• Publicitate

Canada Dream I - Meserii - Totul cu/despre Truck Drivers

Ne petrecem o buna parte din viata muncind. Cum gasim jobul optim pentru noi in Canada? Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de oferte si cautari de joburi. Va rugam postati astfel de anunturi in rubrica potrivita localitatii careia i se adreseaza.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri de muncă în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre joburi si carieră în Canada).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri de muncă folosiți rubrica locală din zona unde se află angajatorul sau solicitantul respectiv.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Canada Dream I - Meserii - Totul cu/despre Truck Drivers

Mesajde marc » 14 Feb 2008, 14:41

Pentru a schimba putin registrul discutiilor sterile si certurilor interminabile despre cine o are mai mare si mai tare va propun un sezon de discutii practice si utile atat celor ce sunt aici cat mai ales celor ce se pregatesc sa soseasca din Romania.

Totodata sunt convins ca multi dintre cei care emigreaza recent vor mai mult decat a schimba job-ul prost platit din Romania cu unul similar dar mai bine platit in Canada.

Deci... spor la discutii.
marc
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde marc » 15 Feb 2008, 01:33

N-auzi mey ETU-le ca vreau sa ma mut in Florida, ce naiba sa caut in zapezile alea de la voi. Acum vorbind fara bascalie se pare ce este topul in meseriilor la romani iar daca nu ma insel sunt multi forumisti care lucreaza in bransa.

Avantaje:
-poti intra in paine rapid indiferent ce ai lucrat si cate diplome ai avut anterior in Romania
-in 6 luni maxim poti termina scoala si poti avea permisul
-poti incepe de la un minim de 15-16$/ora iar in plus daca mai socotim si overtime-ul poti lucra pe bani frumosi chiar din primul an de Canada.
-poti vedea America de Nord pe banii lor nu pe banii tai. :lol:
marc

Mesajde savimbi » 17 Feb 2008, 17:19

marc scrie:-in 6 luni maxim poti termina scoala si poti avea permisul

Daca iti merge mina in maxim 4 luni ai permisul de conducere

marc scrie:poti incepe de la un minim de 15-16$/ora iar in plus daca mai socotim si overtime-ul poti lucra pe bani frumosi chiar din primul an de Canada.

Esti platit la ora doar daca lucrezi pe oras ceea ce este f. greu pentru cineva care are permisul de citeva zile, nimeni nu il va angaja. In general, pentru oras firmele angajatoare cauta doar soferi cu experienta canadiana reala si verificabila. Tot la modul general pe oras nu ai overtime ci esti platit exact la nr. de ore lucrate. Media pe oras este in jurul de 3.000 si ceva de dolari canadieni, putem pune o medie saptaminala de 800 cad, bani primiti de obicei pe compania ta. Pe state poti pune linistit 1.000 si ceva de cad pe saptamina. Caz concret la mine, ultimile 2 saptamini= 2.800 cad.

marc scrie:poti vedea America de Nord pe banii lor nu pe banii tai. :lol:

Cind lucrezi pe state esti platit la mila, se poate incepe cu 34 centi/mila dar si aici patrunzi destul de greu tot datorita experientei canadiene. Vazutul americii este c-am deplasata. Ce poti sa vezi? Casele de linga autostrada si eventual daca ai o livrare intr-un oras sa mai vezi ceva cladiri mai rasarite.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea ca cei din jur sa nu vada diferenta...
savimbi

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 1 data

Mesajde viking 4ever » 23 Feb 2008, 09:09

Salut baieti, am vazut topicul si am o intrebare:este cineva din Vancouver care lucreaza truck-driver pt ca am de gind sa aterizez acolo si ma intereseaza posibilitatea de job in domeniu.Multumesc!
Incerc sa nu traiesc degeaba
viking 4ever
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde ft2000 » 23 Feb 2008, 09:41

Pt. savimbi:spune-le oamenilor si cit timp stai tu plecat de-acasa si cit cheltui din banii pe care spui ca ii faci,cum dormi,cum maninci,etc.
E bine la longue distance pt.unul care n-are familie,copii,etc,dar la cit timp esti plecat pe ruta,conditiile in care dormi,dus,etc,parerea mea ca nu este platit.Si inca ceva,la oras poti sa faci 1000$pe saptamina fara probleme,dar seara esti la tine in pat si maninci cu ai tai la masa.E adevarat ca pt.state nu prea ai nevoie nici sa vorbesti mare lucru,pui camionul pe cruise si da-i drumul,eventual vorbesti singur sau birfesti cu altii prin CB.
ft2000
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Următorul

Înapoi la Canada - Joburi si cariera