• Publicitate

Canada Dream I - Meserii - Totul cu/despre Truck Drivers

Ne petrecem o buna parte din viata muncind. Cum gasim jobul optim pentru noi in Canada? Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de oferte si cautari de joburi. Va rugam postati astfel de anunturi in rubrica potrivita localitatii careia i se adreseaza.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri de muncă în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre joburi si carieră în Canada).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri de muncă folosiți rubrica locală din zona unde se află angajatorul sau solicitantul respectiv.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Mesajde emilivirlan » 08 Apr 2014, 22:00

Inca asa o intrebare pentru cei care au facut Canada SUA. Pentru obtinerea cetateniei sau luat in consideratie zilele care ati stat in SUA cu lucru, sau nu sunt numarate aceste zile?
Multumesc
DCS18.02.10
INT15.10.10
DosII26.10.10
CM 22.03.11
IV10.05.11
Viza 20.06.11
Zbor 29.07.2011
emilivirlan
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde Radujohn » 09 Apr 2014, 07:45

emilivirlan scrie:Salut din nou. A trecut ceva timp de la ultima postare. deci intre timp am reusit sa ma angajezi la Andy Transport, in prezent sunt la Robert, dar trebuie de mers mai inainte. Am o intrebare catre cei care lucreaza ca brokeri, planific sa imi cumpar camionul dar caut companii care platesc la incarcatura si nu la mila. Daca stie cineva vreo companie voi fi foarte recunoscator.
O alta varianta asa avea sa imi cumpar si trailerul si sa caut singur incarcatura. Stiu mai mult despre sistemul din SUA,dar aici cum merge treaba, e acelasi site ca si in SUA sau este altul.

In privinta camionului ce parere aveti dspre Volvo cu motor Kaminsk?
Si ce refeer ati recomanda? cei care lucreaza pe reffer.
Multumesc mult, orice informatie din domeniu imi va fi foarte de ajutor.

Nu stiu unde ai vazut tu companii care platesc la incarcatura si nu la mila. Toti platesc la mila. Unii mai mult, altii mai putin.
Am facut asta si in US si in Canada ... si e prima adata cand aud asa ceva.
Poate te referi la containere, unde primesti o suma fixa pe fiecare, indiferent ca e 10 mile sau 50 de mile distanta ... dar aia e altceva.

Se calculeaza zilele in care ai stat inafara Canadei in cazul in care ai fost in timpul serviciului/lucrului.
Radujohn

A multumit: 1 data

Mesajde emilivirlan » 09 Apr 2014, 14:23

Radujohn scrie:
emilivirlan scrie:Salut din nou. A trecut ceva timp de la ultima postare. deci intre timp am reusit sa ma angajezi la Andy Transport, in prezent sunt la Robert, dar trebuie de mers mai inainte. Am o intrebare catre cei care lucreaza ca brokeri, planific sa imi cumpar camionul dar caut companii care platesc la incarcatura si nu la mila. Daca stie cineva vreo companie voi fi foarte recunoscator.
O alta varianta asa avea sa imi cumpar si trailerul si sa caut singur incarcatura. Stiu mai mult despre sistemul din SUA,dar aici cum merge treaba, e acelasi site ca si in SUA sau este altul.

In privinta camionului ce parere aveti dspre Volvo cu motor Kaminsk?
Si ce refeer ati recomanda? cei care lucreaza pe reffer.
Multumesc mult, orice informatie din domeniu imi va fi foarte de ajutor.

Nu stiu unde ai vazut tu companii care platesc la incarcatura si nu la mila. Toti platesc la mila. Unii mai mult, altii mai putin.
Am facut asta si in US si in Canada ... si e prima adata cand aud asa ceva.
Poate te referi la containere, unde primesti o suma fixa pe fiecare, indiferent ca e 10 mile sau 50 de mile distanta ... dar aia e altceva.

Se calculeaza zilele in care ai stat inafara Canadei in cazul in care ai fost in timpul serviciului/lucrului.

Nu ma refer la containere, in SUA este ProSport(100%
) care plateste la incarcatura pentru brokeri nu cind esti sofer pe camionul lor. Am auzit si ca in Montreal ar fi citeva companii.
DCS18.02.10
INT15.10.10
DosII26.10.10
CM 22.03.11
IV10.05.11
Viza 20.06.11
Zbor 29.07.2011
emilivirlan

Mesajde paul_cristian_petcu » 09 Apr 2014, 15:02

emilivirlan scrie:Inca asa o intrebare pentru cei care au facut Canada SUA. Pentru obtinerea cetateniei sau luat in consideratie zilele care ati stat in SUA cu lucru, sau nu sunt numarate aceste zile?
Multumesc

buna intrebare .
Daca stiti nu ezitati sa raspundeti.
Multumesc!!!
D2 24.12.12, IUC/ACC- 07.02.13, FM 17.02.13, AM 27.02.13, IV 29.11.13, V 12.12.13, Z 08 feb 2014
paul_cristian_petcu

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde Sarabi » 09 Apr 2014, 19:06

Mie mi=au cerut logurile, le-am trimis un top intreg de loguri xeroxate, mi sa intarziat procesul cu mai bine de jumatate de an din cauza asta. Numai un judecator poate sa decida daca accepta sa nu iesirile in SUA ca si munca pentru companie canadiana, cam depinde cum s-a trezit de dimineata, ideea e ca nu are rost sa riscati, asteptati un an de plus, faceti zilele legale, si asta e. Oricum singurul avantaj al cetateniei este ca ai drept de vot, nu merita sa va grabiti si sa ajungeti pe lista neagra, sa dati explicatii pe la nu stiu ce judecatori.
Be yourself no matter what they say
Sarabi
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde savimbi » 13 Apr 2014, 11:03

Iesirile pina la 24 ore ( aceeasi zi) nu sunt luate in calcul ca si zile de absenta.
Exemplu:
1. iesi din Canada in data de 13 martie 2014 ora 00.05 si vei intra in Canada la ora 23.50, nu se considera absenta `de la dosar`
2. iesi din Canada in data de 13 martie 2014 ora 23.50 si vei intra in Canada in data de 14 martie ora 00.05, practic ai lipsit o zi, este luata in calcul ca si absenta.
Aberatie sau nu asta e legea. In momentul in care iti calculezi zilele de absenta pe situl federal, in program nu poti trece si ora, doar ziua cind ai iesit si ziua in care ai intrat in Canada. Din acest motiv, la exemplul nr. 2 programul nu face diferenta de ore.

Pentr emiliavirlan......ceea ce zici tu se refera la `procent`, in functie de intelegerea cu cel care iti da cursa, vei fi platit de exemplu cu 90 % din valoarea facturii. Plata in functie de greutate, distante se practica la Fedex' Day Ross la livrarile pe local
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea ca cei din jur sa nu vada diferenta...
savimbi

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 1 data

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Joburi si cariera