• Publicitate

Medici romani in Canada

Ne petrecem o buna parte din viata muncind. Cum gasim jobul optim pentru noi in Canada? Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de oferte si cautari de joburi. Va rugam postati astfel de anunturi in rubrica potrivita localitatii careia i se adreseaza.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri de muncă în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre joburi si carieră în Canada).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri de muncă folosiți rubrica locală din zona unde se află angajatorul sau solicitantul respectiv.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Mesajde gore-lm » 10 Aug 2009, 22:10

Simpa , Mediterana este pentru vestul Europei ca si Marea Neagra pentru Romani, e normal sa aiba toti vile pe acolo ca in alta parte nici nu au unde mai aproape. Cat despre americani bogati ,astia au case si vile si hoteluri si tot ce vrei peste tot, englezii ii urmeaza indeaproape , iar restul pe unde isi permit. Pe de alta parte europenii, in general vorbind , au bani mai putini. Asta face ca numai cei de la un anumit nivel in sus sa-si permita sa se fatzaie prin locuri din astea , comparativ cu un american de rand care-si face concediul cam unde are chef prin lumea asta. Daca tataia si cu mamaia din Romania ar fi avut si ei destui bani sa mearga la Monte Carlo asa cum tataia si mamaia din Detroit au destui bani sa mearga in Colorado , Miami , Hawaii atunci sunt sigur ca sudul Frantei nu ar mai fi fost atat de high class. Nenorocirea mare in Europa este ca nici macar tataia si mamaia din Franta nu au bani sa-si faca concediul in sudul Frantei.
gore-lm
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde simpa23 » 10 Aug 2009, 22:50

Gore,
Mediterana este pentru Europa de Vest ca si Marea Neagra pentru romani dar si acolo sunt tari si tari. In Grecia si Croatia merg cei mai saraci din vestul Europei. In Spania si Italia merg middle class si in sudul Frantei cei bogati. Pe continentul nord American cei saraci prin Cuba, cei din middle class prin Florida, Mexic, Caraibe si cei mai bogati prin Europa, in Spania, Italia etc.

Oricum, sincer in statiunile din Europa este mult mai multa distractie decit in Am. de Nord. Am fost in Florida si m-am plictisit pentru ca totul era inchis pe la 1 noaptea. Erau doar niste cluburi deschise dar pline de ciori si erau 5 masini de politie linga asa ca nu am avut cheful sa ma aventurez inauntru. Terasele inchise, restaurantele inchise cam naspa. Prietenii mei din Florida ziceau aici sunt multi pensionari si americani oricum nu inteleg distractia ca si europenii. Plus ca pe plaje nu am vazut o tipa topless!

Oricum nu se compara cu Ibiza sau Palma de Mallorca. Eu cred ca in Europa este cea mai buna alegere pentru distractie.

Nu stiu unde este locatia ta in Canada sau in alta tara dar in Montreal multi din cei de clasa de mijloc, canadieni nu emigranti in Canada, nu au fost niciodata prin Europa doar prin Cuba, SUA si prin Caraibe. Si sunt din ei care nu au iesit nici din Quebec.

Numai bine!
simpa23
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde seamarius » 10 Aug 2009, 23:01

Sunt si eu medic dar in proces de echivalare. Nu vreau sa te dezamagest , dar e un drum extrem de anevoios. Nu pot sa spun ca e imposibil de realizat acest eobiectiv, dar necesita foarte multa daruire de sine, bani, ,timp, sanatate, atat fizica cat si mintala. Stiu ca exista medici romani, care practica in Calgary, si dentisti, si generalisti. Pe site-ul de mai jos gasesti absolut totul pas cu pas , ce ai de facut, daca stai bine cu una din limbile eng sau fr, si ai in spate o fac. de medicina, inseamna ca te descurci. examenele de echivalare le poti da chear si fiind in afara canadei acuma, ei, dar ca sa nu intindem vorba, citeste atent pe site. succese!!!
so far, so good.
seamarius
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde seamarius » 10 Aug 2009, 23:01

so far, so good.
seamarius
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde pana eduard » 11 Aug 2009, 01:14

In Elvetia.. e discriminare pe fata daca nu esti super rich. Te fac sa te simti jenibil. Asa ca... no thanks.

Imi pare rau, vorbesti in necunostinta de cauza...nici macar nu-i vezi pe cei bogati, si nu pentru ca ar fi plecati, ci pentru ca nu-si arata bogatia...eu stau mai bine de o luna pe an acolo, asa ca dupa Romania e tara pe catre o cunosc cel mai bine!
pana eduard

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 4 ori

Medici romani in Canada

Mesajde togo » 18 Aug 2009, 11:25

veniti aici,toti doctorii romanii sunt foarte apreciati aici,sunt fantastici
sora lui Makavelul,cum a ajuns ,a si inceput a doua zi .
Sunt anunturi la toate spitalele din Montreal ...''cautam doctori romani''
veniti pana nu se ocupa toate posturile
togo
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 74 ori
I s-a multumit: 27 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Joburi si cariera