• Publicitate

Sfaturi pentru cautarea unui job

Ne petrecem o buna parte din viata muncind. Cum gasim jobul optim pentru noi in Canada? Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de oferte si cautari de joburi. Va rugam postati astfel de anunturi in rubrica potrivita localitatii careia i se adreseaza.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri de muncă în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre joburi si carieră în Canada).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri de muncă folosiți rubrica locală din zona unde se află angajatorul sau solicitantul respectiv.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Re: Sfaturi pentru cautarea unui job

Mesajde Sly » 31 Aug 2016, 16:02

jean scrie:Completare: Nu folositi adrese de email gen [email protected] Folositi adrese de email profesionale.

Crezi ca stiu angajatorii de aici ce e bibicul ?:-)
Insa intr-adevar ajuta sa fie numele propriu.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Publicitate

Mesajde capsunar » 31 Aug 2016, 18:12

Sly scrie:
jean scrie:Completare: Nu folositi adrese de email gen [email protected] Folositi adrese de email profesionale.

Depinde. Totul e relativ.
In IT daca ai [email protected] / google / live e net peste [email protected] ;) ba chiar si peste [email protected] sau [email protected]

De asemeni, eu cel mai bine m-am descurcat cu firmele de recruiteri, de vreo 10 ani lucrezi pt ele.
De vreo 15 ani caut si deosebirea intre pilele romanesti si networkul de aici da tot nu am gasit nimic, cu cat ma canadienizez mai tare cu atat aflu de frati surori, odrasle etc angajate.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde jean » 31 Aug 2016, 20:35

Acum pot sa-mi pun si eu [email protected] dar pana la a arta ca sunt Flower Power a trebuit sa-mi arat mai intai profesionalismul.
"Ce este este, ce nu este nu este."
jean
Imi place aici si raman...

A multumit: 109 ori
I s-a multumit: 154 ori

Mesajde Petrica Rusu » 31 Aug 2016, 22:32

capsunar scrie:
Sly scrie:

Depinde. Totul e relativ.
In IT daca ai [email protected] / google / live e net peste [email protected] ;) ba chiar si peste [email protected] sau [email protected]

De asemeni, eu cel mai bine m-am descurcat cu firmele de recruiteri, de vreo 10 ani lucrezi pt ele.
De vreo 15 ani caut si deosebirea intre pilele romanesti si networkul de aici da tot nu am gasit nimic, cu cat ma canadienizez mai tare cu atat aflu de frati surori, odrasle etc angajate.

Stai sa vezi cand vin mai multi cu pile pe aceeasi pozitie sa vezi ce bataie e. In Ro acum faci si inchisoare pt asa ceva, aici e perfect legal.
Petrica Rusu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 69 ori
I s-a multumit: 71 ori

Mesajde jean » 06 Sep 2016, 10:20

Sa revenim un pic mai detaliat asupra variantei recomandarii.

Multe din pozitiile postate pe diferite site-uri specializate, pe pagina de Career a unor companii, pe site-urile agentiilor nici macar nu exista. Companiile mari posteaza joburi neexistente pentru a testa piata si a vedea unde se pozitioneaza pe piata in cazul in care sunt nevoiti sa se angajeze. Agentiile posteaza si ele multe pozitii neexistente pentru asi inbogati baza de date si a avea la indemana candidati pentru pozitii viitoare. Pentru fiecare pozitie postata pe diferite platforme in toate cazurile vor fi sute sau chiar mii de candidati si unii chiar mai buni ca tine, nu uita asta. Internetul este la indemana oricui in ziua de azi. Deci varianta trimiterii de Resumee pentru pozitiile postate pe Internet nu este deloc de neglijat dar foarte neproductiva.
Cea mai productiva cale este recomandarea. Cum se obtine asta? Tricky job!
1. Prieteni. Apeleaza la prieteni si cunoscuti. Acestia cunosc pe cineva care cunosc pe altcineva in domeniul tau si care este dispus sa te recomande la compania unde lucreaza sau unde a lucrat. Eu de pe unde am plecat nu am trantit usa dupa mine si de fiecare data cand am recomandat pe cineva a functionat.
2. LinkedIn. Conectati-va pe LinkedIn cu personae din domeniul vostru si cu agenti. Am vazut la multi ca au mii de conexiuni. Nu stiu ce sa zic dar eu cam fac screening. Apelati la lista voastra si trimiteti un mesaj personal si politicos pentru fiecare persoana care lucreaza la companii la care ati vrea sa ajungeti. De exemplu trimiteti la romanii din lista voastra. Chiar daca nu este nici o pozitie deschisa oamenii vor tine minte si cand se va ivi vreo oportunitate va vor contacta. Am trimis un astfel de mesaj. Am si primit si dupa un an cand s-a ivit pozitia am contactat persoana si a fost angajata.
3. Biserici, chermeze romanesti. Nu prea sunt dus la biserica si nici cu chermezele romanesti nu prea le am dar unii spun ca i-a ajutat. Puteti face o relatie noua, puteti auzi in diferite discutii despre companii care v-ar interesa etc.
4. Organizatii romanesti. Organizatiile romansti organizeaza diferite evenimente: petreceri, simpozioane pe diferite teme inclusive profesionale, unele dedicate chiar noilor veniti. Personal am avut o experienta placuta cu AREC participand la un program pentru noii veniti. La o intalnire am cunoscut pe cineva care cauta un job, iar la scurt timp era angajat la compania unde lucram.

Pentru cei care sunt dispusi sa recomande, faceti o scrisoare diplomata si trimiteti-o catre persoana care credeti ca are cea mai mare influenta la angajarea pentru pozitia respectiva. Recomandari poti fi facute si catre agenti care ii cunoasteti sau cu care ati lucrat. In felul asta va intariti relatia cu ei si vor tine cont atunci cand veti avea nevoie.
"Ce este este, ce nu este nu este."
jean

A multumit: 109 ori
I s-a multumit: 154 ori

Mesajde kinghand » 07 Sep 2016, 11:05

Petrica Rusu scrie:
..................Stai sa vezi cand vin mai multi cu pile pe aceeasi pozitie sa vezi ce bataie e. In Ro acum faci si inchisoare pt asa ceva, aici e perfect legal.

e o gluma buna asta cu Ro. Eu locuiesc in Ro (by the way) si lucrez intr-o multinationala. Restul ghiceste singur....
D1-4.11.2015
CSQ-19.05.16
D2-06.07.16
IUC-16.11.16
AM-11.01.17
IV-3.03.17
V-28.03.17
kinghand

A multumit: 76 ori
I s-a multumit: 21 ori