / risti sa fii acuzat de multe chestii, inclusiv chestii rasiste )....sper ca am fost destul de clar .

+ unde mai pui ca ai ocazia sa vezi cum arata un job din interior...nu dupa ce ai terminat un curs de un an sau doi...poate ca ti placea teoretic..dar practic nu era pt tine...sau diverse.....

Oricum ar fi si oricum ar parea ..eu sunt tot Pro Benevolat ! ;))
Caut job uri cash / 9 -17 / Montreal
15$ ora / minim 3 ore / 514 5033557
SteaDeMare
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 63 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Joburi si cariera