• Publicitate

Stagiu fara plata

Ne petrecem o buna parte din viata muncind. Cum gasim jobul optim pentru noi in Canada? Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de oferte si cautari de joburi. Va rugam postati astfel de anunturi in rubrica potrivita localitatii careia i se adreseaza.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri de muncă în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre joburi si carieră în Canada).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri de muncă folosiți rubrica locală din zona unde se află angajatorul sau solicitantul respectiv.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Re: Stagiu fara plata

Mesajde Sly » 04 Iun 2016, 14:17

SteaDeMare scrie:Ce ti amintesti tu oarecum bine, este discutia despre munca la negru / munca in constructii , de unde am info clare si sigure , ca multi angajati, inca si asteapta plata / salarizarea ! ( desigur nu i si cazul meu / deai am lucrat acum multi ani in amenajari interioare / se pare ca am avut noroc de un sef serios / mai rar de gasit in zilele noastre )

Pai atunci ar putea s-o considere benevolat si sa se bucure ca au fost lasati sa munceasca pe acolo. :lol:
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Publicitate

Mesajde Sly » 04 Iun 2016, 14:26

Oricum e bine sa se faca niste clarificari si delimitari:
Benevolat inseamna cand te duci sa faci ceva benevol,sa plimbi cainii la Humane Society sa joci bridge cu batranii la azil,sa repair locomotivele de la muzeu,chestii pe care le faci de placer sau omenie si care nu-s facute in idea de a-ti gasi un loc de munca.
Stagiatura/Internship inseamna altceva,este vorba despre o munca pentru care esti pregatit sa o faci sau in curs de pregatire (student) si pe care o faci ca sa prinzi ceva experienta si pentru care ar trebui sa fii platit....chiar daca nu 100% salariu dar macar un procentaj.
Partea nasoala este ca angajatorii se folosesc de aceste asa-zise internship-uri pe post de mana de lucru moka si de foarte multe ori nici macar nu inveti vreo meserie caci te pun sa faci chestii mult sub pregatirea pe care o ai.
Cu multi ani in urma nevasta-mea s-a dus vreo 2 saptamani la un voluntariat din asta la PWC si desi ea era CMA voluntariatul a constat in facut fotocopii.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

Mesajde Sly » 04 Iun 2016, 14:32

SteaDeMare scrie:No, in nici un caz *nu ti moare curiozitatea*, doar ca , ce sa vezi...unii angajatori privesc cu ochi buni, aceasta metoda (de sclavie daca doresti sa i zici asa ) , inaintea angajarii, e foarte posibil ca acestia ( angajatorii ) sa se fi saturat de luat țepe , sa se fi saturat de angajat gunoaie , (ca mai apoi sa astepte momentul potrivit pentru a scapa de ei / stim cu totii ca nu e chiar usor sa concediezi pe muncitor / risti sa fii acuzat de multe chestii, inclusiv chestii rasiste )....sper ca am fost destul de clar .

Asta este marea problema cu care eu nu sunt de accord,transferarea riscului catre angajat.
Daca cu tot departamentul de resurse umane si cu toata multitudinea de interviuri pe care o fac isi iau tzepe ar trebui sa fie singurii responsabili pentru asta si sa nu transfere aceste costuri catre un angajat sau mai correct un eventual viitor angajat.
E o mare problema in ziua de astazi faptul ca aceste corporatii au reusit sa ne spele pe creier in asemenea hal incat sa existe destul de multi care sa fie de parere ca ceea ce fac corporatiile in goana dupa profit este normal desi si cei care cred ca este o situatie normala sunt si ei dintre cei care eventual pot si vor fi calcati in picioare de catre corporatii.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

Mesajde crsv » 04 Iun 2016, 14:37

Iar incurcati borcanele : voluntariatul i-l faci cand vrei sa ajuti sau sa faci exp intr-un domeniu , stagiul este efectiv un curs la scoala si n-am auzit de nimeni care e platit sa faca mate , franceza sau orice altceva la scoala exceptand bursele sau cursurile facute de Emploi Quebec
Nu este nici un risc pt angajatori pt ca primele 3 (de obicei ) luni sunt de proba , perioada cand te poate concedia fara nici o problema sau explicatie
crsv
Imi place aici si raman...

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 41 ori

Mesajde Sly » 04 Iun 2016, 14:51

Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

Mesajde crsv » 04 Iun 2016, 21:20

He he ms pt link dar se vede ca nu l-ai citit rofl
""Another exception concerns college and university programs. The ESA does not apply to an individual who performs work under a program approved by a college of applied arts and technology or a university. This exception exists to encourage employers to provide students enrolled in a college or university program with practical training to complement their classroom learning. ""
Noi nu vorbeam de internship ci de stagiu care se incadreza perfect in descriere
crsv

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 41 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Joburi si cariera