• Publicitate

Utilizator SAP: solutii si variante

Ne petrecem o buna parte din viata muncind. Cum gasim jobul optim pentru noi in Canada? Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de oferte si cautari de joburi. Va rugam postati astfel de anunturi in rubrica potrivita localitatii careia i se adreseaza.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri de muncă în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre joburi si carieră în Canada).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri de muncă folosiți rubrica locală din zona unde se află angajatorul sau solicitantul respectiv.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Utilizator SAP: solutii si variante

Mesajde toyoda » 10 Iun 2016, 21:41

Salutare,
As avea si eu nevoie de informații sau pareri despre firmele care folosesc SAP in special modulul MM.

Eu am lucrat in Romania ca expert in achizitii publice ( pentru o companie similara cu Hidro Quebec ) si am folosit SAP ( modulul MM ) 8 ani si as vrea sa stiu si eu mai multe amanunte de la persoane care lucreaza in companii unde se foloseste acest program.

Momentan sunt la francizare dar as vrea sa imi fac o idee despre ce ar trebui sa fac pentru a continua in aceeași sfera de activitate, deoarece pot sa spun ca pentru mine acest domeniu este foarte atractiv din punct de vedere profesional.

Va multumesc anticipat.
toyoda
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 1 data

Publicitate

Re: Utilizator SAP: solutii si variante

Mesajde Isostar » 11 Iun 2016, 12:16

toyoda scrie:Salutare,
As avea si eu nevoie de informații sau pareri despre firmele care folosesc SAP in special modulul MM.
Eu am lucrat in Romania ca expert in achizitii publice ( pentru o companie similara cu Hidro Quebec ) si am folosit SAP ( modulul MM ) 8 ani si as vrea sa stiu si eu mai multe amanunte de la persoane care lucreaza in companii unde se foloseste acest program.
Momentan sunt la francizare dar as vrea sa imi fac o idee despre ce ar trebui sa fac pentru a continua in aceeași sfera de activitate, deoarece pot sa spun ca pentru mine acest domeniu este foarte atractiv din punct de vedere profesional.
Va multumesc anticipat.

Sunt foarte multe companii care folosesc SAP, inclusiv modulul MM. Daca doar ai folosit sistemul ca utilizator, nu ai mare avantaj. Daca cunosti sistem din punct de vedere functional (configurare), sunt ceva sanse sa-ti foloseasca.

Ca si idee, Bombardier, Pratt &Whitney, Ubisoft, Hydro Quebec, Cirque de Soleil, Phillips, Saputo, CNR, etc...

Uite aici, iti da o idee: http://ca.indeed.com/SAP-jobs-in-Quebec

Dar tine minte, cunoasterea SAP este un avantaj , dar minor in comparatie cu restul cerintelor (in cazul unui utilizator final).
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 244 ori
I s-a multumit: 432 ori

Mesajde toyoda » 11 Iun 2016, 21:46

Din pacate task-ul meu principal a fost sa negociez contracte cu tot ce inseamna partea de documentatie, abia apoi si regasirea acestora in SAP. Deci am fost utilizatorul final.
Intre 2011 - 2015 am avut un rol mai importat daca pot sa zic asa fiind metodologistul si key user, pentru departamentul de achiziti la compania la care lucram, in materie de SAP.

Am vazut companiile recomandate de catre dumneavoastra si ar fi nemaipomenit sa gasesc un job la asemenea firme.

Momentan ma apropi de terminarea ultimului modul de francizare si sunt putin demoralizat deoarece atat monitorul ( persoana care ne ajuta cu intelegerea pietei munci ), cat si organizatiile care ajuta noi veniti pe taramurile acestea, ne tot zic cat de important este reseautage -ul. Dar din pacate eu personal nu am prea multe persoane pe care sa le cunosc aici si este un proces destul de anevoios din punctul acesta de vedere.

Daca cunoasteti pe cineva care lucreaza in acest domeniu va rog sa imi ziceti si mie, pentru as vrea sa fiu si eu mai bine informat.

Va multumesc.
toyoda
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 1 data

Mesajde lion1974 » 09 Iul 2016, 22:58

lion1974
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data