• Publicitate

Romanian Official Transcripts for CPA Ontario

Ne petrecem o buna parte din viata muncind. Cum gasim jobul optim pentru noi in Canada? Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de oferte si cautari de joburi. Va rugam postati astfel de anunturi in rubrica potrivita localitatii careia i se adreseaza.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri de muncă în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre joburi si carieră în Canada).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri de muncă folosiți rubrica locală din zona unde se află angajatorul sau solicitantul respectiv.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Romanian Official Transcripts for CPA Ontario

Mesajde LauraL » 06 Apr 2017, 16:44

M-ar interesa daca este cineva pe forum in Ontario care a trecut prin etapa inscrierii in programul CPA si cum a rezolvat cerinta urmatoare legat de diplomele obtinute in Romania:

"Arrange for official copies of all your post-secondary education transcripts (closed envelope) to be couriered to CPA Ontario by mail or in person[...]"

Eu am diploma si foaia matricola in original, la fel si traducerile aferente in romana...insa mi s-a explicat ca le vor trimise in plic sigilat direct de catre institutia emitenta.

Este cineva, sau aveti cunostinte care au trecut prin procesul asta fara sa treaca prin complicatiile cu supralegalizarea si traducerea actelor din nou aici in Canada?

Apreciez orice sugestie.
A journey of a thousand miles begins with a single step - Lao Tzu
LauraL
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Romanian Official Transcripts for CPA Ontario

Mesajde DJL » 10 Apr 2017, 22:32

LauraL scrie:M-ar interesa daca este cineva pe forum in Ontario care a trecut prin etapa inscrierii in programul CPA si cum a rezolvat cerinta urmatoare legat de diplomele obtinute in Romania:

"Arrange for official copies of all your post-secondary education transcripts (closed envelope) to be couriered to CPA Ontario by mail or in person[...]"

Eu am diploma si foaia matricola in original, la fel si traducerile aferente in romana...insa mi s-a explicat ca le vor trimise in plic sigilat direct de catre institutia emitenta.

Este cineva, sau aveti cunostinte care au trecut prin procesul asta fara sa treaca prin complicatiile cu supralegalizarea si traducerea actelor din nou aici in Canada?

Apreciez orice sugestie.

Eu m-am inscris la CPA Saskatchewan. Am rugat o prietena sa mearga la secretariatul universitatii din Romania si sa-mi trimita foaia matricola in romana (si traducerea in engleza) intr-un plic su sigiliul Universitatii. Au trimis copia foii matricole. Aceeasi cerinta au avut-o si cei de la WES. Daca ai avea evaluarea la WES atunci CPA ar accepta sa le primeasca direct de la ei.
Mult succes!
DJL
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde LauraL » 12 Apr 2017, 08:36

DJL scrie: Eu m-am inscris la CPA Saskatchewan. Am rugat o prietena sa mearga la secretariatul universitatii din Romania si sa-mi trimita foaia matricola in romana (si traducerea in engleza) intr-un plic su sigiliul Universitatii. Au trimis copia foii matricole. Aceeasi cerinta au avut-o si cei de la WES. Daca ai avea evaluarea la WES atunci CPA ar accepta sa le primeasca direct de la ei.
Mult succes!

Multumesc pt raspuns, DJL.
M-am uitat si eu la cerintele WES pt documentele din Romania (ICAP evaluation),insa din ce am observat, ei vor ca diploma sa fie supralegalizata, ceea ce mi se pare destul de complicat, atat ca procedura cat si ca durata - si in plus, are un cost suplimentar de $245+tax, care poate fi evitat daca aleg prima varianta, de a trimite documentele direct la CPA. In cazul tau, copia documentelor si traducerile in engleza au fost legalizate, sau erau copii si traduceri simple?
LauraL
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde DJL » 12 Apr 2017, 22:07

Buna LauraL,
Au fost copii simple. Traducerea avea stampila traducatorului, deci era originala. Plicul a avut stampila universitatii, dar prietena mea l-a dus la posta.
Bafta!
DJL
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde LauraL » 13 Apr 2017, 20:03

DJL scrie:Buna LauraL,
Au fost copii simple. Traducerea avea stampila traducatorului, deci era originala. Plicul a avut stampila universitatii, dar prietena mea l-a dus la posta.
Bafta!

Multumesc mult pt informatii! ;)
LauraL
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Înapoi la Canada - Joburi si cariera