• Publicitate

Medici romani in Canada

Ne petrecem o buna parte din viata muncind. Cum gasim jobul optim pentru noi in Canada? Atentie: aceasta rubrica NU este pentru postarea anunturilor de oferte si cautari de joburi. Va rugam postati astfel de anunturi in rubrica potrivita localitatii careia i se adreseaza.
Reguli forum
Atenție: este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri și/sau oferte de locuri de muncă în această rubrică (destinată strict discuțiilor generale despre joburi si carieră în Canada).

Pentru anunțuri cu oferte sau căutare de locuri de muncă folosiți rubrica locală din zona unde se află angajatorul sau solicitantul respectiv.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Mesajde biceps » 19 Aug 2009, 07:26

pana eduard scrie:
Imi pare rau, vorbesti in necunostinta de cauza...nici macar nu-i vezi pe cei bogati, si nu pentru ca ar fi plecati, ci pentru ca nu-si arata bogatia...eu stau mai bine de o luna pe an acolo, asa ca dupa Romania e tara pe catre o cunosc cel mai bine!

As fi interesat de niste informatii cu privire la integrarea in sistemul medical din Elvetia, salarii specialitati versus chirii, costul vietii pentru o familie de doi adulti si un copil, deschiderea oficialitatilor vizavi de rezidenti. 'Course, daca ai informatii pertinente.

Multam!
biceps
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Medici romani in Canada

Mesajde togo » 20 Aug 2009, 16:12

Intreab-o pe Dominique-Dominique asta le stie pe toate super talentata si mai e si profesoara de limbi
iti poate spune ce frumos e centru in Toronto de unde vine ea nu prea avea ce sa vada
e tare de tot
togo
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 74 ori
I s-a multumit: 27 ori

Mesajde emperor » 28 Aug 2009, 13:33

Daca vi s-a urit cu binele in Romania si chiar vreti sa vedeti cit puteti indura din punct de vedere al nervilor si a injosirii , veniti in Canada si visati ca veti lucra ca doctori....
Eu atit va zic cautati altceva de facut.
Canada are un sistem ascuns de echivalare a diplomelor medicale.
Nici chiar cei care-si trec examenele nu pot da informatii despre ce se intimpla in sistem. ADICA SE BANUIESTE, MULTI STIU, INSA
NOI EMIGRANTII NU AVEM NICI DREPTUL SI NICI POSIBILITATEA SA DEMONSTRAM ACESTE CHESTII.
IAR CEI CARE-SI TREC EXAMENELE, ODATA INTRATI IN CERCUL LOR NU VA DIVULGA NICIODATA SECTRETELE .....
doresc informatii domeniul navigatie maritima
emperor
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

in ce oras esti in franta

Mesajde qveronica » 26 Sep 2009, 21:19

må bucur så te-ai realizat in franta.

scrie-mi la [email protected]

[

quote="camus"]Canada e o tara infecta cu o clima infecta si cu niste locuitori infecti.
Am stat in Canada, mai precis in Montreal 3 ani si pe deasupra sint medic. Cu toate echivalentele luate nu au vrut sa ma primeasca la rezidentiat. Asa ca in vara lui 2008 am plecat in Franta, am intrat in Ordinul medicilor in 3 saptamini si acum am un post intr-o clinica privata pe malul Medireanei si in 3 ani sint sef de sectie cind actualul sef va pleca la pensie. Iarna la prinz se maninca afara la Mediterana, in Canada 6 luni pe an dai zapada de pe masina de 4 ori pe zi si dupa 2 ani te trezesti cu o hernie discala.

Acum cind Europa e deschisa, e cea mai mare timpenie sa pleci in America de Nord, inclusiv USA, nivelul de viata si civilizatie e mult sub cel din Europa de vest.

Sfatul meu e sa faci o specializare in Romania, oricare, dupa care sau ramii acolo, pentru ca e criza de medici si situatia lor se va imbunatatii vizibil in urmatorii ani, sau pleci in Europa care recunoaste specializarile romanesti si faci ce vrei. In toata Europa e criza de medici, n-am avut nici o dificultate sa-mi gasesc post.

Calitatea vietii e incredibila in Franta in comparatie cu rahatu de Canada, mincare superba, vinuri extrordineare, arta, cultura, pentru un om intelectual e alegerea perfecta, ca sa nu mai vorbesc ca aici se vorbeste adevarata limba franceza si dialectul ingrozitor din cacatul de Québec.[/quote]
qveronica
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Menumorut » 21 Noi 2009, 03:42

seamarius scrie:Sunt si eu medic dar in proces de echivalare. Nu vreau sa te dezamagest , dar e un drum extrem de anevoios. Nu pot sa spun ca e imposibil de realizat acest eobiectiv, dar necesita foarte multa daruire de sine, bani, ,timp, sanatate, atat fizica cat si mintala. Stiu ca exista medici romani, care practica in Calgary, si dentisti, si generalisti. Pe site-ul de mai jos gasesti absolut totul pas cu pas , ce ai de facut, daca stai bine cu una din limbile eng sau fr, si ai in spate o fac. de medicina, inseamna ca te descurci. examenele de echivalare le poti da chear si fiind in afara canadei acuma, ei, dar ca sa nu intindem vorba, citeste atent pe site. succese!!!

http://www.mcc.ca/

Salut, Gelu! Asta e topicul de care-ti vorbeam, or mai fi si altele despre medici, cand dau de ele te anunt. Salut, tuturor! Un amic din Ro (Gelu)m-a intrebat care e situatia cu medicii, i-am spus ca e foaartee lung procesul, ca stiu pe cineva care a facut medicina aici si de ani buni nu gaseste job in Montreal, doar undeva prin nordul indepartat, ce sa zic, toate informatiile care le detin sunt "din auzite" dar acest topic, cu bune si rele, mai lamureste un pic situatia. Bafta, tuturor, orice decizie ati lua!
Menumorut
Mereu prezent...
Mereu prezent...

scara salariala

Mesajde coraampean » 21 Noi 2009, 15:59

nu stiu de ce unii vorbesc de salarii ff mari...la guvernul federal, pt regiunile Windsor, Ottawa, Pembroke, Peterborough si Trenton
Traitement: 98 670 $ à 119 108 $ (Indemnité provisoire de 20 000 $ par année).

sursa:https://psjobs-emploisfp.psc-cfp.gc.ca/psrs-srfp/applicant/page1800?toggleLanguage=fr&noBackBtn=true&poster=102859&psrsMode=1
Ca sa nu mai vorbim de experienta ceruta (mie, personal, la cate se cer mai jos, mi se pare salariul ff mic, ca al unui CEO...sau inginer...)
Expérience requise

QUALIFICATIONS ESSENTIELLES

Vaste expérience de la médecine.

Expérience clinique des examens médicaux et des pathologies suivantes:
- problèmes musculo-squelettiques
- problèmes de santé mentale
- douleur chronique
- problèmes de dépendance
- problèmes de santé multiples et complexes (problèmes de santé fonctionnels)
- problèmes gériatriques

Expérience de travail avec des ordinateurs, des systèmes de courrier
électronique et l'internet.
QUALIFICATIONS CONSTITUANT UN ATOUT:

La préférence pourrait être accordée aux candidats qui possèdent un permis régulier d'exercice de la médecine (en règle) décerné par l'Ordre des médecins et chirurgiens de l'Ontario.
Expérience dans un rôle où il faut donner une formation pratique au personnel au sujet de questions de santé d'actualité

Expérience appréciable et récente d'une pratique offrant tous les services de médecine familiale.

Expérience ou formation dans l'une des spécialités suivantes:

- médecine militaire
- rééducation médicale
- psychiatrie
- neurologie
- évaluation d'invalidité
- médecine professionnelle ou industrielle;
- médecine sportive

Expérience du travail dans une organisation matricielle.

La guvernul provincial, la fel :Médecin évaluatrice ou médecin évaluateur (médecin omnipraticienne ou médecin omnipraticien):Le salaire annuel pourra varier de 96 763 $ à 110 618 $ à l’entrée en fonction, selon le nombre d’années d’expérience exigé dans les éventuels concours tenus à partir de ces réserves
sursa [url]http://www.carrieres.gouv.qc.ca/obtenir-un-emploi/recherche-demploi/fiche-descriptive-de-lemploi/index.html?tx_nurrechempl_pi2[detail]=detail&tx_nurrechempl_pi2[id]=217&tx_nurrechempl_pi1[searchtype]=category&tx_nurrechempl_pi1[category]=all[/url]
Le paradis terrestre est où je suis...
coraampean
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 14 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Joburi si cariera